Řimbaba léčí, kudy roste
FOTO: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

Řimbaba léčí, kudy roste

8. 2. 2018

Kopretina řimbaba (Řimbaba obecná), latinsky Pyrethrum parthenium. Už jste o ní slyšeli? Pokud ne, je třeba zbystřit, neboť tato trvalka by neměla chybět v žádné zahrádce, v truhlíku na balkoně, terase či aspoň na okenním parapetu. Pojďme si rostlinku, která může být hotovým životabudičem, trochu blíže představit.

Objevila jsem ji u tety na zahradě teprve před pár lety a zpočátku jsme ji vůbec nevyužívaly. Různě vysemeněné trsy jakýchsi kopretin se zvláštní vůní či spíše pachem, jsem jen koncem podzimu ostříhala a jinak si žily svým životem. „Je to řimbaba, používá se na bolesti hlavy, už jsem ji nabízela známým, ale pro svou hořkou chuť neměli zájem“, vyprávěla mi teta, v jejímž přírodním zeleném království se to navíc hemží hlavně řepíkem, šalvějí, tymiánem, dobromyslí, třezalkou, yzopem, sem tam bršlicí, jen kopřivu aby pohledal. Název řimbaba mi však připomněl dětství. Pravívala babička: „Je jako řimbaba“, o někom statném, zdravě vyhlížejícím dítku... Proč, jsem rozklíčovala až po letech, však posuďte sami.  

Aspirin středověku
První využití řimbaby je dochováno ve starých řeckých spisech coby protizánětlivého léku, který navíc snižoval horečku. Moderním jazykem je označována jako aspirin středověku. Současné ověřené studie ji spojují především s protimigrenózními účinky včetně prevence. Přičítány jsou jí blahodárné účinky na tlumení bolesti (například zubů, zad, krční páteře a žaludku), křečí, zánětů tlustého střeva, revmatismu, zánětů středního ucha. Zmírňuje lokální záněty, tlumí symptomy menopauzy, přispívá k relaxaci, uvolnění, mírní depresi, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při lupénce, astmatu, alergii. Skoro by se dalo říci: „ Co víc si přát!“ Rostlina obsahuje celou řadu účinných látek, například laktosy, třísloviny, silice, hořčiny, éterický olej. Užívá se v podobě odvarů, nálevů, alkoholové tinktury, tablet s výtažkem či přímou konzumací lístků. Odvar připravíme z 1 čajové lžičky drogy, kterou zalijeme 200-250 ml horké vody. Pijeme podle potřeby 1-3 krát denně. Neměla by se užívat spolu s preparáty na ředění krve a není vhodná pro těhotné ženy.  

Pronikla do celého světa
Trvalka, průměrné výšky 30-60 cm, pochází z jihovýchodu Evropy, konkrétně z Balkánského poloostrova. Hojně rostla v západní Asii, na Kavkazu. Vzhledem ke své oblíbenosti nakonec pronikla do celého světa. Na našem území ji najdeme v zahradách, parcích, ale i ve volné přírodě. V dřívějších farnostech byla součástí bylinkových záhonů. Z jednoho oddenku běžně vyrůstá několik bohatě větvených lodyh. Kvete od června do hlubokého podzimu, připomíná heřmánek, ale najdeme i světle žluté kvítky a světle zelené či žlutozelené listy. Právě ty jsou nejvíce účinné. Optimálně jeden až dva denně řádně rozkousat a polknout. Vypadá to jednoduše, ale řimbaba úplně nevoní jako heřmánek a může být pro někoho až „pekelně“ hořká.  

Pěstuje se takřka sama
Trvalku je možno vypěstovat ze semínek či zakoupené sazeničky. Oku lahodící rostlinka není nijak náročná na půdu – tu má raději sušší a na přímém slunci. Sluší jí to na okrajích záhonu, v kombinaci s jinými bylinkami i jako součást květinového záhonu. Obvykle nevymrzá a velmi dobře se semení. Odpuzuje hmyz, je možné ji využít i proti molům. Sbírá se kvetoucí nať i jednotlivé lístky, které můžete „oždibovat“  v průběhu celého vegetačního období. Ustřižené lodyhy sušíme ve stínu, zavěšené či „nastojato“ ve vhodné nádobě bez vody, kdy ještě nadělají spoustu parády jako dekorace. Po ostříhání se většinou dočkáte druhé úrody. Tak nezapomeňte, jaro se blíží...

Hodnocení:
(5 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Csanádiová
Mám koupené semínka, budu pěstovat poprvé ,už se těším!
Alena Tollarová
To je ale řimbaba, říká se o takovém fortelném klučinovi. Ale to je zatím všechno, co jsem o ní věděla. Tak až uvidím na věšáku sáček jejích semínek, budu vědět, že mám po něm sáhnout.
Jana Šenbergerová
Té by se mohlo na našem slunném balkoně líbit. Také o ní budu uvažovat. Díky.
Elena Valeriánová
Bezva, tuto kopretinu neznám. Ale určitě ji chci mít na své zahradě. Musím si ji přidat do seznamu a nejen proto, že mám kopretiny ráda. Rostou nám na zahradě v ostrůvcích, ty se nesečou. Děkuji za typ a užitečný článek.
Eva Mužíková
No vida, zase jsem o něco chytřejší.
Hana Rypáčková
Ano, opět plevel, který mi roste na zahradě a je léčivý...A moc hezká a extra voňavá kytka.
Dana Puchalská
Myslím že jí letos budu pěstovat na terase. Příští týden začnu nakupovat semínka kytek a tak jí přidám do seznamu. Dík za krásný článek a inspiraci.
Zuzana Pivcová
Řimbabu znám už od 90. let od známého léčitele Ing. Janči. Doporučoval ji při neinfekčních průjmech (tedy spíš po dietní chybě) a mohu říct, že její užití jako pár kapek tinktury pomáhá.
Věra Ježková
Hezký, zajímavý článek. (Věděla jsem, že řimbaba je kopretina.) Kopretiny mám moc ráda.