Zbigniew Czendlik: Jednou zestárneme všichni. Jde o to, jak.
FOTO: archiv 2media

Zbigniew Czendlik: Jednou zestárneme všichni. Jde o to, jak.

24. 10. 2016

Při své práci se často setkává se starými lidmi. A hodně pro ně dělá. Je kněz, nejznámější český farář, vlastně celebrita. Způsobilo to jeho přátelství s Lucií Bílou a dalšími známými lidmi. Vymyká se tomu, co si většina lidí pod výrazem kněz představuje. Je veselý, nosí džíny a červené svetry, žertuje i na téma církev. Teď spolu s publicistkou Markétou Zahradníkovou napsali knihu s poněkud provokativním názvem Postel hospoda kostel. Budí velkou pozornost. Je humorná, ale nevyhýbá se ani hodně vážným tématům. Jedním z nich je stárnutí. A právě o tom jsme si s ním povídali.

 

Máte strach ze stárnutí? Vycházejme z toho, že jako farář se často setkáváte se starými nemocnými lidmi, se smrtí….
Stárnutí často provází samota. Na tu jsem zvyklý. Jenže musíme rozlišovat, že je něco jiného být sám a něco jiného být opuštěný. Já jsem sám. Žiju sám, nemám rodinu. Ale nejsem opuštěný. Proto se mi samota líp nese. Staří lidé jsou na tom hůř, protože velmi často byli opuštěni. Přišli o manžela, manželku, mnohdy i rodinu. Taková samota se snáší těžko. Jenže vidím, že někdy si za ni lidé mohou sami.

Jak to?
Říkám si, že kdybych se jednou ocitl v domově pro seniory nebo žil sám a cítil se opuštěný, dělal bych všechno pro to, abych byl co nejvíce společenský. Z čistě pragmatických důvodů. Choval bych se tak, aby lidé měli důvod za mnou chodit, vyhledávat mě, aby setkání se mnou bylo pro jiné zajímavým zpestřením. Dělal bych to čistě pragmaticky kvůli sobě.  Protože se setkávám se dvěma skupinami seniorů. Jedni jsou roztomilí a setkání s nimi mě vždy obohatí. A pak jsou tu ti druzí, kteří se chovají tak, že si říkám: No jo, jsou sami, protože kdo by za nimi chodil, kdo by se s nimi chtěl vídat?

Jenže každý člověk je přece jiný, někdo má dáno, že je introvert, těžko navazuje přátelství, třeba je bručoun, aniž za to může, ne?
Kdo byl sobec celý život, na konci roku se mu ta vlastnost ještě znásobí. Kdo byl zlý, je ve stáří ještě více zlý. V domově pro seniory je hrubý na personál, žádná polévka se mu nezdá dost dobrá, buďto je příliš horká nebo příliš studená. To je pak problém. Pokud bych měl pocit, že se do takové skupiny dostávám, dělal bych všechno pro to, abych své chování změnil.

Jde to?
Já myslím, že ano. Ve vyšším věku máme často pocit, že všechno víme nejlépe, že víme, jak bychom okolí a jiné lidi změnili k lepšímu. Ale málokdy se umíme podívat sami na sebe, začít u sebe. Přitom v každém člověku je přece dobré i špatné. A mnohdy by stačilo se nad tím špatným v nás zamyslet a pokusit se to měnit.

Setkáváte se často s lidským trápením, s nemocemi, se smrtí. Jak se s tím vyrovnáváte?
Beru to tak, že zestárneme všichni. Jde o to, jak. Stáří je realita, na kterou musíme být všichni připraveni. Nemám strach ze smrti, ale samozřejmě, že mě znepokojuje umírání. Smrt je jen přechod, ale umírání je těžká disciplína. Z té mám strach, stejně jako každý.  Ale i ten strach k našemu životu patří a nezbavíme se ho tak, že se přestaneme stýkat se starými nemocnými lidmi. Já za nimi chodím rád. Pro mě jsou staroušci velmi důležitá cílová skupina. Moc mi na nich záleží a nedám na ně dopustit. Jedna z největších hloupostí, jakou člověk může dělat, je to, když se tváří, že stáří neexistuje, že ho setkávání se starými lidmi obtěžuje, deptá, že mu ubírá energii. Ne nadarmo se říká, že vyspělost společnosti se pozná podle toho, jak se chová ke starým lidem.

