Jak poznat, že je váš pes otylý? Když mu špatně nahmatáte žebra
Ilustrační foto: pixabay.com

Jak poznat, že je váš pes otylý? Když mu špatně nahmatáte žebra

5. 10. 2018

Netrpí váš pes nadváhou. A co dělat když mu nechutnají granule? Na dotazy majitelů domácích mazlíčků odpovídá odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Jak má vypadat ideální denní krmná dávka u psa?
Důležité je vědět, že krmná dávka na pytli je orientační a přizpůsobit jí individuálním potřebám zvířete. Každý pes má jiný metabolismus. Například i dva psí sourozenci z jednoho vrhu, kteří budou přijímat stejné krmivo, budou mít jiné požadavky na dávkování. Je hlavně na majiteli, aby zjistil, kolik krmiva jeho pejsek potřebuje. Je důležité znát standard plemene, jak má pejsek vypadat. Kondici jednoduše určíte podle toho, jestli jsou žebra hmatatelná, ale ne viditelná. Pokud má pejsek hlad, tak krmnou dávku zvyšte. A naopak, pokud přibírá, tak trochu uberte. Nevhodné dávkování může vést k zažívacím potížím, především při překrmování.  

Změnila jsem svému psovi krmivo, bohužel ho najednou trápí nechutenství. Jak postupovat?
Ano je pravda, že nechutenství také může nastat při změně krmiva. „U citlivějších psů je proto důležité, abyste krmivo měnili opatrně a postupně. Vždy ubírejte ze staré dávky a zároveň přisypte nové. Při změně krmiva může mít pes občas i průjem či nadýmání. Tyto potíže by ale po pár dnech měly přestat. „Než zajdete se psem k veterináři, že vás pes trpí nechutenstvím, je také dobré zapátrat, zda se náhodou pes nepřikrmuje v koši nebo zda mu nějaký člen rodiny náhodou nepřilepšuje.  Takového psa pak běžné granule v misce moc nelákají, raději hladoví a čeká, až mu opět někdo přilepší.  

Můj pes velmi přibral na váze. Může být pes ohrožen i zdravotně? Jak nejlépe s obezitou bojovat?
Čím více kil pejsek má, tím větší zátěž pro pohybový aparát, pes pak nemá chuť k pohybu, spíše leží a po větší námaze jej „bolí klouby a svaly“. Nadváha a následná obezita však souvisí i s mnohem závažnějšími problémy, než je onemocnění kloubů. Srdce, játra, ledviny a mnohé další orgány jsou s každým kilem navíc blíže vypovězení funkce. Nejúčinnější je u pejska s nadváhou nastolit dietu a celkově změnit životní styl vašeho psa, ale i vás. Před tím, než mu začnete dávat méně granulí nebo kupovat granule light, si položte otázku, zda mu dáváte od stolu a kolik odměn za den dostane. Vždy nejprve překonejte jeho smutné oči a nedávejte mu kousky z vašeho jídla, ani úplně maličké. Pak je na pořadu redukce odměn. Pes nepotřebuje odměnu za to, že snědl odměnu nebo svou dávku granulí. Odměňujte opravdu za věci, které pro něj jsou výjimečné, a kdy se zachoval opravdu vzorně.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
pes
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Jani, Bertík mi po kastraci také přibral...po poradě s veterináři jsem přešla na krmivo české..Dia dog..super kvalita i cena / neplatíš cestu z ciziny /....Když jsem dokázala být silná a nedávala mu nic jiného, chodila s ním na dlouhé procházky, bylo po problému. Takže, nech to na veterináři:)))
Jana Kollinová
Znovu se vracím k článku redakce a ráda bych prostřednictvím i60 nalezla odpověď na otázku, podle čeho má chovatel volit optimální krmivo pro psa nebo kočku po kastraci.
Jana Kollinová
Moje fenka přibrala po kastraci 1,5 kg a je "při těle." Veterinářka na moji otázku, zda není tlustá, odpověděla: "No, hubená není!" Ne nadarmo se říká, jaký pán takový pes. Nechtěla bych škodit sobě a už vůbec ne zvířeti tak příští návštěvu u veterinářky, která nás čeká příští týden, pojmu jako návštěvu výživového poradce. Neberte to vážně, vím, že je třeba více pohybu , minimum pamlsků a zdravá strava - pro obě!
Zuzana Pivcová
Sama psa nemám, ale mohu potvrdit, že otylost psa pozvolna zabíjí. Náš pan správce v Týně měl jednoho ze psů nalezence, ale už tehdy velmi tlustého. Nikdy jsem nezažila, aby pes jedl tolik jako jeho Denny. Později už mu nesloužily nohy a nakonec selhalo srdce. Měl smutný konec.