TRI-STROMY-1.jpeg
zpět

Zasadil jsem 3 stromy

 

 

Svůj blog jsem nazval aktivní, zdravý a bohatý senior. Ano, tam chci směřovat a tím chci být. Nechci si starou špacírkou podepírat ustaranou hlavu, jak zpíval Karel Kryl ve své krásné písni Důchodce . Chtěl bych v tomto blogu psát o své cestě za poznáním , která je přede mnou a která je zatím čistým, nepopsaným listem a sám přesně nevím, co z toho vznikne. Je to jakýsi vystřelený šíp, o kterém nevím, kam dolétne, jak dlouho poletí a co vše na své pouti uvidí .K blogu bych chtěl postupně začít tvořit i videa a podcasty.

Ano i já se blížím do seniorského věku, nebo v něm již jsem? Každopádně jsem v loňském roce překročil jako ročník 60 šedesátku a podle některých kritérií jsem již senior, podle jiných až za 4 roky, ale každopádně stojím před zásadní otázkou, kterou si jistě pokládají mnozí lidé, nejen v mém věku, tj. jak strávit další , novou etapu života jako důchodce. Období coronaviru mi posunulo ono rozhodování o 3 roky dříve, neboť zrušili mou pracovní pozici. Rok jsem se pokoušel sehnat práci odpovídající i neodpovídající mému vzdělání. Marně. Ageismus je v naší společnosti zakořeněn opravdu hluboce. ( pozn. Ageismus [ejdžismus] (z angl. age = věk) je proces stereotypizování a diskriminace jednotlivců či skupiny lidí na základě jejich věku. Tento proces může být náhodný nebo systematický)

Ten rok marného hledání něčeho, byl zase na druhou stranu objevováním nového . Něco jsem ztratil a něco jsem získal. Když se podívám do onoho pomyslného výkazu zisku a ztrát, ztratil jsem práci, ale naučil jsem se peníze získávat jinými způsoby a k tomu jako bonus mám daleko více volného času, nehoním se tak, jak tomu bylo dříve a vystoupil jsem z krysích závodů. ( pozn.: termín „krysí závod“ vznikl tak, že si někdo všiml podobnosti života moderního městského člověka a krysy běhající prakticky nonstop v kolotoči stále dokola. Náš současný systém stojí na principu trvalého růstu výroby a logicky také spotřeby).

Získal jsem 11 měsíců placeného studijního volna. Na jedenáct měsíců podpory od úřadu práce má má věková kategorie nárok a navíc se tato doba započítává do důchodu, jako tzv. náhradní doba, po dobu pobírání podpory v nezaměstnanosti , a to dokonce ve výši 100%. Během tohoto studijního volna jsem strávil měsíc v Jižní Anglii, kde jsem si zakoupil intenzivní kurz angličtiny a o víkendech poznával krásy okolních měst i hlavního města Londýna a přírody. Také jsem poznal nové lidi a po letech navštívil své polsko-
anglické přátele bydlící nedaleko . Do Anglie jsem se podíval zanedlouho ještě jednou, když jsem vezl auto svému synovi, který tam byl na studiích. Nyní se chystám na delší trek po Španělsku, nevím, na jak dlouho. Ano opravdu nevím, na jak dlouho , protože nemusím řešit, zda-li mi dá šéf dovolenou, či ne, popřípadě kolik si z ní urvu. Čas strávený na cestě je jednou z veličin, které nemusím řešit. Na ten trek se moc těším. Před 11 lety jsem šel něco přes měsíc 1000 kilometrů pěšky ze Sevilly do Santiaga de Compostela a dodnes mám tu cestu v srdci. Prošel jsem i několik menších treků, například GR 221 na Mallorce, nebo jsem prošel etapovitě Českou republiku ze severu na jih. Nyní to bude ale něco jiného, nemám časový limit. Limitní budou do jisté míry pro mě jen finance a zdraví .

Během mého ,, studijního volna”, které bude zanedlouho končit jsem řešil několik otázek. Tou zásadní bylo, zda-li odejít do předčasného důchodu, či ne. Mám na něj již nárok od 60ti let. Má to své pro i proti. Pro hovoří to, že mohu již o 4 roky dříve čerpat ze systému penzi. Proti zase hovoří to, že ta penze je natrvalo zkrácena. Protože je výpočet velmi složitý, obrátil jsem se v této věci na profesionály které se tím zabývají. ( mohu poslat odkaz  - napište na : brozconsulting@gmail.com) . Výsledná analýza, mimo jiné na velmi vysoké profesionální úrovni mi pomohla se v této problematice nejen perfektně zorientovat, ale i přesně zvolit datum, kdy je pro mne odchod do předčasného důchodu nejpříhodnější, resp. bez zbytečné finanční ztráty , protože mnohdy špatně načasovaný odchod do důchodu, ať již předčasného, nebo řádného, byť třeba i o jeden den může znamenat ztrátu i několika stovek měsíčně.

