Kam se poděli pěkní muži?
Ilustrační foto: ingimage.com

Kam se poděli pěkní muži?

6. 2. 2018

Přerostlá mimina. Tuleni. Zženštilí chlapečci. Tak označují ženy ve věku nad padesát let současné mladé muže. Všimli jste si, jak se změnil ideál mužské krásy? Mladíci, kteří jsou nyní považováni za idoly, se starším ženám zpravidla vůbec nelíbí.

Když se řekne pohledný mužský, zralým ženám se obvykle vybaví jména: Sean Connery, Robert Redford, Marlon Brando... Každá dáma si určitě dosadí svůj vlastní idol. Co mají společného? Vypadají jako muži. Tedy jako chlapi. Nemají vlasy načesané do nagelovaných kohoutků, neholí si hrudník a raději nevědět, co všechno další, nenosí růžová trička. Jako chlapi vypadali vždycky, ať jim bylo třicet, čtyřicet, padesát, šedesát...

Dnešní ideál mužské krásy je přesně opačný. Kluci, kteří se uplaťnují ve světovém modelingu, jsou bledí a hubení. Mladíci, kteří nyní frčí v hudbě, často připomínají děvčata. Člověk si nedovede představit, že by třeba lezli po stromě, seděli v hospodě u piva nebo něco opravovali v dílně. Tady je rozhovor, zachycený mezi generacemi:

„Proboha, kdo to je?“ ptá se babička osmnáctileté vnučky, která si v tabletu prohlíží fotku mladíka. 
„Josef Utěkal. Krásný, že?“
„Kdo? Vždyť ten kluk vypadá jako holka. Takové velké rty a zasněný výraz,“ diví se babička.
„To je Čech, který vyhrál Elite Model Look, nejprestižnější soutěž v modelingu, teď reprezentuje Česko ve světě, je v módě velmi žádaný. Je přece moc krásný,“ vysvětluje vnučka.
„Tak tomu už nerozumím. Dříve byl za krásného považován chlap, který vypadal jako chlap,“ říká babička.

Třiasedmdesátiletá Hana z Ostravy vzpomíná: „Jako holka jsem chodívala s maminkou a jejími kamarádkami často na koupaliště. Vždycky okukovaly mužské a říkaly: „Ten je pěkně chlupatý, podívej na ten zarostlý hrudník. Hustý porost byl považován za známku mužství. Dnes se moji vnuci holí, takže vypadají jako tuleni. Když je pozoruju s jejich kamarády, připadají mi všichni stejní. Vyholené hlavy, oholené nohy, ruce, na hrudi nic.“

A její přítelkyně dodává: „Říkám dnešním mladým mužům přerostlá mimina.“

Bledí a hubení neduživci

Ještě nikdy dříve se tak nedařilo byznysu s oblečením, parfémy a kosmetikou pro muže. Takže stoupá i poptávka po mužských modelech. Přesněji, po chlapcích, kteří s dřívějším pojetím mužské krásy nemají pranic společného. Mužský model dnes rozhodně neznamená totéž, co svalnatý chlapík s mužnou tváří.

„Žádaní jsou kluci s chlapeckou postavou, ani úplně štíhlí, ani s vypracovanými svaly. Typově by odpovídali stylu, kterému se říká street boys,“ upřesňuje Roman Holárek z agentury Pure Model Management, která zastupuje v současnosti velmi žádané mužské modely.

Jedním z nich je například Lukáš Krása, který se prosadil mimo jiné díky tomu, že je silně potetovaný. Jeho tělo je v podstatě jedno velké umělecké dílo. Další úspěšní modelové mají třeba výrazně odstávající uši, výrazné rty nebo jsou extrémně bledí. Dříve by se řeklo neduživí. Nyní však platí, že se uchytí ten, kdo je něčím zvláštní. Starší ženy by řekly, že spíše ošklivý. Ale to je samozřejmě věc názoru.

„Na přehlídkových molech jsou nyní vidět čím dál častěji tváře s výraznějšími rysy, které nejsou prvoplánově líbivé, například mají odstáté uši nebo velké nosy,“ potvrzuje Tereza Kuklíková z agentury Czechoslovak models, která rovněž zastupuje současné úspěšné české modely.

Návrat k pořádným chlapům

Když se řekne, že je někdo krásný či ošklivý, je to vždy subjektivní názor. Mnohdy ale podléháme zažitým klišé. Ukázal to i průzkum britské značky pánského spodního prádla Jacamo. Firma si zadala studii, která zjišťovala, co muži a ženy považují za ideál mužské krásy. Přesněji, zda se jejich názory liší. No samozřejmě, že liší. A hodně.

Dotázaní muži uváděli, že podle nich by měl muž, který se nyní líbí ženám, vypadat jako Justin Bieber. Pokud někdo neví, co si pod tímto jménem představit, jde o popovou hvězdičku, zkrátka hezounka. Dále se domnívali, že by ideální muž měl mít ruce jako herec Hugh Jackman. To je prostě svalouš, typově téměř kulturista. No a k tomu by si představovali vysportované nohy fotbalisty Cristiana Ronalda.

