Co s šedivými vlasy? Barvit nebo nechat být?
Ilustrační foto: ingimage.com

Co s šedivými vlasy? Barvit nebo nechat být?

31. 1. 2018

Svět módy zaznamenal nový trend, šedivé vlasy. Přibývá žen, které se ve vyšším věku záměrně nebarví. Uměle vytvořené šediny dokonce nosí i mladé modelky. Můžeme to považovat za sympatický návrat k přirozenosti, ale pozor, šedivé vlasy nejsou univerzálně slušivé.

Copak se to na přehlídkových molech v zahraničí děje? Mnohé modelky jsou tak blonďaté, až jejich platinová barva přechází do stříbrné. Pro dvacetileté a třicetileté krásky je to jen jeden z přechodných trendů, zkrátka, něco nového. Pokud se však této módě rozhodne podlehnout žena ve věku nad padesát, měla by si to dobře promyslet. Většinu dam totiž stříbrné vlasy dělají starší. Jistě, jsou tady případy, kdy je stříbrný tón značkou určité elegantní celebrity. Takovou ukázkou jsou třeba herečky Helen Mirrenová či Judi Denchová. Prvně jmenovaná se dokonce zapojila do hnutí, které ve Spojených státech bojuje proti barvení vlasů. V Spojených státech si barví vlasy devadesát pět procent žen, přitom v roce 1950 jich bylo jen sedm procent. Barva na vlasy se stala dostupnou, masově rozšířenou a tak se stalo ve většině zemí běžné, že při prvních šedinách začnou dámy kštice barvit a už s tím nikdy nepřestanou. Bojovníci za návrat k přirozenému stárnutí se ptají: Proč to děláte? Co je špatného na tom, že člověk přirozeně šediví?

Pokud bychom se chtěly držet posledních trendů, je to jasné: Nebarvit, v kurzu je návrat ke všemu přirozenému.

Šedivění

Podívejme se však na to z druhé stránky. Ne každá žena má šedivé vlasy krásné. Ten dar je dán především blondýnám a světlým typům, ale mnohé hnědovlásky mají ve vyšším věku podivnou hnědošedou barvu, která působí neupraveně a špinavě. Ale hlavně je obtížné překonat období, kdy se barva vlasů mění. Někdo zešediví za pár let, někdo má naopak do padesáti vlasy tmavé a jen mírně místy prostříbřené. A v té fázi vypadá každá žena o mnoho let starší. Je opravdu velký rozdíl mít culík z řídkých šedinami prokvetlých vlasů nebo hustou krásně stříbrnou perfektně sestříhanou hřívu, na které každý na první pohled vidí: Aha, tahle dáma má šedivé vlasy schválně. Ovšem jiné ženy se šedinami vypadají, jako unavené paní, které prostě neměly čas zajít si ke kadeřníkovi. Na tohle všechno je třeba myslet, když si položíme tu v současnosti tolik diskutovanou otázku: Barvit či nebarvit?

Ve Spojených státech před pár lety vzbudila rozruch knížka Going Grey, tedy v překladu Šedivění. Její autorka Anna Kreamerová vyzvala ženy, ať se přestanou dělat mladšími překrýváním svých šedin všemožnou chemií. "Muži se přece také nebaraví, tedy většina z nich," tvrdí. "To, že obarvené vlasy působí mladistvě, je jen naše vlastní pověra. Výrobci kosmetiky, tedy i barev na vlasy, vnutili ženám určitý model, ale nejde o nich jiného než o byznys, kterému jsme podlehly," vysvětluje ve své knize.

Americké hnutí za přirozené šedivění má zajímavé členy. Kromě známých hereček mezi ně patří například moderátorka televize ze San Franciska Dana Kingová, která se po padesátce přestala barvit a začala postupně přecházet k šedivé barvě. Měla z toho problémy v práci. Její šéfové jí naznačili, že vypadá staře a že ji v takové podobě na obrazovce nebudou chtít. Dala o tom vědět v jednom televizním pořadu a přišla jí řada podpůrných reakcí, takže její šéfové museli ze svého záměru vycouvat. Přesto se personalisté shodují, že v určitých profesích dámám přirozeně šedivé vlasy nedoporučují. Například pro umělkyni může být dlouhý šedivý cop v šedesáti vysoce zajímavá image, pro dámu pracující třeba v počítačové či reklamní firmě to prý to pravé není a vizážisté jí naopak doporučují mladistvý sestřih a barvu.

