DSCF5801-1.JPG
Autor fotky: FOTO: Miloslava Richterová
zpět

Tulipány. Jak se o ně postarat, aby příští rok zase krásně zdobily vaši zahradu


8. 6. 2021

Začnou v březnu, to je často zasype sníh nebo potrápí noční mrazíky, ale přečkají to a pak pokračují v pořadí podle barev, jako by měly mezi sebou dohodu. Ve skutečnosti záleží na odrůdě, zda je raná, střední či pozdní.

U nás začínají malé skalkové červené, při nich už kvetou tmavě fialové. Po nich následují červené, červené s bílými proužky a žluté žíhané. Z těch byly často poháry plné vody. Dále bílé třepenité s proužkem červeným, pak růžové. Pozdní jsou žluté, ty kvetou spolu s vytrvalými bílými docela pěkně ještě začátkem června. S nástupem letního tepla tulipánová štafeta končí. Už teď pomalu předává svou zdobící úlohu pivoňkám, kosatcům, kopretinám a dalším červnovým kráskám.

Po odkvětu se tulipánům odstraňují zbytky suchých květů se semeníky, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala. Stonek se ponechá, až zežloutne, rostlina zatáhne. Na konci června se cibule vyndávají ze země.

Odložíme je do bedničky, uklidíme na stinné místo a na konci léta nebo v září tulipány vracíme zpět na záhon. Ty, které jsme přesazovali loni, vyndat nemusíme, vyndáváme je asi po třech letech a měníme stanoviště.

 

Počet zobrazení: 1024