Těžký život starých mužů
Ilustrační foto: ingimage.com

Těžký život starých mužů

26. 2. 2018

Být mužem v letech je zatraceně těžká pozice. Už jen to nabízející se oslovení: dědečku! Jakmile se nějakému pánovi stane, že mu cizí člověk, v úplně nejhorším případě cizí mladá žena, řekne dědečku, je zle. Tady je několik důvodů, proč je mnohem těžší být v dnešní době seniorem než seniorkou.

Když je sám, je loven.
Muži umírají dříve než ženy, takže ve věku od šedesáti  let výše je mnohem více žen než mužů. A protože mnoho žen je čiperných a klidně si dovedou představit, že by poslední fázi života strávily po boku zajímavého pána, je po mužích vyššího věku velká poptávka. Jakmile jde o muže ovdovělého, rozvedeného či prostě žijícího single, musí počítat s tím, že se na něj sousedky budou usmívat, nabízet mu nějaký ten štrůdlík, žertovat s ním. Může to být příjemné, ale nemusí, pokud on sám partnerku nehledá. Pokud hledá a dá si inzerát, musí počítat s obrovským množstvím odpovědí a nabídek na schůzky, z nichž časem může být značně rozčarován. Zkrátka,  osaměle žijící muž v letech je v očích mnoha starších dam něco jako pejsek, který má na krku cedulku: Jsem sám, chcete mě? 

Když má partnerku, má stres.
Neustále totiž slyší, že se změnil, že je z něho starý ubručený dědek. V drtivé většině případů jsou totiž ženy vyššího věku aktivní nebo mají pocit, že je aktivní nutno být. Takže, pokud jejich muž aktivní není, jest plísněn. Neobstojí fakt, že dotyčný byl třeba samotář celý život, je více či méně churav nebo že ho zkrátka nebaví chodit do společnosti. Zkrátka, často slyší větu: ty jsi fakt úplně nemožný.

Když nemá partnerku, chřadne.
On to sice neví, ale jeho okolí v tom má jasno. Čím je muž starší, tím hůře zvládá péči o sebe a o domácnost. Ne, že by byl neschopný či líný, to ne, jen si pod pojmem péče o sebe a o domácnost mnohdy představuje něco jiného, než ženy či jeho příbuzní. A tak mu dcery či vnučky nadávají, že má byt pokrytý prachem a že se mu v předsíni vytvořila už dvoumetrová řada lahví od piva. Zatímco on je ve svém světě spokojen, jeho okolí má pocit, že není. Když od příbuzných nežádá výpomoc, slyší: dědo, vůbec na sebe nedbáš. Když žádá výpomoc, slyší: dědo, tohle přece musíš zvládat sám.

Když je veselý, je podezřelý.
Chytá ho poslední míza. Starý proutník. Že mu není hanba. Takové věty zní za jeho zády, pokud vesele zdraví na ulici studentky a maminky s kočárky a žertuje s nimi. Pokud vesele haleká při vstupu do obchodu a pronáší lichotivé poznámky směrem k prodavačkám. Zkrátka, pokud jej baví flirtovat, žertovat, vyrážet do společnosti, dbá na sebe a je upraven, je to v očích mnoha lidí divné: vždyť mu bude osmdesát, dědkovi plesnivému!

Příliš utrácí nebo příliš hladoví.
Většina mužů, kteří byli zvyklí žít se ženou a ve vyšším věku zůstali sami, má větší či menší problém se svým stravováním. Buďto svou penzi projedí, protože s radostí vyrážejí do supermarketů a nakupují hromady lahůdek typu kelímky vlašáku či bulharky, chipsy, zákusky, se kterými pak ve své samotě tráví krásné večery u fotbalu, hokeje či přírodopisných dokumentů. Zkrátka, idyla. Nebo naopak usoudí, že jídlo je v jejich věku věc už naprosto zbytečná  věc a najedou na systém: polévka ze sáčku a rohlík. Ať už jde o první či druhou kategorii, společné mají to, že svému tělo nedodávají jídlo, které se dá nazvat jídlem. Tedy tloustnou nebo hubnou, jejich cholesterol jede do nadpozemských výšin, cukrovka rovněž. Zkrátka, pokud se dříve nenaučili vařit, po šedesátce se to už zpravidla nenaučí.

Pokud tedy nějaký pán v letech dočetl až nyní a je skálopevně přesvědčen, že jeho se žádná z těchto kategorií netýká, blahopřání je na místě, jde o šťastného a vyrovnaného muže. Pokud se některý muž nad tímto zjednodušeným škatulkováním rozzlobil, prosíme o nadhled a velkorysost. Vždyť ten článek psala žena!