Také jsem učinil jedno zásadní poznání. Když se na výpočet podíváme jiným úhlem pohledu zjistíme, že i ta nevýhoda může být výhodou. Rozdíl mezi menším důchodem a důchodem vyměřeným při odchodu do řádného důchodu se stírá až zhruba po 10 letech. Teprve potom se dostáváme do nevýhody, která ovšem není nijak dramatická. Je zde však také mnoho proměnných. Budu tady za 10 let? Budu zdráv za 10 let? Užiji si za deset let toho, že budu mít o pár stovek více?atd. Zvolil jsem tedy onoho vrabce v hrsti a rozhodl jsem se pro odchod do předčasného důchodu koncem září tohoto roku, neboť dle analýzy budu mít o téměř 500,- Kč měsíčně více, nežli kdybych odešel nyní.

Jak již jsem psal v nadpise, zasadil jsem 3 stromy. Zdraví, štěstí a bohatství. Tuto trojici stromů jsem zasadil současně aby vyrůstaly ve vzájemné symbióze. Podrobněji se jimi budu zabývat v dalších článcích. Nyní stručně.

Strom bohatství - uvědomil jsem si, že pro určitou kvalitu života, kterou chci mít mi nestačí jen státní důchod, který ostatně nebývá příliš veliký. Začal jsem tedy vymýšlet způsoby, jak dosáhnout dalších příjmů, abych měl dostatek prostředků na plnění svých snů a potřeb. A kupodivu jsem jich několik našel. Už samo to hledání bylo velmi zajímavé a obohacující. No a když přišly první sklizně plodů z tohoto zasazeného stromu, přišel i pocit štěstí, který převládl nad pocitem marnosti. Uvědomil jsem si, že v tomto směru mi vlastně léta zažité schéma práce a každého xtého v měsíci mzda přijde nudné a že potlačovalo mou kreativitu. Začal jsem o penězích přemýšlet jinak. První, zásadní poznání bylo to, že jsem začal o poznání méně kupovat věci i potraviny a i vlastně díky coronakrizi nemám ani za co utratit jako dříve. Opravdu, když člověk omezí své výdaje za zbytečnosti ušetří docela dost peněz na to, aby si zpříjemnil život. Podařilo se mi tedy změnit jejich tok .Tok ušetřených peněz jsem přesměroval do P2P půjček , které mi vynášejí momentálně 18,6% p.a., kryptoměn a akciích, ze kterých mi také zajišťují toky peněz mimo hlavní proud tedy tak zvaný pasivní příjem. Aby ten proud nezeslábl, popřípadě nevyschnul ,snažím se vymýšlet a realizovat další přítoky .K dalším mým pasivním příjmům se řadí pronájem bytové jednotky, krátkodobý pronájem skrze platformu AIRBNB, pronájem sauny a občasná práce pro jednu neziskovku, nebo třeba on-line výuka českého jazyka pro cizince. Začal jsem si vést záznamy o mých příjmech a když jsem minulý měsíc zjistil, že můj celkový příjem byl vyšší, než bývalá mzda, řekl jsem si, že jdu správným směrem. Pocit, že se umím o sebe postarat není také k zahození.

Strom štěstí - protože mám najednou na sebe spoustu času, mohu se věnovat intenzivněji svým koníčkům a zálibám, např. četbě, studiu Angličtiny, zahradě, vaření, bylinám, včelám, turistice, cestování, jízdě na kole a také vydělávání peněz.

Strom zdraví - protože mám více času, více se hýbu a také se zdravěji stravuji. Zkouším různé zdravé recepty, které si i sám vymýšlím a testuji na manželce. Zde je krom zdravotního benefitu i také další zdroj bohatství spočívající v úspoře peněz. Ty pak můžu opět nasměrovat správným směrem a mít z nich větší užitek. Například dnes jsem připravil palačinky s kopřivovým špenátem. Kopřivy jsem natrhal na zahradě u plotu, vejce sebral od našich slepic, přidal jen trochu kupované mouky a mléka, špetku soli a pár kapek oleje. Na zapití jsem udělal nápoj z bršlice kozí nohy, kterou máme také na zahradě a zdravé, levné a syté jídlo a na zapití multivitamín byly na světě. V rámci studia zdravé výživy jsem si sestavil i jakýsi řebříček best of bylin, ovoce a zeleniny. A právě kopřiva a bršlice jsou v bylinách na pomyslném piedestalu. U zeleniny mám na prvním místě červenou řepu a u ovoce jablka. Jednoznačným kritériem mého výběru je zdravotní přínos a když na to podíváme z jiného úhlu pohledu, zjistíme, že vaříme zdravě a k tomu levně. Nejenom to .Uvedené potraviny, či spíše superpostaviny můžeme využít na mnoho způsobů - například z červené řepy dělám i vynikající bábovku. Kdybych se zde rozepisoval více, udělal bych z toho guláš, či bramboračku. O jednotlivých stromech napíšu samostatně a rád se s Vámi podělím i o recepty .

Počet zobrazení: 13