WP-20190608-024-1.jpg
Autor fotky: FOTO: autorka
zpět

Prázdninový tip: Jak voní tiskařská čerň


2. 8. 2019

Pozvánka na výlet do Kutné Hory za historií, jejíž památky jsou od r. 1995 na seznamu Unesco, poněkud z jiného ranku.

KNIHY JSOU OTISKY LIDSKÝCH MYŠLENEK.

KNIHTISK JE STRŮJCEM JEJICH NESMRTELNOSTI.

Což nejlépe dokumentuje nová expozice historie knihtisku. Kde?

Muzeum Kutná Hora - Knihtiskárna  
Barborská 30, 284 01
na hlavní turistické trase (naproti Českému muzeu stříbra) od Barbory a Jezuitské koleje směrem do historického centra města, rezervace UNESCO.
https://www.muzeumkutnahora.info/index.php/cs/knihtiskarna/

Otevírací doba
9:30 – 16:30
každý den, včetně sobot, nedělí a svátků

Zrod expozice iniciovala rodinná TISKÁRNA GRAFIA GRYČ. Byla založena 1. září 1920 a řemeslo se dědí z otce na syna více než čtyři generace.

Uvidíte unikátní stroje. 180 let starý ruční tiskový lis Christianna Dinglera, unikátní americký sázecí stroj Intertype, část vybavení tiskárny a knihárny, mechanické tiskové stroje Boston.  Můžete si prohlédnout i část vybavení tiskárny a knihárny od roku 1850 až do poloviny 20. století a také téměř 80 let staré dobové fotografie z provozu kutnohorské tiskárny. Chcete poznat, jak voní tiskařská čerň zblízka? Každý má možnost ručně vytisknout a odeslat vlastní pohlednici na 100 let starém stroji.

Kutná hora 

Právě zde v Kutné Hoře byla v roce 1489 vydána bohatě vypravená ilustrovaná Kutnohorská bible tiskaře Martina z Tišnova a patří k nejpozoruhodnějším prvotiskům světa. Tato expozice bude otevřena napřesrok.

Město nabízí nejen množství památek, krásných procházek, ale i různé možnosti občerstvení.

Do Kutné Hory ve Středočeském kraji se dostanete, dle místa bydliště, vlakem, autobusem, autem, na kole, ba i pěšky. Chcete vědět, zda čerň voní? Milujete knihy a zajímá vás historie? Neváhejte a podívejte se.

Počet zobrazení: 106

Fotogalerie