Barvení vlasů. Škodí nebo pomáhá?
Ilustrační foto: ingimage.com

Barvení vlasů. Škodí nebo pomáhá?

6. 4. 2018

Čas od času se objeví zpráva, že časté barvení vlasů škodí. Přinejmenším prý poškozuje kvalitu vlasů, přinejhorším způsobuje nemoci. Mnohé ženy naopak tvrdí, že barvením se stav jejich vlasů zlepšuje, že je pak mají více vyživené, zdravěji vypadající. Kdo se v tom má vyznat?

Skutečnost je taková, že kvalita a složení barev se výrazně změnily. Kdo pamatuje zápach čpavku, který kdysi zahaloval kadeřnictví, má jasno v tom, že barvení dříve a teď je odlišná záležitost. Existuje spousta druhů barev nejen co se týká odstínů, ale především složení, takže je možné si vypozorovat, které komu dělají takzvaně dobře. Jsou rovněž mnohem méně agresivní, než bývaly ty, které ze svého mládí pamatuje generace dnešních seniorek. Rozdíl je i v tom, co si kdo představuje pod pojmem barvení. Jestliže si nějaká dáma od šestnácti nechává pravidelně stahovat svou původní barvu a vytváří ze sebe blondýnu, po třiceti či více letech rozhodně o zdravém přístupu ke svým vlasům mluvit nemůže.

Stejně tak není úplně ideální časté střídání barev, které vyžaduje stáhnutí barvy původní. Ono to totiž nefunguje tak, že si jednu barvu překryjeme druhou, to ví každá zkušená kadeřnice.

Barvení vlasů se stalo tak běžnou součástí života, že je vděčným tématem článků, diskusí a tudíž, jak už to bývá, i vědeckých studií. Zkrátka, jde o téma atraktivní. Takže se čas od času objeví studie, která každou ženu, která nemá svou přirozenou barvu vlasů, trošku poleká.

„Jestliže se podíváme na složení barev na vlasy, vidíme, že se jedná o složky, které mohou být alergenní. Ostatně na každé barvě to výrobce pro jistotu uvádí. Když tedy smícháme jednotlivé složky barvy a vytvoříme roztok, kterým si potíráme vlasy, jde o koktejl, který je snad největším alergenem, jaký existuje,“ tvrdí Torkil Menné, jeden z autorů podobných výzkumů. Tvrdí, že barvením se postupně po řadu let dostávají chemikálie do pokožky a zaděláváme si tím na to, že se to jednou projeví alergiemi, ztrátou imunity, kožními nemocemi. Nedávno se objevily v tisku citace z dalšího výzkumu, tentokrát ho provedli vědci z univerzity v Yale. Podle něj ženy, které si barví vlasy více jak devětkrát ročně, mají až o šedesát procent vyšší riziko, že onemocní jednou z forem leukémie.

Jiní vědci naopak tyto závěry zpochybnili, chybí pro ně prý dostatek důkazů. Jisté však je, že předmětem zájmu je látka butoxyetanol, kterou barvy mnohdy obsahují. A ta je čím dál častěji dávána do souvislosti z rakovinou močového měchýře. Výrobci barev však logicky namítají, že pokud by barvy obsahovaly látky, které v daném množství prokazatelně škodí zdraví, už dávno by byl jejich prodej zakázán.

S tím, jak má však čím dál více lidí různé alergie, se objevuje čím dál více případů, kdy ženy mají alergické reakce na barvení vlasů. Což je nepříjemné zejména ve vyšším věku, pokud dáma nechce nosit vlasy šedé, přirozené. Ne každá má šedou barvu, která jí sluší, mnohé si život bez barvení nedovedou představit, a jakmile se objeví šedivá pěšina, spěchají do kadeřnictví. Šedivé zkrátka chodit nechtějí.

Každopádně je vhodné dodržovat radu, která je uvedena na každém balení barvy, tedy před nabarvením celé hlavy si provést test, zda právě na tento druh barvy člověk není alergický. Je to vhodné udělat zejména tehdy, když měníme značku barvy a měla by nás o tom poučit i kadeřnice, pokud použije barvu jinou než obvykle. Barvení vlasů je téma, které asi bude společnost rozdělovat věčně. Část žen tvrdí, že si barvením vlasy zničila, jiné naopak jsou přesvědčeny, že si tím vlasy vylepšily. Mnohem větším

nebezpečím než profesionální barvení kvalitními barvami je však barvení domácí barvami levnými, nevalné kvality. Právě při něm vznikají případy, kdy žena spláče nad výsledkem. A čím jsou vlasy hustší a delší, tím je obtížnější si je doma kvalitně nabarvit. A co teprve, když jsou prošedivělé nebo mají výrazné odrosty. To je pak výsledek domácího barvení mnohdy ještě horší, než byl původní stav.

Zkrátka, správné barvení je věda. Je při ní dobré vědět o možných rizicích, ať už estetických nebo zdravotních, ale každopádně není nutno podléhat paniku vyvolávajícím zprávám, že barvení vlasů je hodně zdraví nebezpečné. To už by tu dnešní starší dámy, jejichž vlasy mnohdy procházely hodně drsnými zásahy, vlastně nebyly, ne?

