System Agfa Karat/Rapid/SL
Zkusil jsem z mnoha a mnoha informací, dát dohromady jeden článek, jak to vlastně bylo a co to vůbec je, ta fotokazeta patentu Agfa Rapid a její příbuzné, Karat a SL. Původně jsem myslel, že popsat něco tak jednoduchého, bude sotva na hodinku, jenže nakonec informace skládám, píšu a dávám dohromady, skoro měsíc. Snad jsou konečně hlavní informace pohromadě a nevyskočí na mne někde opět něco nového. A to ještě neuvádím vše až do detailu, třeba seznam fotoaparátů na kazety Rapid/SL záměrně neuvádím celý, nechávám příležitost a prostor pro pečlivější badatele.
Některé starší fotoapráty na kinofilm 35mm, mají trochu jiný systém podávání filmu. Tímto systémem je patent Agfa Rapid, dříve Karat, později též jako SL System, Speed Loading, či Schnell Lade, neboli česky - rychlé nabíjení. Firma Agfa s ním přišla už ve třicátých letech dvacátého století, pod názvem Karat. Fotokazeta typu Karat, byla vyvinuta z kazety Ansco Memo, původem z roku 1927, poté co se americká pobočka Agfa, sloučila s firmou Ansco, v roce 1928. Ve srovnání s kazetou Ansco Memo, je kazeta patentu Karat fyzicky menší, pojala méně filmu (12 celých snímků, oproti původním 24) a má upravený tvar. Systém kazet Karat firma Agfa oživila v roce 1964, pod názvem Rapid a měl to být protipól k fotokazetám konkurenčního systému "Instamatic 126", od Kodaku.
Systém Rapid se rozšířil převážně v Německu a v okolních zemích, větší globální úpěch s ním firma neudělala. Proto Agfa systém Rapid už kolem roku 1971, v konstrukci aparátů opět postupně opouští (i když se do něj vyráběly kazety ještě hodně let poté) a přešla v konstrukcích fotoaparátů zpět, na klasický foto film typu 135, s 20-36-ti plnými políčky, jak jej známe dodnes. V zemích východního bloku se nesměl používat patent Agfa, v tichosti se to (zřejmě po dohodě s Agfou) obešlo označením SL system, nebo též Schnell Lade, nebo Speed Loading. Jedním z výrobců byla firma ORWO, která vyráběla filmy SL s plastovými kazetami, asi až do devadesátých let minulého století.
Kazety Karat/Rapid/SL měly pomoci hlavně amatérským fotografům, při rychlé výměně filmu v aparátu. Film z vložené kazety stačilo kousek povysunout za vyčnívající část, přetáhnout v aparátu jednoduše přes podávací ozubení a lehce zasunout do druhé, prázdné kazety - a hotovo, klap. Zároveň mohl být takový fotoaparát (až na výjimky) konstrukčně jednodušší, nemusí mít mechanismus pro zpětné převíjení filmu a převody pro navíjecí cívku. Film (stále ten stejný 35 mm, žádná novinka) se převíjel volně z kazety do kazety, pomocí válečku s ozubením, které se opírá o oboustrannou perforaci na okrajích filmu. U některých aparátů, jako je například Agfa Karat 3.5, je film ještě k ozubení přitisknut z vnější strany, po stranách dvěma odklopnými "packami", novější aparáty, jako je třeba Agfa Silette Rapid I, už tento pomocný přítlak nemají. Film byl tažený/tlačený, z plné kazety do prázdné, v aparátech Agfa obvykle zleva doprava.
Rapid/SL systém používalo mimo Agfu i několik jiných výrobců, namátkou Beirette SL, Certo SL, Lomo Smena SL, Pentacon Electra, Penti, Pouva, Canon Dial Rapid, Dacora, Fujica Rapid, Ferrania Lice Rapid, Olympus Pen Rapid, Yashica Half Rapid a několik dalších.
Do kazety typu Agfa Rapid, se vejde volně asi 60cm (24 palců) standartního 35mm filmu, který vystačí na 12 snímků 24x36 mm (u některých přístrojů na 18 snímků 24x24 mm, nebo na 24. rozměru 18x24 mm). Pokud hledáte staré originální filmy po burzách, měl by vám tento údaj o počtu 12 -ti snímků na krabičce napovědět, kromě nápisu Karat, Rapid, SL system, Speed Loading, nebo Schnell Lade, o co se jedná a zda je to vámi hledaný film/kazeta, do těchto vybraných aparátů. Dvanáct snímků bylo tehdy považováno, pro amatérské užití, za dostatečný počet, protože i jiné soudobé aparáty byly koncipovány na 12 snímků. Prý šlo o to, rychle něco vyfotit, dát si film vyvolat a nasadit nový film k focení. Některé přístroje, jako je již zmíněná Agfa Silette Rapid I, po založení filmu a zavření dvířek, umožňují "cvaknout" jenom 12 záběrů, dle mechanického počítadla, které se nedá na aparátu nijak přeskočit. Po 12-ti snímcích se závěrka fotoaparátu natvrdo zablokuje. Odblokuje ji až otevření zadního krytu aparátu, kvůli výměně kazety s filmem, kdy se počítalo snímků opět vynuluje. U typově novějších fotoaparátů, jako je Agfa Isomat, se uvádí, že umí až 16 snímů, na jeden vložený film typu Rapid. V původních návodech ke starým fotoparátům Agfa Karat, se ovšem uvádí, že je možné do kazety ručně dostat až 84cm (33 palců) filmu, na cca 18 plných snímků.
