DSCF7143.JPG
Autor fotky: M. Richterová
zpět

Studené ráno

 

Na horách se počasí rychle mění. A tak po krásném, slunném odpoledni začal foukat ostrý vítr a přihnaly se tmavé mraky. Ta tam byla pohoda, kdy zelenou barvou luk a lesíků prosvítala žluť pampelišek a načechraná běloba kvetoucích třešní.

Když se nebe zatáhlo úplně, přihnal se prudký slejvák a blesky. Kroupy začaly bušit do všeho kolem. Břízky se ohýbaly ve větru a les hučel. Za chvíli bylo všude bílo od krup jako po chumelenici. Jakoby už nestačilo, že celý měsíc květen Žofinka pořád kropí, ještě ji studení muži musí doprovázet. Chvíli to trvalo. Pak už jen pár blesků, bouřka se přehnala. Večer ustal i déšť, zůstal jen vítr. Vykoukl měsíc a přišla nádherná úplňková noc. Jakpak to venku bude ráno asi vypadat?

Ráno bylo krásné, byť větrné, ale jinak klidné a skoro stejné jako jindy. Jenom studené bylo. Na bílé střechy začínalo už trochu svítit sluníčko, přes bílou pěšinu přehopkal zajíček. Srnky se klidně pásly na své louce. Nevadí jim, že je vše mokré a zasypané kroupami? Pampelišky se ještě nechtěly otvírat, tráva místy ležela. Ani včeličkám nahoře pod lesíkem se nechtělo do práce. O kus dál, u protějšího lesíka, se pásl srneček. Pozorovali jsme se přes louku. Zvedal hlavu proti větru, větřil. Abych ho nerušila, prošla jsem lesík. Ten, už trochu prosvětlený sluncem, vstával. Ptáci vyzpěvovali. Po okrajích lesíka se ve větru pohupovaly dokvítající třešně. Vítr jim odnášel bílé lístky, až ozdobily pařez. Borůvčí již nakvetlé bylo obklopené kroupami, stejně tak i zbytky okousaných šišek po veverčí hostině.

Odpluly mraky a sluníčko více zasvítilo. Včelky zvýšily svůj pohyb u úlů, srneček pokračoval v pastvě. Čas plynul, tak jak má. Obloukem, po kraji louky, jsem scházela dolů. Nastal krásný den, před polednem se kroupy rozehřály.

 

 

 

 

26.5. 2021, foto je v Galerii - Studené ráno

 

 

 

Počet zobrazení: 10