Čistec lesní zmirňuje migrénu i bolesti kloubů
Ilustrační foto: pixabay.com

Čistec lesní zmirňuje migrénu i bolesti kloubů

24. 9. 2018

Nenápadná rostlinka, která voní jako šeřík, má řadu léčebných účinků. Ještě nyní můžete sbírat a sušit její květy.

Její latinský název - Stachys Sylvatica.

Známe ji určitě všichni. Myslím si, že při vycházkách do přírody ji už viděl skoro každý z nás, ale nevěděl, že to je i rostlina léčivá.

 Výskyt

  • Roste hlavně v lesích, na loukách i pastvinách. Dorůstá výšky od 50 do 100 cm. Kvete od července do září a květy jsou tmavočervené až vínové. Celá rostlina voní jako šeřík. Je podobná kopřivě dvoudomé.

Sběr

  • Sbíráme ji v době květu a sušíme ji buď ve stínu nebo při 40ti stupních Celsia.

Léčivé účinky

  • Má antiseptické a antibiotické účinky. Podporuje a zklidňuje trávení. Snižuje krevní tlak, zmírňuje bolestivou menstruaci, má močopudné účinky a odvodňuje. Zahušťuje krev, pomáhá odstraňovat migrény a bolesti kloubů (dna i revma), čistí a hojí rány a pleť.

Čaj

  • 1 čajovou lžičku sušeného čistce dejte do sítka. Zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 7-10 minut vyluhovat. Pijte ho teplý 1-3x denně.

Odvar

  • 3 hrsti sušeného čistce dejte do hrnce. Zalijte 3 litry vody a vařte cca 5 minut. Potom ještě nechte asi 15 minut vyluhovat. Poté sceďte. Tento odvar je vhodný k omývání celého těla. Na 1 dávku stačí 1 litr. Urychlí hojení ran a vydezinfikuje kůži.

Tinktura

  • Jeden díl nařezané rostliny se zalije pěti díly 40% alkoholu, vyluhuje se 14 dní. Jednou denně protřepejte a pak přefiltrujte.

Uchováváme jej v temné láhvi.

Obklad na rány

  • Čerstvý list namočíme do horkého piva a přiložíme na ránu.

Informace jsem vyhledala ve starých knihách a v mých zápiscích. Úvodní fotografii jsem stáhla že stránky Pixabay. 

Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Naděžda Špásová
Tak tohle taky neznám, i když jsem to asi někde viděla.
Blanka Macháčková
Tvé příspěvky se mi líbí jako milý botanický přehled. Z bylinek zůstávám věrná mátě, meduňce, heřmánku. Do novot se příliš nepouštím.
Zuzana Pivcová
Ty mi davas. Ale to je dobre, utvrzuje me to v presvedceni, jak je priroda bohata, chapava a nezlomna.
Věra Ježková
Většinu kytiček, které potkávám, neznám. A nechápu, jak může někdo studovat botaniku a všechny ty krkolomné názvy i s latinskými ekvivalenty si pamatovat. O medicíně nemluvě.