ZAPOMENUTÉ HORY
Každý zná Sněžku, Praděd, Pustevny či Šumavu, ale co takhle Rychlebské hory? Říká vám to něco? Myslím si, že spíše nikoliv. Jsou schovány za hřebeny Hrubého Jeseníku. Táhnou se od Kralického Sněžníku na severovýchod po hranici s Polskem. Je to území v malebném javornickém výběžku, kde sice lišky dávají dobrou noc, ale o to více si tam odpočinete. Třeba i od lidí. Turisté se tam nehrnou, i když je tam co nabídnout. Nejvyšší vrchol je Smrk, který se tyčí nad známým lyžařským střediskem Ramzová. Dále se po hřebeni dostanete na Kovadlinu, Černý kout a na Borůvkovou horu, kde je rozhledna. Pohoří končí v Bílé Vodě, kde byli v padesátých letech internováni duchovní.
Centrem této slezské oblasti je malé město Javorník, které se pyšní skvostným zámkem nad městem na Jánském vrchu. Zde měl letní sídlo arcibiskup z blízké Vratislavi. Kousek dál jsou význačné jeskyně Na Pomezí s bohatou krápníkovou výzdobou. Chloubou je údolí Račího potoka, kde je umístěna secesní Tančírna, kde dámy chodily 3 km pěšky nebo v kočáře tancovat z Javorníku. Nad ní jsou zříceniny Rychlebského hradu spolu s vyhlídkou Čertova kazatelna.
V kraji se těží mramor a žula. V obci Žulová byla známá Kamenická škola a mají tam muzeum opracování kamene. V okolí je plno nádherných zatopených lomů, kde se dá koupat a voda se zde nikdy nekazí. Pokud chcete klid a krásu navštivte je. Je to oblast za městem Jeseník vklíněná do polského území. Otevřete si internet a kochejte se. Klíčová slova: Rychlebské hory, Zámek na Jánském vrchu v Javorníku, Tančírna, Račí údolí, zříceniny hradu Rychleby, vyhlídka Čertova kazatelna, Nýznerovské vodopády, zatopené lomy u obcí Žulová, Vápenná, Skorošice, blízké polské historické město Paczkow (středověké opevnění) a Zloty Stok s historickou štolou.