Policie-auto.jpg
zpět

Motoristické vteřiny – policejní metr

Jsem přesvědčen, že polovina řidičů a polovina policajtů s tímto mým fejetonkem nebudou souhlasit. Přesto mám nutkání těchto pár řádků napsat. Nevím kolik je policajtů, kteří zabloudí na portál i60, a pokud, tak přečtou si zde něco? Asi moc ne, spíše žádný policajt. Mají jiné starosti. Ale třeba je mezi námi Ičkaři někdo, jehož syn či dcera jsou policajtem nebo policajtkou a tak by jim to mohl říct, upozornit na tuto problematiku.

Ano, pomáhat a chránit, to mají policajti na autech. Toto heslo už vyvolalo řadu vtipů a narážek, že je není nutné opakovat. Mně jde o trošku něco jiného.

Vážení policajti, já jdu škemrad za nás drobné starší řidiče, já jdu škemrad, abyste u malých a drobných přestupků na nás nebyli přísní a neusekávali nám důchodcům hlavy. My mnozí jsme za volantem už třeba padesát nebo šedesát let, neměli jsme třeba ani nikdy dopravné nehodu, nebo třeba jen nějaký ten plech nebo škrábanec.

Byli bychom velmi rádi, když třeba někde trochu špatně zaparkujeme, že přijdete za námi a řeknete – otče nebo madam, musíte si to prosím přeparkovat, tady zavazíte autobusu MHD. My jsme si tu zástavku MHD, ani totiž neuvědomili. I když jsme v našem městě, v naší obci. Dále vás chci poprosit, když někdo z nás se rozjede bez světel, zastavte nás, domluvte nám, upozorněte nás. Totiž ta dáma co sedí vedle mně je babička a ta mně to doma spočítá, a řekne to sousedkám, a dětem, a já mám ostudu po dědině jako hrom. Takže když mně domluvíte, tak desetkrát tolik mně domluví ta moje, co sedí vedle mě.

Naopak, nebuďte k nám tolerantní, když nás nalapáte, jak jedem z hospody a máme v sobě třeba dvě piva. To buďte na nás přísní, velmi přísní, o drogách ani nemluvím.

Zrovna tak netolerujte jízdu na červenou, když padají závory na kolejích dolů. Dejte nám, takto hřešícím řidičům, pokutu jako Brno, a ještě nás vykrákejte za ucho.

Netolerujte nám ani nezapnuté pásy, domluvte nám a pohrozte nám.

Když vidíte, že jedu z Horní Lhoty do Dolní Lhoty a on už je mráz, tak mně tvrdě řekněte, dědo vždyť vy máte ještě letní gumy, tak zítra do servisu a vyměnit, jinak to bude pokuta a sebereme vám techničák. Takové vaše varování má obrovskou sílu.

A tak bych mohl pokračovat. Vy, policajti nejlépe víte, kdy nejlépe máte pomáhat a kde nejlépe je nutné chránit.

Nepřimlouvám se za řidiče čtyřkolek, kteří nám po lukách a lesích ničí přírodu a zvěř nemá klid, ani se nepřimlouvám za celkově špatný stav auta. To ne, to je nutné „z hrušky dolů!“ Nepřimlouvám se za ty šílence na dálnici, co předjíždí zleva a zprava a dělají různé myšky. To ne. Tam je zapotřebí vaše tvrdá ruka zákona.

I nám, prosím, páni policajti, odpusťte, když máme pár dnů propadlou lékařskou prohlídku, ono s tím koronavirem je to teď u naší paní doktorky takové těžší.

Vidím teď právníky, jak si o mně myslí – ten chlap se zbláznil. Hoši, nezbláznil. I ta vaše Svátá spravedlnost co drží ty váhy, má přece zavázané oči, aby neviděla, jaké psí kusy vy právníci někdy děláte. Tak to je.

Věřím, že jste moje prosby pochopili. Věřím, že domluva je mnohdy víc jak stokorunová pokuta. Páni policajti, děkujeme vám, že nás chráníte a pomáháte nám a občas nám i něco odpustíte – v rámci zákona.

Dodržujme prosím, i nadále a pořád pravidlo šťastného návratu.

Počet zobrazení: 19