 

Zbigniew Czendlik se narodil 6. 9. 1964. Dětství prožil v obci Debowiec na polské straně těšínského Slezska. Po vystudování semináře se stal římskokatolickým knězem. Do České republiky se dostal tak, že po roce 1989 zdejší církev měla málo kněžích, tak sem byli posláni někteří z Polska na výpomoc. Po roce služby v Náchodě byl přeložen do Lanškrouna, kde je farářem dodnes.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rarasch
Neustále slyším o klesajícím počtu věřících. Více takových milých, usměvavých kněží (měla jsem tu čest se na chvíli setkat) a kapacita kostelů stačit nebude! I když jsem navštívila i dětské mše, duchovní , při vší snaze, ze sebe nesetřásli určitou přísnost a demagogii. Děkuji , pane faráři!!!
Danuše Stočesová
Omlouvam S3 za chyby v mych predchozich clancich, ale je to proto, zero jsem se zacala ucit na tabletu. Sent srdecnym pozdravem Denise.
Danuše Stočesová
Jeste jednou, chtela jsem napsat vubec nikomu neskodity a pomahat ostatnim. Kdyz S3 pak clovek ohledne zpet, muze se radovat znovu z toho, co ve svem zivote udelal pro druhe i pro send. Danuse
Danuše Stočesová
Ano,jednou zestarneme vsichni, jde o to, jak. Pro me to znamena byt nadseny a s duverou se vztahovat ke svetu, milovat vsechny lidi a minimum neskodit, v dusi citit svobodu, byt kreativni a pozitivni. Jsem stastna. Verim, zero se moje zaliby budou rozsirovat a monkey pozitivni aura bude pomahat druhym. Se srdecnym pozdravem Denise S.
Danuše Stočesová
Ne každý má to štěstí, být aktivní, plný pevné vůle, kreativní a houževnatý. Na Židovské radnici se potkávají lidé, kteří přežili šoa a přesto jsou veselí a silní, dožívají se vysokého věku. Mám ráda staré lidi. Mým přítelem je 91 let "mladý" člověk, který mi udílí moudra po celá léta.
Danuše Stočesová
Nádherný článek, velmi si pana Czendlika vážím.
Marie Doušová
Vaše kniha mě oslovila ,pobavila i poučila.Je srozumitelná a čtivá. Moc dík za krásné čtení.
Eduard Smolík
Pane faráři.Děkuji za krásnou a dojímající knihu.Píšete mě zduše,četl jsem jí jedním dechem a hlavně srdcem.Děkuji a napište více knih.
Libuše Žárská
Knihu pana faráře jsem si objednala ještě před jejím vydání, je čtivá a je z ní cítit opravdovost.Je to velmi sympatický člověk, sleduji jeho vystoupení jak v televizi, tak rozhlase.Jeho pořady jsou zajímavé, vždy mně potěší.
Jarka Krejčí
Je to borec,měla jsem to potěšení se s ním setkat,a jeho knížka je pohlazení po duši,škoda,že takových lidí není víc-a hlavně farářů-potom by kostely praskaly ve švech
Jitka Valachovičová
Pan farář Czendlik je mně velmi sympatický, po všech stránkách...
Libor Farský
Jeho pořad Uchem jehly často sleduji a nikdy mne nezklamal, ani výběrem zvaných hostů.
Jiřina Votavová
Dnes byl s panem Czendlikem zase zajímavý rozhovor v MFDnes a v knihovně mám již knihu zamluvenou.
Jana Mesarčová
Milý člověk☺:-) Věřím mu
Zuzana Pivcová
Dodatečně opravuji chybu ve svém příspěvku, a sice v názvu církve, mělo být v československé církvi husitské (nikoliv českobratrské).
Jana Slavíková
Je to zajímavý člověk, vtipný, s velkým nadhledem. Na dveřích ložnice prý má nápis "Budit jen v případě zrušení celibátu" :-)
Marcela Pivcová
Pan Czendlik je opravdu člověk moudrý, sympatický a "lidský", pro lidi - bez rozdílu věku- už jistě vykonal mnoho dobrého. Jen asi takovýchto katolických kněží je u nás zatím moc málo.
Květoslava HOUDKOVÁ
Reakce na článek vyjadřují - prozatím - souhlas s tímto "normálním knězem". Bude zajímavé, od kdy? se p. Czendlik také stane "vředem v žaludku" odpůrce církve - "í"čkaře p. Mendlíka.
Katarina Schultzova
Veľmi pekný poučný článok. Knihu si prečítam.
Alena Vávrová
Také mám "Zibiho" ráda. Je to veskrze pozitivní člověk, a ano, pro normální lidi nezatížené předsudky, je "takový normální" :-). Jeho knížku si chci také určitě přečíst.
Zuzana Pivcová
Pan Czendlik často rozmlouvá s pozvanými hosty v křesťanském pořadu Uchem jehly na ČT 2 v neděli po poledni, kdy bývám u sestry. Na jeho rozhovory se ráda dívám, je usměvavý, bezprostřední a takový normální, spíš by se mi projevem a názory hodil za faráře církve českobratrské husitské než katolické.
Jiřina Votavová
Milý a sympatický člověk. Zase mám důvod navštívit knihovnu.
ivana kosťunová
Sympaťák ... taková tvář církve se mi líbí.
Jarmila Komberec Jakubcová
Velmi pěkný článek, který napsal moudrý člověk.To, že se stářím násobí jeho kladné či záporné vlastnosti je naprosto pravdivé. Ostatně vše často zažíváme zde na chatu. Dávám 5 hv.
Květoslava HOUDKOVÁ
Jsem katolička - kostely však navštěvuji jen jako krásné památky - ale kdykoliv vystoupí p. Czendlik v TV, vždy si jeho slova s úctou ráda poslechnu, děkuji i za tento článek.