Vdovci. Žádaná lovná zvěř
Ilustrační foto: ingimage.com

Vdovci. Žádaná lovná zvěř

26. 7. 2018

Být nyní vdovcem vyššího věku je dvojnásobně těžké. Jsou v centru pozornosti. Žen, které žijí samy, je totiž mnohem více než mužů a mnohé mají jasné přání: Najít si přítele, ideálně staršího zachovalého vdovce. Vdovci jsou totiž mnohem žádanější než muži rozvedení. Přestože se rozvody staly běžnou součástí života, rozvedený muž v ženě vyvolává otázky: Proč je rozvedený? Opustil ženu on nebo ho opustila ona? Nemá nějakou vadu?

Ale když jde o vdovce, to je jiná. Ten probouzí pečovatelské a záchranářské pudy: Chudáček, určitě je smutný, osamělý, hladový, je třeba ho vrátit do života. A tak mnozí muži, kteří se stali vdovci, čas od času prožívají bizarní situace.

„Dal jsem si inzerát na seznamku a ozvalo se mi přes šedesát žen. Dodnes jsem to nepochopil. Já obyčejný, nijak pohledný chlap, který jsem nikdy nebyl idolem žen, jsem měl v pětašedesáti přes šedesát nabídek na seznámení. Ženy mi posílaly své fotky, některé byly vyloženě krásné. Co ode mě, dědka, čekají? Pak mi kamarád, rozvedený a ve světě seznamek velmi dobře orientovaný, řekl, že když mužský napíše do inzerátu, že je vdovec, znamená to pro něj výrazné body navíc,“ vypráví šestašedesátiletý Rudolf z Ostravska.

Podobnou zkušenost má sedmdesátiletý Ivan z Prahy. Když mu zemřela před dvěmi lety manželka, začaly se mu ozývat dávné kamarádky, rodinné známé, kamarádky příbuzných, sousedky a všechny se ptaly, jestli něco nepotřebuje, jestli nechce jít na výlet, do divadla, přijít na návštěvu.

„Zpočátku jsem si říkal, že to je milé, že mi chtějí pomoct, vytáhnout mě ze smutku. Jenže pak mi došlo, že ony mě balí. Najednou u mě zazvonila bývalá kolegyně, o které vím, že na muže nemá moc štěstí a je neustále na lovu. Přinesla láhev, upečený koláč, prostě se mi vnutila do bytu. Za týden tam byla znovu. Když mě začala hladit po tváři, pochopil jsem, že jsem se dostal do pozice lovené zvěře. Rozvedené sousedky se na mě usmívají, dávají se do řeči. Když jsem šel z naší trafiky, slyšel jsem, jak si tam dvě ženy říkají: To je ten vdovec, dobrý, ne?“ vypráví se smíchem. 

Statisticky vzato je tento jev naprosto přirozený. Ženy se dožívají vyššího věku než muži a výsledkem je, že například v roce 2015 žilo v České republice přes sto čtyřicet tisíc ovdovělých mužů a přes šest set dvacet osm tisíc ovdovělých žen. Když k tomu připočteme ženy rozvedené nebo prostě žijící samy, je jasné, že žen, které by se mohly seznámit a navázat nový vztah, je mnohonásobně více, než k tomu vhodných mužů. Jistě, ne každá vdova či rozvedená žena po novém vztahu touží. Mnohé jsou samy spokojené a zejména ve vyšším věku si už dobře rozmýšlejí, zda jsou schopny a ochotny měnit zaběhnutý životní styl. Ovšem pravdou je, že je mnoho těch, které  by přátelství s nějakým sympatickým muže přivítaly a je jedno, jestli takový vztah přijde v padesáti nebo sedmdesáti.

„Ženy vyššího věku bývají aktivnější než jejich vrstevníci. Často to je v rodinách tak, že žena zabezpečuje společenské kontakty, vyráží do společnosti, organizuje, kam se půjde, kdo přijde na návštěvu. Po smrti ženy někdy dochází k tomu, že se muž uzavře, společenské vazby ztratí, žije samotářsky,“ říká psychiatrička Tamara Tošnerová. „Ovšem některým mužům to takto vyhovuje, mnozí ve vyšším věku nevyhledávají společnost, preferují klid, samotu,“ dodává.

