DSCF5871-2-.JPG
Autor fotky: M. Richterová
zpět

Pěstujeme rajčata

 

Pro začátek budeme potřebovat sáček semínek, výsevní truhlík, výsevní substrát, květináčky, běžný substrát, okna na jih s dostatkem slunečního svitu a tepla, odraženou vodu, později dobře osvětlený záhon, hnojivo.

Začínáme ve druhé polovině března, tak 25.3. Vysijeme semínka do truhlíku a umístíme na prohřátý okenní parapet. Je dobré na pár dní po výsevu orosený truhlík přikrýt igelitem. Asi po 14 dnech mladé rostlinky přepichujeme do malých květináčků, umístíme na okna, pravidelně zaléváme a opatrně větráme.

Kolem 15.5. vzrostlé sazenice vysazujeme na záhon, kam by mělo opět co nejvíce svítit slunce. Rostliny vysazujeme k tyčkám hluboko do půdy, aby si rostlina vytvořila množství kořínků a přijímala pak hodně vody a živin.

Nám se letos podařilo vypěstovat asi 90 sazenic, 50 jsme vysadili, zbytek rozdali.

Během léta půdu kypříme, rostliny pravidelně zaléváme, vyvazujeme, mulčujeme a u tyčkových rajčat vyštipujeme vedlejší výhony. Necháváme jen jeden hlavní výhon, který na konci léta, asi po šesti patrech hroznů, zaštípneme úplně, nová rajčata by už nedozrála.

Sledujeme počasí, v případě deštivého léta preventivně postříkáme proti plísni. Přihnojujeme. Loni jsem na začátku přihnojila kombinovaným hnojivem, celou sezonu jsem potom používala ředěný výluh z kopřiv. Tím jsem hnojila vše, tedy i rajčata a úroda byla bohatá. :-)

Máme ještě pár zavařených rajčat ve skleničkách, která používáme během zimy na polévku, omáčku, na špagety a pizzu.

 

 

 

13.5. 2021, foto k článku - Rajčata

 

Počet zobrazení: 14