zvonkohra.jpg
Autor fotky: M.Seitlová
zpět

Den D aneb současnost a historie


13. 11. 2019

Čtvrtek. Obyčejný čtvrtý den v týdnu opakující se s neměnnou pravidelností. Ovšem někdy se stane, že z obyčejného čtvrtka se vyklube čtvrtek neobyčejný. Nejen se vyloupne slunný mezi zamračenými a deštivými, ale potěší i domluveným setkáním. Proč, kdy a kde? Možnost setkat se s kamarádkou z i60tky, ve čtvrtek ve Dvoře Králové. A byl to čtvrtek příjemný, veselý i poučný, prozářený dobrou náladou. Majko, děkuji!

Po kratší procházce městem k Hankovu domu a plastice královédvorského rukopisu, jsme se přemístily do Žirce. Rukopis nalezli kaplan Pankrác Borč a Václav Hanka 16. Září 1817 ve věžní kobce kostela sv. Jana Křtitele.

Areál Žireč. Obnovené prostory bývalé jezuitské rezidence odhalují půvab baroka i ukryté poklady.  Najdete ho ve Dvoře Králové na pomezí cest mezi ZOO a hospitálem Kuks.
Co je součástí barokního areálu?
Domov svatého Josefa – zdravotnické lůžkové zařízení pro nemocné roztroušenou sklerózou.
Cyklomuzeum - expozice historie cyklistiky.
Bylinková zahrada a zámecký park – bylinky v zahradě, růžové loubí a romantické svatby v parku podbarvené šuměním vody řeky Labe.
Barokní zvonkový klavír J. M. Rödera v kostele sv. Anny – poslední dochovaný nástroj svého druhu na světě.
Místo opravdových příběhů - dávných i současných, které vypráví bouřlivá historie i současnost.                                           
Genius loci, propojený svět nemocných se zdravým, může zažít každý vnímavý návštěvník, ať už přijde poprvé či po několikáté.

Za nově objevené místo pro mne patří poděkování Majce, také za úvodní foto článku, neboť můj fotoaparát je stále nepoužitelný. Kdo se chce spolu vidět, cestu si najde na i60.

Počet zobrazení: 146