Agfa Silette Rapid I
Výroba fotoaparátů typu Agfa Silette Rapid I, probíhala v letech 1964-1969. Rapid znamená kazetový systém zakládání filmů, který měl nahradit všechny tehdejší formáty, zrychlit a zjednodušit výměnu filmu, dnes se však již tento sytém nepoužívá a filmy v kazetách typu Karat/Rapid/SL system, se už sehnat asi nedají.
K označení Rapid dokládám na vysvětlenou překlad (Fr) dobové zprávy:
"Toto označení RAPID charakterizuje nový systém okamžitého vkládání filmu, který umožňuje jednodušší, bezpečnější a rychlejší fotografování, díky následujícím výhodám: jednoduché vkládání filmu, automatické zaháknutí filmu, automatické nastavení citlivosti filmu u fotoaparátů s automatickou kontrolou expozice (od 15 do 27 DIN), žádné převíjení, fotoaparát rychle připravený k použití, rychlá výměna filmu, výjimečná ostrost díky přítlačnému rámečku zajišťující dokonalou rovinnost filmu. Je plánována pouze jedna délka filmu, která umožňuje získat: 12 zhlédnutí v 24 x 36, 16 zhlédnutí v 24 x 24 a 24 zhlédnutí v 18 x 24. V době vydání tohoto vydání budou citlivé povrchy a zařízení aktuálně přizpůsobené SYSTÉMU RAPID oficiálně uvedeny na trh pro veřejnost."
Zakládání filmu v kazetě (kazeta je bočně ve tvaru kapky) probíhá pouhým zandáním kazety do aparátu, jeho povysunutím z kazety přes podávací ozubený podavač a nasměrování filmu do druhé, prázdné kazety. Film se neposouvá navíjením, ale pouhým posouváním, pomocí ozubení, z kazety do kazety. K tomu potřebujete mít sekundární prázdnou kazetu, ve které posléze bude uložen exponovaný film. Film se po dokončení epozice nijak nepřevíjí, zůstává uložen v té sekundární kazetě. Některé typy fotoaparátů si, podle typu kazety, uměly automaticky nastavit citlivost ISO/DIN, dle druhu vloženého filmu, jak je uvedeno v překladu výše. Je to dáno kovovou identifikační značkou ve tvaru T na kazetě a délkou jejího výčnělku. Ty byly značeny ještě písmeny A-N, na téčku, od ISO 25, po ISO 400. Pozdější plastové SL kazety, stejného tvaru, z výroby ORWO v NDR, toto značení už neměly. Nevýhodou systému RAPID je, že se dnež již tyto kazety, na rozdíl od klasického 120mm a 35mm filmu, nevyrábějí, výroba prý zanikla se značkami Agfa a ORWO. Případně je problém, když sice máte novou, či nově "nabitou" kazetu s čerstvým filmem, ale nemáte tu druhou, prázdnou kazetu, špatně se rovněž shání. Pokud ale jste aspoň trochu šikovní, lze do aparátu vložit zkrácený film na 12 snímů, i bez kazet, po tmě. Z jednoho filmu 35mm o 36 snímcích, lze střihnout filmy do Rapidu dva. Údajně se kovové kazety Karat/Rapid musely odevzdávat v prodejně, při koupi nových, je možné, že proto je jich mezi sběrateli málo. Ale nestěžuji si, svůj pár už mám a "nabít" se dají, pořád jde o 35mm film, i když kratší.
Fotoparát Agfa Silette Rapid I, je osazen pevným objektivem Agfa Color Ragnar 45mm, se slušnou základní clonou f:1,28. Uzávěrka Prontor, typ 125. Clonu lze na objektivu nastavit v rozmezí 1,28 až 22. Časy jsou nastavitelné 125-60-30 a B. Zaostření lze nastavit od 1 m do 5-8 m a nekonečno. Pro laiky jsou na tomtéž kroužku znázorněny dvě hlavy (detail), skupinka (rodinka) a pro nekonečno je krajinka s kostelíčkem. Co chcete víc? Další zajímavostí je, na téže stupnici, označení ve stopách. Hledáček je optický, čirý, průhledový.
Tělo aparátu je v kombinaci kovu a plastu. Shora těla aparátu, jsou vlevo sáňky pro fotoblesk a vpravo zřejmě zdířka pro konektor extreního blesku, nic víc. Zespoda je kovová páka mechanického přetáčení filmu, zároveň s natahováním uzávěrky. Bez řádného natažení, se nespustí uzávěrka, pohyb páky je potřeba dokonat až na doraz. Aparát nemá tlačítko násobné expozice.
Dole uprostřed, je malé automatické počítadlo na 12 snímků (systém odčítání od 12-ti), vpravo závit na stativ. Zcela vlevo je kovový zobáček, k uvolnění otevírání zadních dvířek pouzdra aparátu, pro výměnu kazet s filmem. Plná kazeta s filmem se vkládá vlevo, prázdná vpravo, směr posunu filmu ukazují šipky. Po otevření se vždy vynuluje počítadlo snímků. Natažením a prvním cvaknutím uzávěrky, se posune na počítadle šipka a objeví se číslo 12, aparát je tím připraven k focení. Po vyfocení všech 12-ti snímků, lze pákou dopřevinout zbytek filmu, avšak spoušť uzávěrky již zůstává zablokována a nelze tak zbytek filmu dofotit, i kdyby byl filmový pás delší.
Tento plně mechanický fotoaparát nemá samospoušť a je poměrně jednoduchý na obsluhu, což byl zřejmý záměr výrobce.
Na mém sběratelském kusu, chybí odlomený plastový kroužek s nápisem Agfa Silette Rapid I, kolem objektivu. Vím o tom, ale aparát je jinak plně funkční a ve velmi dobrém technickém i optickém stavu, chybějící vnější část kroužku je jen jen vzhledová věc.