Co uváděly ženy? Líbí se jim britský princ Harry, protože prý má rošťácký úsměv. Ano, ten obyčejný zrzek. Dále se jim líbí rugbyový hráč Ben Cohen, prý proto, že má chlupatou hruď a to se moc dneska nevidí. A hlavně je pro ně důležitější, jestli je s mužským legrace a je jim oporou, než jestli má na hlavě načesaného kohoutka a potetované ruce.

Oblíbená americká blogerka Mackenzie Pearson tomu všemu nasadila korunu, když popsala naprosto nový trend ve vnímání mužské krásy: „Muži si sice myslí něco jiného, ale i dnešní mladé dívky začínají pomalu vnímat muže podobně jako jejich maminky a babičky. Do kurzu se pomalu ale jistě dostanou takzvaní obyčejní chlápci od vedle. Tedy muži s nepatrným pivním bříškem, kteří sice občas cvičí, není jim jedno, jak vypadají, ale zároveň o víkendech kalí v hospodách a klubech.“

Takže, až se vaše vnučky budou zasněně dívat na zvláštní hubené mladíky v podivném oblečení, nezoufejte, nedivte se. Mění se nejen módní trendy, ale i ideály krásy. Může se klidně stát, že za pár let vám vnučky domů přivedou chlupaté svalnaté mladíky s vizáží Jeana Paula Belmonda.

