Agfa Karat 12/2.8
Karat 12 / Karat 2.8 byl první, z druhé série Agfa Karat. Později byl nazván Karat 12, aby se odlišil od novějšího Karat 36. Standardní objektiv a uspořádání měchů, jsou totožné s Karat 3.5, zatímco tělo je zcela nové. Karat 12 má kombinovaný hledáček/dálkoměr a pákový nátah. Neobvyklý dálkoměr s děleným obrazem, odlišný od většiny přístrojů, posunul celou horní a spodní polovinu obrazu v hledáčku při ostření. Zaostření bylo dosaženo, když se snímky shodovaly. Toto uspořádání je pohodlné pro použití a umožňuje ostření nejen na střed. Páčka posunu filmu funguje v opačném směru zepředu dozadu. Dalším vylepšením řady Rapid je kolečko hloubky ostrosti umístěné na horním krytu, kde by bylo u tradičního 35mm fotoaparátu tlačítko pro převíjení, a kolečko připomenutí filmu, umístěné nad pravým oknem hledáčku. Počítadlo filmů bylo přemístěno na pravou stranu fotoaparátu a zámek času závěrky a tlačítko pro uvolnění objektivu byly také přemístěny dopředu. Poválečné modely mají spoušť ve tvaru hřibu, vršek je odnímatelný pro připojení kabelové spouště. Poválečné Karaty jsou vybaveny čočkami Karat-Xenar Schneider (5 prvků ve 4 skupinách), které nepoužívaly běžnou sekvenci sériového čísla čočky Schneider, ale místo toho používaly nízké pětimístné číslo (14000-), když byly továrny restartovány. Formát filmu: 35 mm, 12 exp v kazetě Karat. Závěrka: Compur B 1-300; Compur-Rapid B 1-500 Objektiv: Schneider-Kreuznach Xenar 2,8/50 (pět členů); zaostřovací jednotka (32mm šroubovací filtry) Clona: 2,8 až 16 Hledáček: Rozdělený obraz Dálkoměr Flash.
Tolik získáno a volně přeloženo z Wikipedie. Moje AGFA Karat 12 (typ je označen na těle aparátu shora) je v dost dobrém sběratelském stavu. Osazena je objektivem Schneider-Kreuznach Karat-Xenar f:2,8/50mm, podle výše uvedených informací jde o poválečnou výrobu. Uzávěrka je typ Compur Rapid. Tělo aparátu i objímka objektivu a závěrky, jsou celkovové. Jediná věc, co asi chybí, je "hříbek" na tlačítku spouště, v duté spoušti je vidět shora zdířka na kabel externího blesku. Vepředu vlevo, je tlačítko pro uvolnění vysunutí obejktivu s měchem, do přední pracovní polohy. Velkým posuvníkem vlevo u objektivu, se nastavuje předostření 3-30m. Co znamená INF na témže voliči, zjistím a dolním sem později. Ozubeným kolem na objektivu nastavujeme čas uzávěrky B a 1 až 1:500 sekundy. Spodním stavítkem se nastavuje clona f:2,8-16. Páčka nahoře na objektivu slouží k natažení uzávěrky. Po stistknutí většího tlačítka vlevo od obejktivu, lze objektiv zatlačit a zacvaknout, do přepravní polohy v těle aparátu.
V pravé horní části najdeme páku přetáčení filmu, kterou se převíjí exponovaný film, pohybem směrem k sobě. Nahoře napravo je kolečko mechanického počítadla snímlků 1-12, spřaženého s převíjením, na stistknutíí je počítadlo mechanicky nastavitelné. Hned vedle je zmíněné talčítko spouště a ukazatel typu fimu, mechanicky lze nastavit typ Agfacolor, Isochrom či Isopan, včetně podtypu. Jaký to má vliv na focení, netuším, zvláště když není uvedena citlivost filmu. Vlevo jsou jednoduché sáňky na blesk a kolečko s pevným středem s vyznačenými metrů vzálenosti 3-30 a INF a kolem něj stavitelné kolečko s clonou 2,8-16. Jaký to má smysl, doplním později, až přeložím a nastuduji si návod k aparátu. Každopádně se rovněž tímto kolečkěm nic na aparátu nenastavuje a je asi jen informativní. Otevírání dvířek pro výměnu kazet s filmem, je klasicky na západku, vlevo dole. Uvnitře je trojjazyčné upozornění, kam patří plná (vlevo) a kam prázdná (vpravo) patrona systému Karat/Rapid/SL. Zespoda je už jen exentricky umístněný závit na stativ. Jak (pokud?) funguje vestavěný dálkoměr, doplním info později.