Když muž o sebe nedbá
Ilustrační foto: ingimage.com

Když muž o sebe nedbá

19. 10. 2018

Pánové, nečtěte. Budete dotčení a naštvaní. Mnozí se možná poznají. Jde totiž o poměrně častý jev u párů vyššího věku. Zatímco žena vypadá dobře a snaží se, aby tomu tak bylo navždy, muž péči o sebe tak trochu vzdal.

Stačí se rozhlédnout v supermarketech, v tramvajích, v autobusech, na ulicích. Mnoho mužů vyššího věku nosí plandavé kalhoty z tržnice, flanelové košile, nejlevnější sportovní bundy. Takzvané flísky jsou u nich velmi oblíbené. Jsou pohodlné, hřejivé, levné. Mezi jejich partnerkami jsou často slyšet hovory tohoto typu:
„Nevím, co s ním mám dělat. Když mu chci koupit cokoli na oblečení, tvrdí, že to je zbytečné, že stejně nikam do společnosti nechodí. Už se na ty jeho vytahané hadry nemůžu ani dívat.“
„Buď ráda, aspoň neutrácí a zbude na parádu pro tebe. Já se to naučila brát z té lepší stránky. Petr už dokonce přestal používat i vodu po holení a deodorant. Celé léto prožil ve stejných kraťasech od Vietnamců, má je vytahané, pobryndané a skvrny nejdou vyprat. Přesto je pořád nosí. Já to vzdala. Když jsem mu v těch letních vedrech řekla, že se z něho stal smradlavý dědek, málem měl infarkt. Řval po mně, že zatímco já utrácím, on šetří, abychom přežili.“
„Celý život vypadal dobře, záleželo mu na oblečení. Teď místo džínů a košil nosí příšerné kapsáče, které si koupil za sedmdesát korun v sekáči. Ještě se tím kamarádům chlubí. Vypadá v nich jako takový ten typický nabručený penzista. Už s ním ani nikam nechodím. Dokud bude mít ty kalhoty, nikam s ním chodit nebudu.“

Kruté? Dámy přehánějí? Jistě, v mezilidských vztazích jsou důležitější věci a závažnější problémy než to, že partner zrovna nevypadá jako prvorepublikový gentleman. Jenže v době, kdy mladí muži o sebe výrazně dbají, obchody jsou plné dostupného a slušivého pánského oblečení, jsou mnohé ženy z postupného chátrání svých protějšků opravdu nešťastné. Pro někoho přízemní záležitost. Pro někoho důležitý signál, že partner, kterému je jedno jak vypadá, tak trochu možná vzdává celý život. Je mu jedno, jak vypadá, je mu tedy jedno, co si o něm myslí jeho partnerka a okolí. Zkrátka, zkrátka je mu jedno všechno. A život s takovým partnerem moc radostný není. Psychologové často tvrdí, že mužské a ženské stárnutí je odlišné. Přesněji, že je odlišné to, jak k němu přistupují.

„Ženy jsou aktivnější a velmi často pro ně odchod do penze znamená novou příjemnou životní etapu, kterou si umí vyplnit. Záleží jim, jak vypadají, zajímají se o módu. V tom je obrovský posun, který je vidět na každém kroku,“ připomíná psychiatrička Tamara Tošnerová. „Muži častěji berou odchod do penze, stárnutí a ubývání sil jako projev slabosti, selhání, mají pocit, že už jsou nepotřební. Velmi často se stahují do sebe, straní se společnosti, ba někdy i svých partnerek,“ podotýká.

Když Všeobecná zdravotní pojišťovna dělala průzkum týkající se obezity, vyplynulo z něj, že tři čtvrtiny mužů nevnímají jako problém to, že mají nadváhu. Naopak ženy se nadváhou trápí, snaží se proti ní bojovat. Je to jedna z ukázek toho, co ženám velmi často na svých stárnoucích partnerech vadí, když přijde na řeč o tom, že o sebe mnozí stárnoucí muži přestávají pečovat.