Kovové kazety typu Rapid, mívají na sobě nalisovaný nerezový jazýček, ve tvaru stranově obráceného písmene "E". Délka prostředního jazýčku u některých fotoaparátů určuje automatické nastaveni ISO/DIN filmu a ním i rychlost uzávěrky. Na jaké ISO/DIN máme kazetu, se dá poznat podle písmena, které je vyraženo na tomto jazýčku, jsou to písmena A až N (bez "J"), což znamená citlivost ISO 25 až 400. Konkrétně A=25, B=32, C=40, D=50, E=64, F=80, G=100, H=125, I=160 K=200, L=250, M=320, N=400 ISO. Později vyráběné SL kazety z plastu (např. východoněmecké ORWO), už tyto jazýčky nemají a ISO je potřeba na aparátu nastavovat ručně.
Kazety typu Rapid/SL system, se bohužel už dlouho nevyrábějí, k ukončení poslední výroby došlo pravděpodobně ještě před zprivatizováním firmy ORWO kolem roku 1990 a ukončením výroby fotografických filmů v původní firmě ORWO, roku 1994. Přestože byla v současnosti zřejmě výroba filmů ORWO nástupnickými firmami, v rámci platné licence ORWO obnovena, kazety typu SL jsem v soudobé nabídce tohoto výrobce bohužel již nenašel. Nárazově se dá ještě něco málo filmů kusově sehnat po bazarech a burzách, ze šuplíkových zásob různých sběratelů a vetešníků, ovšem s dost prošlou expirací, tedy s filmy různé kvality. Ale pokud na ně narazíte, zřejmě vám ani tak nepůjde o ten expiračně prošlý film, jako právě o kazety - a berte je, dokud jsou! Jakékoliv. Údajně bylo kdysi nutno, při koupi nových kazet Karat, starou kazetu odevzdat v obchodě a proto je jich mezi sběrateli realtivně málo. Nebo se časem poztrácely, kdo ví.
Ovšem ani to nemusí znamenat, že s fotoaparátem na kazety typu Agfa Rapid dnes nemůžete fotit. Jak jsem psal, stále se jedná o ten samý stejný 35mm film, není to nic jiného. Jedním ze způsobů, je opatrné odměření 60cm neexponovaného filmu a nasoukání filmu po tmě, do prázdné kazety, čímž získáme kazetu plnou. Z jednoho svitku klasického filmu typu 135 o 36 snímcích, se dají takto naplnit dvě kazety Rapid. Druhým způsobem, je přímé vložení cca 60cm filmu (samozřejmě opět po tmě) přímo do aparátu, bez kazet. Manipulaci s filmem se doporučuje vyzkoušet předem, na nějakém "cvičném" filmu. Připravíme si 60cm dlouhé pravítko, tyčku, či jinou podobnou měrku stejné 60cm délky, prázdnou kazetu typu Rapid, ostré nůžky a velmi jemné rukavice. Vytáhneme film z původní 135-kové kazety a naměříme a ustřihneme. Celý proces s neexponovaným filmem, je potřeba dělat v dobře zatemněné místnosti, beze světla. Pozor na správnou orientaci cívky a filmu a následně pozor na možné zapadnutí konce filmu do kazety, kazeta Rapid není rozebírací. Film by měl z kazety vyčuhovat asi o 1 cm. Rohy folie filmu by měly být mírně šikmo seříznuty, pro snadnější zavedení filmu do druhé kazety ve fotoaparátu.
Moderní doba disponuje novými výrobními prostředky a možnostmi. Pokud nemáte žádnou kazetu typu Karat/Rapid, či SL system a rádi byste vyzkoušeli, či alespoň doplnili svůj sběratelský aparát těmito kazetami, je tu ještě 3D tisk. Zkoušel jsem vytisknout kazetu na 3D FDM tiskárně Průša, ale tato kazeta je poměrně dosti průsvitná, chtělo by to asi nějaký jiný materiál a možná i jiný typ tiskárny. Uvidíme, zkusím to asi později.
--
Na foto jsou v popředí dvě kovové originální kazety Rapid. Jedna má označení E (64 ISO) a druhá C (40 ISO). Na kazetě E, je písmeno E ještě znázorněno bílou barvou přes šablonu z boku kazety, na tomtéž místě je kolem dokola nezřetelný lisovaný nápis Made in Germany. Na kazetě C je přelepka s nápisem Made in Germany, tyto papírové přelepky sloužily uživateli k rychlé orientační poznámce tužkou, pro vizuální rozlišení vícero kazet. Materiál originálmích kazet Rapid, je obyčejný plech, reguje totiž na magnet. Dvě kazety v pozadí jsou typu SL, plastové. Ty mají dutý střed, z jedné strany bílý nacvaknutý terčík, ale funkce je stejná, jako u kazet kovových. Vlevo je nepoužitý film ORWO Schnell Lade 20 DIN (80 ASA). Dle přiloženéího letáčku se ještě dělaly, ve stejné sérii, filmy s 15 (25 ASA) a 27 DIN (400 ASA). Film měl expiraci v roce 1981 a je otázka, zda má smysl jej rozbalit z celofánu, nebo jej ponechat na památku, tak jak je zachován.