Hodnocení:
(4.3 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Výborně, Františku, to mě nenapadlo!
Eva Vršatová
Tak se taky zapojuji do diskuze. Třídila bych - jsou dva typy seniorů - ti "zanedbaní" - neumějí uklidit, uvařit, tloustnou, jsou zapšklí a ukřivdění a stále nemocnější. Osamělí se necítí (a taky proč by měli). Ta druhá skupina jsou aktivní senioři, kteří si umějí uvařit, uklidit, sami jsou čistí, pohybují se, takže vypadají k světu... A jsou spokojení. Takže - co mají společného? NEUMĚJÍ VYTVOŘIT VZTAH SE ŽENOU. Znám i třetí kategorii, seniorů zadaných, jejichž ženy z nich šílí, protože jsou kárány, nepochopeny, slouží, ale nedostává se jim ocenění...je jedno, jestli mají doma seniora zanedbaného nebo voňavého - žít se s ním taky nedá.
František Pašingr
Připadá mi roztomilé, že žena považuje za samozřejmé, když muž opraví pračku, ale dál věří, že muž neumí prát.
Jiří Novák
Před asi 15ti roky jsem se rozhodl, že budu bydlet sám. Naučil jsem se pouštět pračku, zdokonalil se ve vaření, úklid jen když je nejhůř a je mi báječně. Nikdo mne nesekýruje kvůli prkotinám. V 60ti jse si koupil kolo a poznal spoustu bájo seniorů/seniorek - pohodářů/pohodářek :-) "Holky" mne i navštěvují, ale v nejhorším případě jdou po snídani domů. Prostě je mi bájo... :-)
Pavel Freelax
Můj otec je již řádku let dědečkem a od loňského roku i pradědečkem, jediné co si povzdech, když se stal dědou bylo. NEJHORŠÍ JE ZJIŠTĚNÍ, ŽE V LOŽNICI ULEHÁM K BABIČCE. A po letech ještě přidal. TEĎ MŮŽU BÝT PROTIVNÝ STARÝ DĚDEK A NIKDO MI TO NEBUDE VYČÍTAT.
Jaroslav Rodzenák
Dobrý den paní Hofmanová, bude mi již brzy 60 let a ptám se - to je ta Vámi zmíněná hranice stáří ? Žiji již velmi dlouho sám s pejskem a necítím se přitom osamělý. Mám spoustu zájmů, cvičím jógu, nesmírně rád vařím i peču, praní, úklid i žehlení u telky není ztraceným časem. Umím souhlasit s Vaším příspěvkem ovšem s výhradami. Jinak je článek bezva, pobavil mne i jsem se v něm našel.
Hana Práglová
A ještė jefen dotaz-od kdy se muž už považuje za starého???
Hana Práglová
Také nevím co si o článku myslet.Znám muže,kteří jsou sami.Ale přitom sobėstační.,zapojují se s chutí do nejrūznėjších aktivit a jsou spokojeni.Naopak ale i takové,kteři nejsou sami-mají ženu,družku či přitelkyni..A kdyby ji neměli,byli by zcela bezradní.Pokud nebyli nikdy nuceni si muset navařit,vyprat,uklidit,na stará kolena se to těžko naučí.
Věra Halátová
Vážená paní Vratislavo Hofmanová, proč něco takového nenapsal muž? Asi o takových pitomostech nepřemýšlí. Znám některé muže, o kterých už mohu říci, že jsou staří pánové - 83 a více le, žijí sami, nejsou špinaví nebo hladoví, dokážou se o sebe postarat. Ti pánové, které já znám, jsou vyššího vzdělání, kteří se dodnes zajímají o kulturu, politiku, sportovní dění. Můj otec, například, byl vysoce inteligentní člověk, který se v domácnosti staral téměř o všechno. Bohužel, onemocněl alzheimerovou nemocí a byl dost agresivní. Matka ho nechala umístit v "domově". Ale sama byla bez něho absolutně nemožná. Nevěděla ani, kolik stojí rohlík. To všechno obstarával otec. Nevím, odkud jste čerpala svoje poznatky o těch "nemožných starých mužích". A že by to bylo žertem, jak se domnívají ostatní pisatelé? Tomu nevěřím. Děláte z mužů blbečky závislé na kdejaké ženské. Jak si potom budou mladé ženy vážit svých mužů?
Hana Rypáčková
Já se to přeposlat kamarádovi, který: "Sám si peru, sám si vařím , sám si sobě hospodařím....", netroufám, kam na na něj se zdravím mnozí opečovávaní hrabou.
Dana Puchalská
To je fakt ,,dilema,,. Přepošlu to kamarádovi(78 let) ať má veselejší pondělí.
Zuzana Pivcová
Beru to jako legraci. Je ale pravda, že jsem v životě příliš mnoho osamocených pohodových samostatných mužů v letech nepoznala.
Marie Doušová
Já znám samostatné starší muže ,který určitě nemají těžký život , spíše si ho užívají. Článek mě pobavil a je opravdu vtipně napsán.
Věra Ježková
Zasmála jsem se; ale taky znám i muže, které charakterizuje Ivana.
ivana kosťunová
Ano, vtip - tím se to vysvětluje :))
olga skopanova
Teda musím říct že ze všech těch pseudodůvodů proč musí být muži neštastní je mi trochu rozpačitě snad ten článek muži pochopí jako vtip.
ivana kosťunová
Já asi žiju mezi jinými lidmi - znám muže zcela soběstačné, kteří si umějí uvařit, vyprat, jsou zcela soběstační, navíc se zajímají o dění kolem sebe, někteří ještě pracují, jiní sportují, cestují. Váš pohled se mi zdá příliš jednostranný.
Libor Farský
Tedy autorku všech těchto fundovaných psychologických a sociologických studiíí o seniorech bych rozhodně rád poznal a pozval k požertování. Mám smůlu, na moji nabídku přátelství nereagovala, tak jsem ji musel stáhnout. (Smutný smajlík teď).
Jana Šenbergerová
Já se zasmála, protože to sedí. Alespoň z mého ženského pohledu. Nicméně nepochybuji, že to mají o něco těžší, pokud celý život spoléhali jen na ženu. I mezi muži je však dost samostatných a schopných postarat se o sebe.