„Když jsem začala po přechodu nabírat kila, omezila jsem sladkosti, začala jsem se hýbat. Nejsem štíhlá, ale bez problému si v konfekci nakoupím oblečení. Můj muž po odchodu do penze přibral téměř patnáct  kilo. Koupil si volné kalhoty a obrovskou odpornou mikinu. Ve stejném oblečení sedí doma u televize, zároveň v něm chodí na nákup a na pivo s kamarády. Je mu úplně jedno , jak vypadá. Když jsem s ním o tom mluvila, smál se a říkal, že se mám podívat okolo sebe, že všichni jeho kamarádi chodí stejně oblečení, že je to normální, dokonce použil výraz mladistvé. On si myslí, že když je tlustý, ale vezme si mikinu s obrázkem a nápisem, vypadá mladistvě,“ vypráví osmašedesátiletá Marcela. Říká, že pokaždé, když někde vidí upraveného, dobře oblečeného muže vyššího věku, je jí velmi smutno z toho, že ten její takový není. „Nedívám se po mladých mužích, prostě srovnávám s normálními chlapíky po šedesátce. Je mi jasné, že v tom věku nikdo není manekýn, však my ženy už taky ne. Ale mám pocit, že zatímco my se snažíme zachránit a udržet co se dá, mužů je více těch, které péče o sebe vůbec nezajímá,“ míní.

Většina žen má o dobře vypadajícím muži vyššího věku poměrně jasné představy: Košile sportovního typu nebo svetr, dobře padnoucí džíny. Bunda či krátký kabát, který sedí, ne beztvarý barevný pytel z tržnice. Tlumené elegantní barvy, žádná trička s rádoby vtipnými nápisy. Ale hlavně: ať nepáchne. Ano, je to nepříjemné, pánové prominou, ale mnohé dámy tvrdí, že není nich horšího, než muž, který odmítá používat deodorant a z nepochopitelných a nevysvětlitelných důvodů s přibývajícími roky omezuje svou běžnou hygienu. Nesprchuje se každý den, ale třeba co tři dny a tak.

Nejčastější argumenty mužů, kteří jsou z něčeho takového nařčeni: Svět se zbláznil, mladí muži jsou dnes navonění jako slečny, my jsme jiná, poslední normální chlapská generace. Nemůžeme si z penze dovolit utrácet za blbosti, jako je kosmetika a paráda. Kosmetiku používají jen gayové. Ovšem, pozor, když pak v rodinách vypukne diskuse na takové téma, může se stát, že vnučka vše shrne větou: Babi, buď ráda, že děda smrdí, není nic horšího, než současní mladí šampóni, kteří tráví v koupelnách více času než holky.

Zkrátka, jde o problém, který zřejmě nemá řešení, ale každopádně je mezi ženami hojně probírán. Tak hojně a tak podrobně, že by se asi pánové hodně divili, kdyby to slyšeli. Vlastně, možná by to slyšet měli, aby si to uvědomili. Ne všech se to týká, samozřejmě. Tak ještě jednou: vy voňaví a dobře oblečení, promiňte, pokud jste dočetli až sem.