Šediny si nemůže dovolit každá žena

Nedávno v rámci jedné kadeřnické soutěže podstoupila takzvanou šedivějící proceduru známá modelka Daniela Peštová. Kráska, které je něco přes čtyřicet, si nechala své dlouhé blond vlasy nabarvit lehce do stříbrnofialova. Výsledek? Všichni přítomní se shodli, že vypadá starší a že jí mnohem více sluší její dřívější barva zlatá. A to jde o krasavici, o které si většina lidí myslí, že si může dovolit cokoli. U žen, které nepatří mezi topmodelky, je při takzvaném cíleném šedivění riziko, že to nedopadne dobře, ještě větší.

Takže, pokud teď některá dáma má chuť podlehnout trendu a říká si, jak to bude fajn, když ušetří za barvení a nebude muset každý měsíc chodit ke kadeřníkovi dobarvovat šedivějící pěšinku, měla by si takový krok dobře rozmyslet. Ostatně, jeden z nejuznávanějších českých kadeřníků Libor Šula, říká: "Nejsem zastáncem trendu šedivých vlasů. Osobně mám zkušenost, že když klientku nabarvím citlivě a vybereme odstín, který jí sluší, každá omládne o deset až patnáct let. Přirozenost je jedna věc, ale šediny si opravdu mohou dovolit jen ženy s kvalitními a udržovanými vlasy. Důležité je k nim i vhodné líčení a oblečení, jinak je výsledkem usedlá paní."

Tak co myslíte vy, barvit, či nebarvit?

