Hrátky s "umělou inteligencí" Editee.com
Doposud jsem se hádal jen s veřejnou umělou inteligencí (AI) a ta, upřímně, není nic moc, vymýšlí si nesmysly, doslova lže a nepřizná chybu, nebo že něco neví. Jak malé děcko. Ano, je to zadarmo, tak co byste chtěli.
Nedávno jsem dostal zadání na grafiku na plakátek, pro bývalou kapelu, se kterou jsem hrával a protože jsem si doma mezitím provedl důkladný upgrade PC a smazal nechtíc většinu věcí bývalé kapely z disku, musel jsem začít od primárního zadání. Původní obrázek, který po mě chce kapela, se mi už nepodařilo nikde najít, tak si říkám, co zkusit AI a rovnou nějakou tu lepší, která umí pracovat s grafikou. Našel jsem Editeee.com .
Po složitější registraci, je na 5 dnů gratis. A jde to. Našla mi obrázek, dle mého zadání, k dalšímu grafickému zpracování. Skoro jsme se s AI trefili do toho původního, který jsem si nechtíc smazal.
Dobré. A co dál? Zkusil jsem, jak jinak, psí kusy s AI. Psa jsem posadil do letadla, kocourra na skútr. Ne jednou, ale třeba stokrát. AI asi pracuje s hotovými fotkami a snaží se je kombinovat, na některých to bylo vidět, že kombinace vyšla špatně, jindy to bylo překvapivě ucházející. Výhoda je, že se tím nemusím zabývat já, jen si vyberu z návrhů AI, co mi lépe vyhovuje a to pak mohu dál v grafickém editoru podle potřeby dotvořit. Něco se povedlo více, něco méně. Třeba do letadla mi AI často cpe volant z auta, proporce letadel má mnohdy dost divné, skútr skládá někdy z dílů tak, že dá přední kolo dozadu, atp. Do zadání je potřeba se vyjadřovat stručně a jasně, čím méně požadavků, tím byl obvykle lepší výsledek. Někdy AI nerozumí slovu pes, jindy barvě. Ale nějaké výsledky z toho jsou, když přivřu oči, použitelné, třeba pro FB a jiné sítě, kde se na nějaké ty detaily nehledí.
Na chatu s AI jsem zadal testovací dotaz, kdo to byl Dr. František Běhounek a posléze, co napsal, dílo. Jsem sběratel Běhounkova díla, tak o autorovi a jeho životě a díle něco málo vím, na Wikipedii je o něm info z 90% ode mne. Editeee.com se v první části zadání držela kupodivu celkem reality (veřejná AI mi o tomtéž tématu lhala ihned), v druhém o knihách, už to bylo jen tak napůl, nejdřív vypsala některé Běhounkovy knihy správně a pak začala názvy knih komolit a kombinovat (jo, kombinovat umí) a až pak si začala Editee vymýšlet nesmyslné názvy neexistujících knih. Tam někde končí její možnosti, akorát to nepřizná.
Do třetice jsem ji nechal napsat recept na Včerejší kouzlo (zdravím tímto sira Terryho Pratchetta, do spisovatelského fantasy nebe). AI moc básnit neumí, verše jí skřípou, jak stará vrata od stodoly (neříkal jsem jí, že se má text kouzla rýmovat) a čarovat taky neumí, v tom jsem zřejmě pořád o něco lepší. Včerejší kouzlo, je kouzlo značně složité, mnozí učitelé magie na jeho provedení nemají dobré vzpomínky a někteří dokonce tvrdí, že takové kouzlo není, ale tak právě proto jej na AI zkouším.
Práce s AI, včetně té "profi", má svá specifika, musíte ji neustále kontrolovat a nemůžete přijímat její výtvory, ať už textové, grafické, či jiné, bez výhrad, nejde to. Je to jen další nástroj, který nám může s něčím pomoci, ale na druhou stranu to může být i žrout času, kdy marně hledáte výsledek, který prostě AI nezná, jen vám to nikdy nepřizná a dokola blafuje. Chtěl jsem třeba výkres na prostý rodinný domek, s garáží pro moji osobní vzducholoď, taková běžná praktická věc do života. Jenže tady někde AI má své meze, v tomto mne už pochopit neumí.
Na druhou stranu, moje hlava je jako obrovská knihovna, od které jsem kdysi ztratil rejstřík, návod, kde je co uloženo. Zde mi AI může napovědět. Nevymyslí sice to, co neznám, ale mnohdy nakopne mou slabší paměť směrem, kde mám ty mnou hledané informace zašantročené. A to se počítá!
Vzhledem k vyšší licenční ceně, není Editeee.com pro moje psí a kočičí pokusy a kouzla a zhmotnělé sny běžně dostupná. Pokud se tedy nenajde někdo, kdo by licenci + moji práci, zaplatil. Ovšem být zaměstnán, třeba v marketingu větší firmy, chtěl bych od zaměstnavatele placený přístup k právě k takové AI, jako je Editeee.com, jako jeden z pracovních nástrojů. O tom totiž ta AI dnes je. Není to žádný myslící program, ze Sci Fi románů o budoucnosti, ale je to velmi účiinný nástroj, který vám s vaší prací, když víte co a jak od ní chtít, může hodně pomáhat.
Na obrázku je jeden mnoha z výsledků zadání "Bílý pes, s čenýma ušima, se jménem BASKI, jako pilot stíhacího letadla". Že má pes levou tlapu skrz plech, to AI jaksi uteklo.