Hodnocení:
(4.8 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Před časem jsme byla v divadle na koncertě. Na místo vedle mne na poslední chvíli přišel starší muž, tak asi 80 let. Měl docela pěknou černou košili , kalhoty ale pamatovaly jeho mladší léta. Byl štíhlý, upravený. Pak zhasli a já se pojednou začala ošívat. Co to je? Až jsem přišla na to, že jak se v sále oteplilo / bylo to v létě /, začal se "odpařovat" i můj soused. Oblečení nebylo patrně dlouho prané / asi byl vdovec/ a začalo páchnout směsí potu a moče. Celou dobu jsem se musela odvracet, abych to přežila a těšila se na přestávku. Pánům asi nedochází, když zůstanou sami, že se oblečení musí také prát.
Eva Mužíková
Paní Blanka mne trochu svým názorem předešla. Věty v článku ze kterých vyplývá, že není nic horšího, než když se člověk každý den nesprchuje / zkrácení/ mne přivedly k zamyšlení. Také se každý den nesprchuji. Ráno se omývám v umývadle většinou studenou vodou, večer celé tělo teplou. Dělám to tak celý život a nikdy jsem neměla pocit že je to málo. Je to u každého nastaveno jinak, podle mne sprchování celého těla / i několikrát denně / je přehnané.
Blanka Bílá
Je dobře, že se lidé snaží být šmrcovní i v důchodu, ale podle mne, všeho s mírou.Dřív se lidé koupali jednou týdně, během dne místo vany a sprchy používali umyvadlo.Nepamatuji se, že by někdo vyloženě zapáchal nebo chodil ve špinavých šatech.Ale poslední dobou mi vadí vůně, zrovna dnes po ránu se za jedním starším pánem nesla na dost velkou vzdálenost, až to bylo nechutné.Když potom tito lidé zamoří jakoukoliv místnost, prodejnu, autobus, může se jiným udělat nevolno.
olga skopanova
Vzpomínám na mého dědu i poté co ovdověl vždy nosil oblek bílou košili kravatu kabát klobouk a vyleštěné boty.
Jana Šenbergerová
Líbí se mi nejen článek, ale i to, že se v jeho duchu vyjádřili také muži.
Jana Kollinová
Článek se mi líbí a není pouze o mužích.
Jiří Novák
Ahojky lidi, je mi 69+ a snažím se nesmrdět. Mě vždycky dostane chlap, který má triko s nějakým "vtipným" nápisem, hlavně přes velký pupek. A ještě horší, když je nápis v angličtině, to už je pak opravdový "světák." Chlapi neblbněte !!! :-)
Zuzana Pivcová
Myslím, že i to horké léto k tomu svádělo, vzít si jen tílko, z kterého leze pupík, a pod břichem na gumu nějaké trencle. Ale teď už je to zase mnohem lepší. Nechci být přehnaně kritická.
Ján Zábranský
Ano, souhlasím. Střetnout v mém věku (66) elegantně, vkusně oblečeného muže pečujícího o svoje telo a zralého do vnitřku je pro mne zážitek. Aj se za ním otočím......jak píše paní Gondášová, láska k sobě je základem.
Dana Puchalská
Perfektní článek. Ano, pánové by se měli v tohle směru nad sebou zamyslet. Nemusí být hned jako módemani, ale potulovat se všude jako smradlavý hastroš....... To je už skutečně přes čáru.
Jana Gondášová
Objektivně, vidím to i u žen, člověk se musí mít rád a pak je čistý a usměvavý
Antonín Nebuželský
Nekouřím, nechodím do hospody, myju se. Moji kamarádi, dědci se taky drží"". Zatím to jde :-)
Věra Ježková
Všeho moc škodí a všeho s mírou. Ošuntělé páchnoucí pány potkávám naštěstí občas pouze v dopravních prostředcích. Ty moc vypulírované a navoněné ale taky nemusím.
Danka Rotyková
Nejen pisatelka, ale i páni Františkové mi mluví z duše. Je to škoda, mnohdy by stačilo opravdu jen trochu péče navíc. Pak by se možná i takový muž cítil mezi lidmi mnohem líp a měl by tudíž dobrou náladu.
František Matoušek
Velký souhlas. Když v některých marketech,nebo dopravních prostředcích potkám svého vrstevníka (je mě 77let) musím souhlasit s pisatelkou, že smrdí. Smrdí starým potem, zatuchlinou a nejhorší je smrad s tabáku, kterým je načuchlé jeho oblečení. Není přece tak těžké o sebe dbát. Měnit si pravidelně (ne tedy 1x za půl roku) košili či triko, dbát na na čistotu svého oblečení, koupit si pěknou vůni a pravidelně, denně se vysprchovat. Pánové, jděte do sebe a nedělejte ostudu mužskému pokolení.
František Volevecký
Četl jsem a plně s autorkou souhlasím. Věk máme především v hlavě, a pokud nám nepodrazí nohy nějaká vážná nemoc, tak není důvod předčasně chátrat a stát se zaprděným svárlivým a páchnoucím dědkem. Je mi 66+, tak si myslím, že vím, o čem mluvím. Ale totéž platí i směrem k ženám. Jakmile si přestane barvit vlasy, občas si dopřát kosmetiku, pravidelně pedikuru a manikuru, tak se z ní stává babka, byť by jí bylo třeba jenom 50.