fialky-2.jpg
Autor fotky: M. Richterová
zpět

Jaro

Začíná to na jaře. Jaro je pro zahrádku něco jako pro nás dětství. Co zanedbáš, nedohoníš. A tak pečujeme, staráme se, hýčkáme i chráníme, jen co sluníčko začne hřát. Často se pouštíme do práce i dřív, ruce nám mrznou nebo jsou boty samé bláto. Oháníme se rýčem, motyčkou a hráběmi. My se totiž po zimě už na tu práci těšili, na to, až se sehnem nad záhony a večer jsme rádi, že si sedneme. Tak zahrádko, tady nás máš. Jdeme na to a taky se snaž.


První poslové jara jsou krokusy a sněženky. Zvládají dobře jarní mrazíky. Další květenu občas na noc přikrýváme tím, co je po ruce. Se stromky je to starost. Má-li ještě mrznout, pokoušíme se je též ochránit. Po ránu pak mohou vypadat jako po bále. A sluníčko za chvíli svítí tak, že led v nádobách na pití pro ptáčky brzy rozehřeje.

 

Ze začátku hlavně obdivujeme a chválíme. Jak nám ty sněženky krásně strkají růžky, jak se vytahují každým dnem. A co ty fialky, skromné kvítky vybarvují do tmavě fialova a přidávají vůni. Tulipány taky začnou a vytahují se vzhůru. Modřence, ladoňky, modří to krasavci. Narcisy, hyacinty, a hle pivoňky, nesmíme opomenout petrklíče. Tak tomu se říká vítání jara.


Po předehře květin navazují stromy se svými bílými korunami. Zatímco meruňky nenápadně odkvetly, nastupují třešně. Na korunách vynášejí svou nadýchanou krásu až do oblak. Švestky se vzápětí také činí a přidávají se hrušně. Jabloně dodávají tóny světle růžové, broskvoně syté. Aby té krásy bylo co nejvíce, všechno šlechtěné stromoví je podporováno svými planými druhy v okolní přírodě. A přihlásily se i keře. Trnky a špendlíky jsou jak z cukrové vaty. Májová oslava může začít:-)

 

 

 

29.4. 2021, foto k článku - Přišlo jaro

 

 

 

 

 

Počet zobrazení: 73