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
I když jsem již ve věkuI,vlasy mám prošedivělé.Barvím si je podobnou barvou,jaké mám své původní.Někdy o něco světlejší,či tmavší.Jak kdy se zadaří.Na víc mám vlasy delší jak pod pás.Stále se přemlouvám zajít ke kadeřnici a nechat si je o 20 cm zkrátit.Ještě jsem se k tomu nepřemluvilajen o tom uvažuji,Odhlehčila by se mi hlava.Na ženách se mi líbí šedivé vlasy,ale musí být kvalitní a stejnoměrně šedivé.
Polanková Tereza
Od 18 let jsem se barvila, vystřídala jsem všechny barvy od blond přes mahagon po černou. Když začínal být moderní melír vlastních vlasů s blond, tak jsem tak chodila dlouhou dobu. Když mi vlasy hodně zešedivěly, kadeřnice mi navrhla nanést na vlasy 3 barvy, bylo to jak se říká šmrncovní, ale začala mně trápit pokožka hlavy. Tak jsem se skoro v 75 letech přestala barvit, kadeřnice mi říká, že na barvu mých vlasů si nechávají mladé ženy nechávají barvit - říká se jí pepř a sůl. Tak jsem šedivá a dokonce s moderní barvou vlasů. Já si však myslím, že důležitější než barva je dobrý střih vlasů a upravená žena i když ve vyšším věku s jiskrou v oku.
Dana Puchalská
Ano a vyrábí ho firma Schwarzkopf. Pozor, má tendenci vysušovat nejen vlády, ale i pokožku. Ale krásně voní a vlasy jsou krásně lesklé.
Marie Bartošová
Aby nebyly šediny ,,nepříjemně zažloutlé", existují fialově zbarvené šampóny. Nebarví, jen dodají ten správný odstín. Používám jednou za čas. Spokojenost.
Zdeńka Heroudková
Dobrý den, s článkem zcela souhlasím.Obdivuji však paní Kamilu Moučkovou,která je i ve svém vysokém věku stále šik.Šediny jí seknou.Jistě s tím jde ruku v ruce i styl oblékání. Být šedivá, neupravená a v nevhodném oblečení, žádné ženě na půvabu nepřidá.Chce to cit pro doplńky a nehýřit vzory a květy za každou cenu..V jednoduchosti je krása. V tom je paní Kamila můj vzor.
Zdeńka Heroudková
Dobrý den, s článkem zcela souhlasím.Obdivuji však paní Kamilu Moučkovou,která je i ve svém vysokém věku stále šik.Šediny jí seknou.Jistě s tím jde ruku v ruce i styl oblékání. Být šedivá, neupravená a v nevhodném oblečení, žádné ženě na půvabu nepřidá.Chce to cit pro doplńky a nehýřit vzory a květy za každou cenu..V jednoduchosti je krása. V tom je paní Kamila můj vzor.
Danuše Stočesová
Pokud má žena krásné bílošedivé vlasy, tak bych je vůbec nebarvila.Já osobně nemám moc šedivých vlasů, tak jen za dlouhý čas použiji přitozený šampón.
Vladimír Číp
Vlasy si barvit nebudu, mám docela zajímavý melírek a to zcela zadarmo. Ale u žen oceňuji,když se starají o své vlasy,neboť jak pravil klasik, vlasy jsou korunou hlavy.
Josef Borecký
Taky jsem obdivoval elegantní učitelku němčiny, která (asi své šediny dobarvovala fialovou) a k tomu sladěné kostýmky a někdy krátký plášť . Vždycky vypadala elegantně a byl jsem zamilován. Vybavuji si ji dodnes.
Marie Doušová
Já vlasy pouze sjednocuji barevným odstínem mých původních vlasů šampónem. Nevydrží odstín moc dlouho , ale nezatěžuje tolik vlasy jako barva. Jinak mi šedivé vlasy nevadí.
Věra Halátová
Každý chce to, co nemá. V mládí, to mi bylo cca 18, jedna kantorka na střední škole, moje třídní, byla krásná. Nevím, kolik jí bylo let, tehdy se mi zdálo, že hodně, ale měla nádherné vlasy, husté, vždy skvěle upravené a krásně šedivé. Nosila modré kostýmy, do nich bílé halenky s vázačkou. Pro mne nádhera. Tehdy jsem si říkala, že až zešedivím, budu tak krásná jako paní profesorka. Ha,Ha. Byla jsem prošedivělá už ve 29. V 36, kdy se mi narodil druhý syn, to už jsem byla hodně "promodralá". Bohužel, nemám kvalitní vlasy a tak krásná jako moje profesorka, tak to se mi nepřihodilo. Nosila jsem přírodní barvu až do 40, kdy jsem dost těžce onemocněla a tři měsíce strávila v nemocnici. Tam jsem byla na pokoji s mladšími ženami a dívkou. A ty mi řekly: Co blbneš, vždyť nejsi stará, hoď si na to nějakou barvu. Tak jsem hodila. Změna barvy vlasů také znamenala vyměnit oblečení. A od té doby se barvím a vyhrožuji kadeřnici a sobě, že se na to vykašlu, nechám to odrůst, ale ještě jsem to neudělala. Ale barvu, kterou se barvím, to je přibližně stejný odstín tmavěhnědé, mé původní přirozené barvy vlasů.
Věra Ježková
Původně jsem blondýnka. Šedivět jsem začala už asi ve 30 letech. Po nějaké době jsem se nechávala barvit na blonďato, pak mne napadlo zkusit zrzavou. A jsem s ní už řadu let spokojena. Odrosty si hlídám, centimetr jde zamaskovat např. jen očními stíny. Do šedivé se zatím nemíním pouštět – obávám se, že bych vypadala jako svoje babička.
Jarmila Fialová
Nebarvím,stále ještě je mám jako přírodní melír
ivana kosťunová
Samozřejmě barvit, ale ne přebarvovat. Barva by měla sjednotit původní odstín s počínajícími šedinami, maximálně ten odstín trochu projasnit. Různé ty divoké odstíny rudé a jiné působí v tomto věku křečovitě, přirozený vzhled se mi zdá nejvhodnější.
Dana Tomanová
Pokud má žena svoje pěkné a kvalitní šedivé vlasy, tak nebarvit. Pokud barvit, tak pravidelně a pečlivě, aby nebyly vidět odrosty. Viditelné, zejména šedivé odrosty pod barvenými vlasy vypadají strašně v každém věku, žena pak působí zanedbaně.