Žena jako inspirace: Meda Mládková
FOTO: pinterest.com

Žena jako inspirace: Meda Mládková

27. 1. 2017

Před touto dámou se sluší smeknout. Celý život věnovala sbírání umění a podpoře českých umělců. Nesetkávala se za to vždy s uznáním a úctou, kterou by zasloužila, přesto to nikdy nevzdala. A ještě k tomu vždy skvěle vypadá a má nezaměnitelný styl.

Narodila se v roce 1919 v obci Zákupy, vystudovala gymnázium a chtěla se věnovat umění. Rodina s tím nesouhlasila, jak bývalo v době jejího mládí zvykem. Až když začala žít u tety v Praze, začala se věnovat tanci. Po válce studovala ve Švýcarsku a přivydělávala si na studium jako tanečnice. Získala doktorát z ekonomie. Po únoru 1948 raději volila život v zahraničí, pohybovala se ve společnosti významných a vzdělaných lidí té doby a pomáhala emigrantům, kteří přicházeli z komunistických zemí.

V roce 1955 poznala ekonoma Jana Mládka, což jí změnilo život. Dostala se mezi bohaté a vlivné lidi. Jan Mládek se velmi zajímal o výtvarné umění a ona se přes jeho známé seznámila s malířem Františkem Kupkou. Ten v té době nebyl známý, natož ceněný. Zkrátka, tehdy by nikdo nevěřil, že v jednadvacátém století jeho obrazy budou lámat aukční rekordy a lidé za ně budou ochotni platit miliony. Meda v něm však poznala výjimečný talent a rozhodla se, že jeho neobvyklou moderní tvorbu bude podporovat a propagovat. Postupně vytvořila největší sbírku Kupkových děl na světě. Se svým mužem žili ve Washingtonu, jejich sbírka umění rostla. Byli takoví fanatici, že později, když už hodnota Kupkových děl rostla, kvůli tomu, aby mohli koupit jeho obraz Katedrála, prodali dům.

V uvolněných 60. letech začala jezdit do Československa a snažila se podporovat tamní mladé umělce a přivážet je do ciziny. Bohužel, po okupaci v roce 1968 to už zase dál nebylo možné, tak aspoň díla mnohých kupovala a podporovala je finančně. Zkrátka, její láska k umění je nezměrná a získala za ni řadu ocenění. U nás se jich dočkala až po roce 1989, ale snadné to nebylo. Záleželo jí na tom, aby její unikátní sbírka byla přesunuta do Čech, do její vlasti, kterou nepřestala milovat, i když žila v cizině. Mnozí vlivní tomu však nepřáli, a tak trvalo deset let, než se jí podařilo získat tehdy zničený objekt Sovových mlýnů v Praze. Vybudovala v něm muzeum a stala se jeho správkyní.

Meda má v poslední době zdravotní obtíže související s pokročilým věkem. Kdykoli se ale objevila na veřejnosti, dala se považovat za ukázku toho, jak jde stárnout s grácií a šarmem. Módy se nikdy nebála. Má ráda výrazné šperky, zajímavé svetry, zkrátka je na ní vidět, že se celý život pohybuje v uměleckém světě, kde se lidé nebojí jisté výstřednosti  a zároveň mají vkus. Proto je dobré Medu znát. Nejen jako obdivuhodnou mecenášku, ale i jako dámu, která se umí oblékat.

Hodnocení:
(4.7 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Stočesová
Nesmírně děkuji za aktivity paní Medy Mládkové. To, co udělala pro naši zemi je ohromující. Přeji jí hodně síly do dalších let.
Marie Schiffova
chtěla jsem též dát hodnocení 5 hvězdiček ale nepovedlo se mi to pí Mládkové si velmi vážím je to skvělá dáma a přeji jí pevné zdraví děkuji Schiffová
Hana Lancová
Při návštěvách Prahy obvykle Sovovy mlýny nevynechám. Vždy nakouknu i do prodejny a občas koupím synům nějakou publikaci. Vloni "Můj úžasný život". Měla jsem štěstí, paní Mládková seděla na svém oblíbeném místě, takže syn má knihu i s věnováním. .-))) Velmi ji obdivuji.
Alena Vávrová
Paní Meda se jmenovala za svob. Sokolová, píše Wiki...otec byl zámecký sládek v Zákupech. Také si jí již dlouho vážím.
Eva Balúchová
Taky jsme šly loni s Alenou T. přes Kampu a nakoukly do prostranství Sovových mlýnů a já doufala,že paní Medu uvidím.Bohužel....Dáma každým coulem a ještě k tomu je krásná a chytrá.
Eva Krausová
Dáma, co má obdiv. Díky J. Pospíšilovi, o ni toho často vím mnoho zajímavého.
Soňa Prachfeldová
Dáma, která má můj respekt.
Jarmila Komberec Jakubcová
Velká dáma. Má můj obdiv.
ivana kosťunová
Tento článek mě moc potěšil- Medu Mládkovou obdivuji až asi 20 let a to jsem ani nevěděla, že pochází z nedalekých Zákup. Neví někdo, jak se jmenovala za svobodna ? Budu se muset poptat ve zdejším muzeu.
Věra Lišková
Ani se mi nechce věřit , že rok 1919 uvádíte správně. V roce 2015 jsem šla přes Kampu na autobus a nahlédla do uzavřeného prostranství před Sovovými mlýny. Venku u stolu seděla paní M. Mládková a popíjela čaj. Vypadá vážně úžasně, to mohu potvrdit.
Zuzana Pivcová
Je to skvělá žena. Řekla bych, dosud žijící masarykovská vzdělanost a charakter.
Helena Votíková
Paní Mládkové si velmi vážím.
Jan Korejs
S paní Mládkovou jsem se jednou setkal a je to pro mne zážitek na celý život. Opravdu moudrá, milá, skvělá žena.
Jitka Hašková
Chtěla jsem dát hodnocení 5 hvězdiček a nepovedlo se mi to. Neumím to opravit.
Jitka Hašková
Úžasná žena. Velmi si jí vážím.