Hodnocení:
(5 b. / 20 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Danuše Stočesová
Já nemám žádný ideál krásy . Vnímam lidstvo jako celek. Kažký dobrý počin je zde pro blaho všech,
Marie Hrádková
Dobrý den, mně se vždy líbili muži sportovnějšího typu, nevypadající zanedbaně a líbí se mi pořád. Pleš mi vůbec nevadí, ale pivní břicho ano. Nebudu jmenovat všechny, ale jen jednoho Čecha a tím je Jaromír Hanzlík. Byl moc hezký když byl mladý a zůstalo mu to celý život a doteď.
Jaroslav Charvát
A tak nevím, jak začít. Nechci být příliš impertinentní, ale bez nějaké lidovější poznámky se to asi neobejde. Já myslím, že pod slovy pěkný muž či žena , si každý asi představíme něco jiného. Někomu imponuje vzorné oblečení druhého pohlaví, vůně či 100% čistota, někomu zase přírodnější zjev, sportovnější či omšelý oděv. Jiný vyžaduje pěstěné ruce a naopak někomu se líbí ruka upracovaná, třeba i trochu zanedbaná. Totéž je to i s povahou protějšku a duševní pohodou. Někdo i v našem věku myslí na sex, druhý nebo druhá chce trochu povídání, příjemné večery a vyklouznou jen ze samoty. A na tuto otázku - Kam se poděli pěkní muži? - lze odpověď mnoha způsoby. Jsou zde pořád, ale ten Váš typ v okolí momentálně není. Naproti našeho bytu (a toto je skutečný popis situace), přes ulici v jedné z bytovek, bydlí osamocený asi 65 let starý (nebo snad mladý) muž. Nedaleko má chatu a zahradu, již nepracuje několik roků. Manželka je dlouhodobě v Domově seniorů se vážnou nemocí. Teto pán má postavu jako ten váš model zde na obrázku. Ráno odchází na chatu a vrací se po poledni. Co nejdéle chodí v létě jen v triku a kraťasech. Krásně opálený. Jsou-li vedra chatu opustí a celé dny leží nahý na balkoně a opaluje se. Jí asi velmi málo, protože dovede bez hnutí ležet nahý na balkoně a jen se obrací jako by se opékal na roštu. S nikým se moc nebaví. Dámy z okolních bytů ho nenápadně pozorují, nemyslím že by se mu "čuměly" na to choulostivé místo, ale určitě je zde provokuje. Jeho kontakt s někým je velmi malý nebo skoro žádný. Pokud vím i IQ nedosahuje závratných výšin, pracoval jako dělník. Jeho nemocná žena byla ředitelkou jedné větší firmy a má VŠ. Dnes je odkázána plně na zdravotní péči ve spec. zařízení. Tento pán za svoji ženou moc nechodí, skutečně jen občas. Na první pohled pěkný, sportovně vypadají chlap. To ostatní je ale někde jinde. Kožní lékař by řval nespokojeností nad jeho trvalým opalováním. Tak jen tolik moje poznámka.
Danuše Stočesová
Mne nejvíce zajímají oči. V těch je napsáno vše.
Vladimír Číp
Zase nějaká vlna, mladí "mužové" chtějí vypadat jinak,než jejich tatíci v těch letech.Já jim to přeji,když na takové vylepšování svého vzhledu mají čas a peníze (dost často svých rodičů). Ono je to kolem padesátky přejde, jestli dožijí,takže ..užijte si ,chlapečkové... A pokud budete mít dosti peněz, i nějaká mařenka se najde.
František Pašingr
Muž by měl tvořit kontrast ke krásné ženě. Tím její krása více vynikne.
Libor Ptáček
Tak i moje trochu do mlýna. Nejsem na chlapečky, ale i tak mám své tipy, ale uvedu jen známá jména. Delon, Ventura, Newman, Belmondo, ale i Gabén, v mladé generaci už nic. Až jednou u nás vstoupí do politiky takováto osobnost, tak má vyhráno. Samozřejmě je posuzuji jen podle jejich rolí ve filmech, ale věřím tomu že jsou takoví i v civilu a co o nich vím to potvrzuje.
olga skopanova
On má modeling zřejmě svá vlastní pravidla já jsem také nikdy nechápala co se mužům líbí na vychrtlých dívenkách.
Dana Puchalská
Každá máme prostě svůj ideál krásy. Nesnášela jsem ukňourané zpěváky. Proto jsem měla ráda Matušku a vydrželo mi to do dneška. A Belmondo to byl můj favorit, na jeho filmy jsem byla schopná víckrát. A když vidím dneska ty ,,šampónky,, a jim podobné imitace chlapa, tak fakt nevím. Připadají mi jako panáci z výloh. A říkalo se- ten je tak ošklivý, až je krásný. A moje mládí byla voda a pádlo a tak jsem k těm klukům z diskoték měla opravdu daleko.
Marie Doušová
Oprava: Nemusel to být ...
Marie Doušová
Co s krásným talířem , když na něm nic není.Vždy mě upoutal muž , který měl krásný úsměv a byl pozorný k ženám, byl pracovitý ,inteligentní a milý. Nemusel to bát žádný krasavec .
Zdenka Jírová
Výstižný článek.
Soňa Prachfeldová
Ono také dost mladých děvčat hledá spíše starší kluky, protože ti mlaďoši jsou dost domýšliví a čekají, že jim každá padne k nohám. Také se mi líbí víc kus chlapa, než nažehlený vycmrndlý manekýn
Hana Šimková
Ahoj Hanko Rypáčková
Hana Rypáčková
Ten na tom ilustračním fotu se mi zrovna líbí, jen by se mohl taky otočit ... :-) Vítám Hanku Šimkovou...
Libor Farský
Velmi zajímavé je, že k ideálům mužské krásy ve starém Řecku patřil malý penis, je to vidět nejen na krásných sochách, ale lze se o tom i dočíst.
Dana Tomanová
Hani, myslíte charisma ? :-))) Tak to je jasné, to už je obsaženo v tom, že "se líbí".
Hana Šimková
A co takhle sexepíl dámy? Když ho má, může být i ošklivý, ale žádná žena ho jako ošklivého nevnímá.
ivana kosťunová
Obyčejný chlápek od vedle jasně vede. S holkami jsme takovým typů říkaly - "Jé, ten je krásně ošklivej" Znamenalo to, že se nám líbí.
Zuzana Pivcová
V raném mládí se mi líbil zjemnělý Karel Gott, zatímco mé kamarádce Waldemar Matuška. Myslím, že to bylo výchovou, že jsem za drsnějším zevnějškem s obavami cítila nějakou hrubost, které jsem se bála. Pak mě ještě nějakou dobu tmavovlasé typy na pěšinku držely, ale kde jsou ty časy. Jsme sice opět u toho, že je to velmi individuální a že zevnějšek není u člověka to jediné a hlavní, ale říkám to obecně. Občas v městské dopravě nenápadně sleduji mladé dvojice. Vzhledově zženštilí chlapci mají i takový celkový nemužný projev. Stojí a dívku sami nevezmou za ruku, neobejmou. Veškerá více než dostupná iniciativa je na stranách suverénních dívek, které se na chlapce věší, hladí je, špulí ústa k polibku nebo rovnou samy líbají. Chlapci jsou jak jejich panenky. :-D
Dana Tomanová
Mně se také líbí "obyčejní chlápci od vedle", kteří vypadají jako chlapi a chovají se jako chlapi, jsou upravení jako chlapi, nekradou mi lak na vlasy a moji kolínskou :-)
Věra Ježková
Moc hezký článek. Ale vkus byl rozdílný vždy. Např. na fakultě se líbili mé kamarádce „chlapečci“, zatímco mně „chlapi“. Zůstalo mi to dodnes. Proto na mě nepůsobí např. Alan Delon. Líbí se mi třeba Anthony Hopkins, Jack Nicolson, Geoffrey Rush (to je ten logoped v Králově řeči), Václav Voska. Kdysi dávno Olda Šetrnej. A samozřejmě ten můj. Taky se mi líbil Charles v seriálu MASH. Byla jsem zklamaná, když jsem se dozvěděla, že není na holky. A co na to klasikové? „Mužům sluší spíše zanedbaný zevnějšek než zbytečná fintivost.“ Ovidius „Není smutnějšího podívání nad muže před zrcadlem.“ Jan Neruda