DSCF6862.JPG
Autor fotky: M. Richterová
zpět

Kouzlo malé zahrádky

 

Často jsem si říkala, kam tak spěchají včelky z naší zahrádky. Moc se tu neohřejí, jen sem tam něco ochutnají a většinu práce nechají čmelákům. Dnes jsem na to přišla.

V sousedství se nachází malá zahrádka. Rozměry má tak 5 x 5m, ale je úžasná - ovocná, bylinková a zeleninová.
Rostou tam různé druhy ovocných stromků a právě kvetou. Jsou to většinou sloupovité formy do malých zahrádek, proto tam lze spatřit hrušeň, třešeň, jabloně, švestku i broskvoň. U stromků jsou cedulky s názvy odrůd.

Kvetou tam i ovocné keře, vhodně zvolené stromkové rybízy, josta i angrešt, pod kterými je možné pěstovat různé bylinky. Roste tu šalvěj, oregano, rozmarýn, tymián, saturejka, meduňka a libeček, dále cibulka, pažitka a jahody. I bylinky a různé druhy jahodníků zde mají své cedulky s pojmenováním.

U zdi se na konstrukci začíná pnout vinná réva dvou druhů, tmavá a bílá. Na straně osvětlené až dlouho do večera je konstrukce s ostružinami a  malinami. Najde se místo na kedlubny a saláty. Dále jsou na prohřátém místě u zdi rajčata. Na stanovišti vyplněném rašelinou se daří dvěma keříkům kanadských borůvek. Spousta bylinek se ještě nachází v obrubníku. A to zdaleka není všechno letos vysazeno. Prázdná místa čekají na okurky a cukety.
Poblíž jsou i plné objemné nádoby s dešťovou vodou. Nejen zálivku, ale i sluníčko si zahrádka může bohatě dopřávat, neboť sem svítí po celý den.

Navštívila jsem tuto zahrádku osvětlenou večerním sluncem. Působila mile a uspořádaně, všeho bylo tak akorát, vše mělo své místo a nic ničemu nepřekáželo. Už se nedivím včelkám a vím, že ráno bude zase jejich oblíbená. :-)

 

 

17.5. 2021, foto k článku je v Galerii - Zahrádka ovocná, bylinková a zeleninová  

 

Počet zobrazení: 40