Samozřejmě, jsou muži, kteří ve vyšším věku po ztrátě partnerky, začnou hledat novou. Nechtějí být sami, touží po blízkosti ženy, po lásce, po přátelství. Jsou však takoví, kteří si vůbec nedovedou představit, že by do jejich života nějaká nová žena vstoupila. „Nedovedu si představit, že by tady v kuchyni úřadovala nějaká žena. Vše mi tady připomíná manželku, vše tady s láskou vylepšovala. Připomíná mi ji každý hrníček, každý obrázek, vždyť mnohé jsme kupovali spolu, na společných dovolených. Nedovedu si představit, že by tady nějaká nová žena jen tak přišla a nic neměnila. A já nechci nic měnit. Zároveň chápu, že pro novou ženu musí být nepředstavitelné přijít do domácnosti, kterou zařídila její předchůdkyně, že by logicky měla tendence něco měnit. Měla by na to plné právo. A právě to já nechci,“ vypráví pětasedmdesátiletý vdovec Antonín, který žije sám pět let a za tu dobu mu dcera nenápadně představila tři dámy, které stejně nenápadně dávaly najevo, že jsou také samy. 

Podobné situace registrují i pracovníci domovů pro seniory. Říkají, že jejich klienty velmi často kontaktují vdovy, kteří v nich žijí. Zvou je na kávu, na televizi, dávají se do řeči. Prostě, když se v domově pro seniory objeví nový muž, mnohé obyvatelky prý zbystří. Není divu, například ve věkové kategorii nad osmdesát let žije v českých domovech pro seniory přibližně deset a půl tisíce žen, ale pouze dva a půl tisíce mužů. A mnohé dámy si i v osmdesáti letech občas řeknou: Ono by bylo příjemnější koukat na ten film s přítelem, se kterým bychom si o něm mohli povídat, než tady takhle sedět sama.

Zkrátka, být osamělým mužem ve vyšším věku není jednoduché, je třeba počítat s tím, že se pro nejednu dámu stane zajímavým objektem. Může to být překvapivé, otravné i příjemné, ale prostě to tak je a statistiky napovídají, že i nadále bude.