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Musím naprosto souhlassit se Slákou,, s její poslední rozvětvenou větou. Vlasy si sice barvím nepoužívám žádné značkové barvy,obyčejné od pidlookých a mám je kvalitní,dlouhé až do pasu.Určitě mě to polichotí,když mi hodně lidí i žen řekne,že mám krásné vlasy.
Kateřina Baziková
Barvím si vlasy už desítky let, přírodní hennou, a vlasům to jedině peospívá.
Alena Tollarová
Neřeším, jestli barvení mým vlasům škodí, protože mi pomáhá jinak a to je pro mě podstatné.
Jitka Caklová
Tak mě napadá, kdybychom neměli celé týmy amerických "vědců na cokoliv", tak nemáme o čem psát. Z vlastní zkušenosti vím, že od kvality života, ale i dědičnosti, se odvíjí kvalita vlasů, šedivění nevyjímaje. Když mě padesátiletý tatínek ve čtyřiadvaceti vedl k oltáři, měl úplně bílé vlasy a já obarvené (tehdy na své přirozené tmavé), protože jsem začala šedivět velice záhy. Od svatby jsem si vlasy nebarvila. Vlasy "pepř a sůl" mě přestaly bavit v 36 letech, v mém životním zlomu a rozhodla jsem se pro blond. Dost lidí mi to rozmlouvalo. Jedni říkali, že si zničím vlasy, druzí, že mi nebudou slušet a někteří dokonce, že budu vypadat jako kurva :-) Palette intensive color creme blondýna jsem už 33 let, barvím se sama doma a nikterak ani mě, ani mé vlasy to nepoznamenalo.
ivana kosťunová
Barvím si vlasy od svých 17 let a ještě žiju. :)) A to jsem si už prošla celým barevným spektrem !!
Věra Halátová
Vzhledem k tomu, že je toto poznání uveřejněno v i60, je tento poznatek k ničemu. Škoda, že mne neupozornili dřív. Takhle zemřu na následky barvení vlasů. Ale budu vědět, proč jsem zemřela.
František Pašingr
Dlouhá léta jsem po ženě loudil, jestli neví jak se vlasy barví na šedivo, aby mne pouštěli sednout v tramvaji. Nyní již nemusím, pomohla příroda, ale sednout mne stejně nepustí. :-(
Slávka Kobylková
Tak já mám stále stejné dlouhé blond vlasy,sama si je barvím léta ,ale stejnou barvou-značkou i číslem,žádné fleky a nestejné prameny nemám a netřepí se mi,protože čas od času pečlivě zastříhávám.Šedivé ještě nemám,ale i kdyby se později ukázaly,měnit nic nebudu.Je mi šedesát let a se svými vlasy jsem spokojená.Musí se s nimi ale umět zacházet,nerozčesávat úplně mokré,trhají se-hlavně ty dlouhé, řídkým hřebenem,neplácat zbytečné věci,tužidla,krémy,vosky,laky a nežehlit,nekulmovat,nenatáčet,netufírovat.laku málo,jen někdy -počasí.
Dagmar Bartušková
I když jsem přírodní blondýna, přesto si vlasy odbarvuji. Začalo to kysličníkem na střední. Postupem doby se vše posunulo dopředu vč. regenerace vlasů. Tento proces odbarvování mého porostu trvá doposud.
Zuzana Pivcová
Vlasy jsem si barvila od celkem mladých let, protože jsem chtěla výraznější odstín. Byly čím dál červenější až do oranžova. Po mnoha letech, asi tak před 13 lety, jsem si dala na hlavu obvyklou barvu L´Oreal jako už mnohokrát. Dostala jsem hrozný alergický záchvat, ne pálení pokožky, ale jako kdyby mi barva protekla dovnitř do hlavy. Ihned jsem to smyla, ale toho šoku a bolesti jsem se nezbavila do večera. Takže s chemickými barvami byl konec. Nevěděla jsem po těch letech, jaké mám vlastně ještě vlasy. Pak se ukázalo, že stále ještě kaštanové. Dodnes si jen tak občas udělám lehký odstín z přírodní henny, ale jinak nic.
Hana Práglová
Když je zapotřebí,vlasy si barvím-sama.Naposledy jsem však byla prvnė zklamaná.Kvalitní barva mi vūbec nechytla.Nevím,kde byla chyba,ale byla jsem rázem zbytečnē o pár korun lehčí... Má maminka si vlasy nebarvila ani jednou.A mėla stále svou pūvodní barvu.Její sestra mėnila barvu často a velice brzy byla zcela šedivá...Asi je to v genech...
Jana Šenbergerová
Mám velmi jemné vlasy, které se barvením zpevní a lépe drží tvar. Šedé vlasy by mi vůbec nevadily, ale k pleti by mi určitě moc nešly, navíc bych si s nimi vůbec nevěděla rady. :-)
Věra Ježková
Barvení vlasů kvalitními barvami u profesionální kadeřnice mým vlasům určitě neškodí. Doma jsem se do takového experimentu nikdy nepustila. Stačilo, že mi maminka zamlada doma několikrát udělala trvalou.