Tetička
Při vzpomínání na dětství, nesmím zapomenout na jednu tetu. Ona to tak úplně nebyla teta, takzvaně z přízně, ale to vůbec nevadí. Máma měla tehdy plno práce ve škole, i po večerech, kdy se mj. starala o malé vesnické kino a kulturní život v obci a mě tím pádem neměl kdo hlídat.
Když bydlíte na vesnici, každou chvíli se s vámi někdo zapovídá. A tak se jedna stará paní jednou zapovídala s mojí mámou a nic pro ni nebyl problém. Jmenovala se Hermína Hromádková a já jí hned říkal tetička. Když říkám stará paní, tak myslím osobu, jako třeba babičku z románu Boženy Němcové, bělovlasou a převelice laskavou.
Tetička bydlela v podkrovním bytě, v secesní vilce z první republiky. Nechávala mne kreslit a pořád mi říkala, že budu výtvarník. Tomu termínu jsem jako dítě vůbec nerozuměl a myslel jsem si, že to je něco od letectví, protože já chtěl být odjakživa pilotem. Tetička mívala jednoduše zařízený pokojík, v něm starou televizi a na ní ručně háčkovanou dečku, ta televize asi ani nefungovala, ale nepotřebovali jsme ji. Místo televize si se mnou totiž povídala, vyprávěla mi něco z časů dávno minulých, něco ze současnosti, jak ona vnímala svět. Občas jmenovala osoby, které jsem ani nemohl znát, ale naslouchal jsem tomu vyprávění vždy trpělivě a se zájmem.
Tetička mívala i některé zvláštní zvyky, třeba jak pila po troškách pivo. To pivo si vždy ohřívala v rendlíku a pila jej vždy z hrnku, horké, asi jako my dnes pijeme grog. Když jsem u tetičky někdy přespával, naučila mě dětskou modlitbičku. Pamatuju si dodnes: "Andělíčku, můj strážníčku, opatruj mi mou dušičku, opatruj ji ve dne v noci, od zlého a od nemoci. Amen." Moje maminka mne k pobožnosti nijak nevedla, coby učitelka a paní řídící, ani nemohla. Jako děti jsme byli jiskrami a pak pionýři, náboženství se k tomu krajně nehodilo. Jenže to něco málo, z křesťanského náboženství, si ke mně skrz laskavou tetičku, svou cestu rovněž našlo.
Tetička mi vyprávěla, jak její nebožtík manžel, postavil kdysi model letadla a vypustil ho a to letadlo letělo daleko, moc daleko. Představoval jsem si ten model letadla a chtěl být taky modelářem a umět stavět modely, co létají tak daleko. Půjčovala mi rovněž své staré divadelní kukátko, se kterým jsme z okna pozorovali zahradu a dění kolem domku.
Ale hlavně - tetička mi vařila úžasnou polévku. Polévku s kapáním, z vajec a mouky. K tomu čerstvou pletenou slanou housku. Přísahám, že v životě jsem nic lepšího nejedl! Mana nebeská! Nikdo jiný mi už neumí tuhle polévku uvařit, neumím to ani já, přestože se o to občas snažím a pokouším, už spoustu let. Tetička říkávala, se smíchem jí vlastním, že na té polévce vůbec nic není, že je to jen obyčejná polévka.
Možná tu polévku neumím, protože mi jako základ do ní, schází starý tlustý talíř z kameniny a zašlá stříbrná polévková lžíce. Ještě víc mi do ní ovšem chybí ty laskavé ruce a úsměv tetičky Hromádkové. Ptal jsem se později po všemožných bazarech, burzách a vetešnictvích, podobný talíř i tu stříbrnou lžíci, bych snad ještě někde koupil, ale laskavé ruce mojí tetičky, ty prý už dávno nemají.
Naposled jsem tetičku navštívil a ochutnal její úžasnou polévku, když jsem byl prvním rokem studentem na střední letecké škole. Krátce potom jsme se z té vísky, po 11-ti letech a mém, zde prožitém krásném dětsví, odstěhovali. Vlastně se už stěhovala jen moje maminka, já byl tehdy bytem ve školním internátu a domů jsem jezdil jen na zkrácené prázdniny. Tam někde v dáli pro mne tehdy začínal můj vlastní dospělácký život a moje samostatná budoucnost se pomalu začínala odvíjet. Domů k mámě jsem se už nevrátil. Oženil jsem se a měl postupně dvě děti, maminka si ještě užila svá vnoučata, ale to už je jiný příběh.
O tetičce, Hermíně Hromádkové, jsem se posléze dočetl v lokálních novinách, jak tato vitální stařenka pomáhá, seč jí síly stačí, svým spolubydlícím v domově seniorů, kam byla časem přestěhována. To už jí prý bylo přes 92let! Zůstaly mi na ni hezké vzpomínky a chuť té její zvláštní polévky na jazyku.
Dnes umím stavět ty mnou vysněné modely letadel, které létají hodně, hodně vysoko a daleko. Asi nejsem správný věřící a katolík, ale občas se zastavím v kostele a pomodlím se tam. Jen tu tetiččinu polévku zkouším uvařit pořád marně.
Děkuji za všechno, tetičko!