Hodnocení:
(3.7 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Grollova
Po rozvodu jsem si dala inzerat a odpovedel mi jeden vdovec. Pozval me na obed a potom na kavu k sobe. Dum byl perfektne uklizeny, jeho syn zrovna vyklizel mycku a varil nam kavu. Vse bylo O.K. az do te doby, kdy me provedl po dome. Z kazdeho rohu na me koukala fotografie jeho byvale zeny, v rohu s cernym prouzkem. To me vydesilo! On sam se malem zhroutil nervozitou a hlavne si myslel, ze konecne nasel nahradu. Vubec mu nevadilo, ze jsme uplne odlisne povahy, ze mame jine predstavy o zivote, hlavne, ze uz nasel novou zenu. Bylo mi ho moc lito, ale na druhe rande jsem s nim uz nesla.
Alena Gebauerová
Je mi 73, taky cestuji i chodím třeba i za kulturou sama. A opravdu nechápu ženy, které musí někoho sehnat za každou cenu i za ztrátu vlastní hrdosti i sebeúcty, znám jich několik.
Hana Nová
Než se podbízet nějakému dědulovi , to raději už zůstanu sama .
Jindřiška Sáblíková
Je mi 66let a již pěknou řádku let cestuji sama po vlastech českých. V jednom větším městě jsem se nějak zamotala a nemohla jsem najít cestu k hotelu. Zvolna jsem kráčela a hledala jsem koho vhodného bych se zeptala. Ejhle pán mnohem starší na lavičce, pozdravila jsem a zeptala jsem se na cestu. On hned, to jste sama, proč nemáte kamarádku, hledáte seznámení, ne? tak proč jste se ptala zrovna mne ? :-))) no bavila jsem se, pán na lovu...
Dana Nepejchalová
Je to velmi těžké, každý má už v tomto věku zaběhlý život a své zvyky a návyky a pak do klidu vstoupí chlap i s celou svou rodinou a je konec.
Jana Mesarčová
Já po rozvodu mela vztah se zenacem, který se nakonec nedokazal rozvest, byt se zenou uz prede mnou nezil, ale vnucka jej stopla. Dobře. Pak byl vztah s rozvedenym, který neustále resil své nevychované dcery a majetek, bejvalka stále naše soukromí otravovala. A dost. Chci vdovce, u něj nebude žena otravovat. Dala jsem inzerát, ze hledam vdovce. A pak si mne našli, ja si vybrala a jsem s nim 7 let. Ale, sla jsem do toho s tim, ze nebudu zit jen s nim, ze do vztahu si dobrovolně vpoustim i jeho rodinu...proto jsem při výběru koukala i na jeho deti, jejich manyry a postoje. Muj vdovec mel co nabidnout, ale mel i vysoké naroky. Obstali jsme oba, ale jde stejně nakonec o velky kompromis a jen tak to funguje, je potreba mit srdce a pochopeni, stáří je odměnou za spravny život a dar , jeli v něm i laska.
Květa Bartošková Zázvorková
Na podzim jsme měli sraz, jako každý rok, s devítiletkou.Nějaké spolužačky už byly vdovvy, dokonce tři spolužáci jsou již pár let vdovci. Všichni se shodli na tom, že v tomto věku ( 67) je velmi těžké si najít partnera pro společný život a ta role vdovce, či vdovy na to nemá vliv.
AA AA
Také jsem chodila s vdovcem (jeho žena byla již 10 let mrtvá), pořád mě srovnával se svou Maruškou a když se do toho ještě přidala 37 letá svobodná dcera se kterou bydlel, bylo brzy po vztahu.
Klára Černá
Myslím, že to není pravidlem. Mám dojem, že většina vdovců by ráda ulovila mladou ženu ve věku dcer. Strarší osamělé ženy , jako moje tchýně rozhodně netouží po tom, aby pečovaly o cizího chlapa s jeho nevděčnými potomky za zády.
Jana Hudcová
No, já jsem vdova, ale vdovce nechci. To už jsem zkusila a byla to katastrofa. Teď mám rozvedeného a funguje to.
Jarmila Komberec Jakubcová
Před měsdícem jsem si vdovce vzala za manžla. Ale v žádném případě jsem ho nenaháněla, nelovila a proto s obsahem článku nesouhlasím. Je pravda, že měla na seznamce mnoho nabídek ale nakonec spíše naháněl on mně.Rozhodně mně to trvalo 3 roky než jsem nakonec se sňatkem souhlasila.
Soňa Prachfeldová
Když nebudou vzájemné sympatie, tak to nebude mít dlouhého trvání. I staří vdovci ´pokukují po mladších, pak se třeba připálí . Muži to mají jinak nastavené.
Dagmar Bartušková
Tak na vdovce jsem zatím ještě nenarazila.
Dana Puchalská
A co když vdova loví vdovce? :-) To by bylo zajímavé. Já osobně bych to snad radši vidět a zažít nechtěla - snad jenom ve snech. Ale byl by to možná dobrý scénář na "crazzy" film. Třeba by byl divácky úspěšný. Kdo ví . Hezký den.
Antonín Nebuželský
Asi neumím hodnotit.Chtěl jsem dát pět a odeslalo mi to jednu hvězdičku. Tak se omlouvám :-)
Antonín Nebuželský
Zajímavé :-)
Věra Ježková
Jani Š., já taky. A že bylo zájemkyň! A on si taky začal. :-)
Libor Farský
Jsem vdovcem již hodně dlouho, asi bych měl něco zkusit - (smajlík)
Jana Šenbergerová
Já vlastně toho svého vdovce také sbalila. Ale on si začal a je nám spolu dobře.
Zuzana Pivcová
Já k lovkyním chudáků vdovců nepatřím. K žádným lovkyním. Jako "život je jen náhoda", tak je i seznámení s někým náhoda-nenáhoda. A nebožku bych stejně nenahradila, tedy rozhodně ne v péči o domácnost. :-D
Věra Halátová
Když ten pán vlastně ženu nechce, proč si dával inzerát? Nevím, které ženy ho "pronásledují", ale já vidím kolem sebe hodně ovdovělých žen, které zůstávají samy, nemají zájem o další partnerský vztah. S muži - vdovci je to jiné, málokterý vdovec zůstane sám. Okamžitě hledá za nebožku Božku jinou Božku, která by se o něj starala. Šla jsem po ulici a potkala známého, se kterým se jen občas vidím, pozdravím, nějak jsme se nikdy přátelsky ani jinak nestýkali. Byl najednou velmi milý a přátelský a pozval mne na kávua na zmrzlinu. Bylo léto, odpoledne, bylo pěkně, proč ne? Pán během hovoru začal mluvit o tom, že si sám vaří, někdy si zajde do restaurace na oběd, i košile si sám žehlí. Proč mi to povídá, říkala jsem si. Nereagovala jsem na tyto řeči. Pak jsem potkala jeho příbuznou a ta mi prozradila, že před půl rokem mu zemřela manželka. AHA. No, za pár měsíců jsem toho muže potkala ve společnosti jedné ženy, také vdovy. A ten muž, mimochodem 74 roků, se svým známým - mužům, samozřejmě, chlubí, že má "mladou milenku". Tak přece jen někoho, jak píšete v článku, ulovil. Ten pán z článku, třeba je jen domýšlivý.
Jana Hudcová
No, já mám trochu jiné zkušenosti - když si vdovec chce najít novou partnerku, často ji srovnává se svou "nebožkou". A když pořád říká: moje Boženka to dělala takhle a takhle, tak to člověka akorát tak otráví.
Jana Gondášová
Chudáci vdovci, taky jsem vdova, nelovím, ale ráda pokecám, no asi přestanu, abych někomu nezpůsobila trauma