babicka-n.jpg
zpět

Maximální ochrana je k mání, nebojte se k lékaři, ani do nemocnice na vyšetření

K lékaři, do nemocnice, na nákupy a na cesty bez obav před nákazou?

Jde to. Mám s tím vlastní zkušenost.

Pokud patříte mezi seniory, jistě i v době coronavirové potřebujete navštívit lékaře, jít na vyšetření do nemocnice, pohybovat se městskou hromadnou dopravou a pořídit nezbytné nákupy. A je samozřejmé, že vše doprovází obava, abyste se zbytečně nenakazili.

Nedávno jsem řešila problém se svojí 76 letou maminkou. Je ve věku, kdy se zkrátka a dobře k lékaři musí i v době coronaviru, neobejde se z času na čas bez vyšetření v nemocnici, kde jak jistě víte, člověk většinou netráví jen pár minut, ale jedná se o hodiny. A tak jsem hledala způsob lepší ochrany, než roušky anebo respirátory s FFP2 filtrem.

Chtěla jsem maximální možnou ochranu

Vzpomněla jsem si na informaci z jara letošního roku, když byla tzv. první vlna coronavirové pandemie a na tým z ČVUT, který vymyslel ochranné polomasky s filterm, který odpovídá FFP3, tj. zajišťuje maximální míru ochrany. Zapátrala jsem a měla jsem štěstí.

Výroba těchto ochranných polomasek RP 95-M z vysoce odolných materiálů se skutečně rozjela a výrobek splňuje všechny požadavky pro zdravotníky i záchranáře. Vyhovuje standardu ČSN EN 120:1999.

Objednala jsem nejen mamince, ale používám i já, protože zkrátka a dobře je dobré se chránit.

Není nad osobní zkušenost

Maska je velice lehoučká, váží cca 160 g. Náklady na její pořízení jsou minimální oproti tomu, co jsem v průběhu měsíce zaplatila za roušky a jednorázové respirátory ffp2.

Nesmírnou výhodou je fakt, že se velmi dobře udržuje, stačí vydezinfikovat. Kvalitní filtr vydrží dlouho – týdny až měsíce, podle toho, jak často a v jakém prostředí ji používáte. Náhradní filtr lze kdykoliv dokoupit. Příjemné je kromě vysoké ochrany i to, že maska sedí na každý obličej, není třeba se zaobírat velikostmi, dobře se v ní dýchá a nosíte-li brýle, nějak nevadí ve výhledu, filtr je stočen do boku, nějak neomezuje a nevadí v zorném poli.

Výdaje na pořízení masky cca od 800 Kč i s vysoce účinným filtrem. Náhradní filtr jsem koupila za 180 Kč. V porovnání s jednorázovými pomůckami, které zdaleka nedosahují takové ochrany je to pro mne daleko nejlepší řešení. I když jsem měla z počátku obavy, jak na to budou reagovat lidé kupříkladu v čekárně u léakaře, nebo v supermarketu, s překvapením jsem zjistila, že se spíše ptají, kde se dá něco takového koupit, než že by byly nějaké jiné reakce a pokud vím, maminka má zcela stejnou zkušenost. Navíc není doba na to, riskovat své zdraví.

Počet zobrazení: 43