Jak vložit článek na portál i60 a ke článku fotografie

Jak vložit článek na portál i60 a ke článku fotografie

9. 11. 2018

Protože se na portálu i60 objevila celá řada nových lidí a mnozí si nevědí rady s vložením článků a fotografií, přikládám podrobný návod, jak na to.

Vložení článku na portál i60

1. Napíšeme článek v textovém editoru (např. Word), dvakrát si ho zkontrolujeme, jestli tam nejsou chyby. Na konci článku Autor: tam nepište, nějak to tam skočí samo.
2. Ve Wordu vybereme (začerníme) text článku. Podržíme klávesu Ctrl a klepneme na klávesu c (tím se vybraný text nakopíruje někam do počítače, copy).
3. V íčku přejdeme na svůj profil. Záložka ČlánkyMoje články. Klepneme na zelené tlačítko + Založit nový článek.
4. Otevřel se dialog Vytvoření článku. Vyplníme Titulek: např. Poděbrady 2018. Pod tím Rubriku šipkou vpravo rozbalíme a vybereme např. Můj svět.
5. V rámu Text dáme kurzor do bílého do horního levého rohu (bliká?), podržíme klávesu Ctrl a klepneme na klávesu v (tím se to z počítače nakopírovalo sem, vložilo).
6. Na úpravu textu můžeme použít rozbalené možnosti z nástrojové lišty nad textem Formát, např. Tučně (B), Ležatě (I), atd.
7. Pod článkem klepneme vedle Úvodní foto na šedé tlačítko Vybrat soubor. Ve vašem počítači se objeví dialogové okno Otevřít. Klepneme na obrázek, čímž se vybere (zabarví se mu podklad). Dole v dialogovém okně klepneme na šedé tlačítko Otevřít. Obrázek skočil do  íčka. Jeho jméno je vedle šedého tlačítka Vybrat soubor.
8. Do Foto kredit napište Foto: Autor
9. Klepneme na zelené tlačítko Uložit. Objeví se dialog Úpravy článku, obrázek se ukáže dole pod článkem. Obrázky k článku. Klepneme na zelené tlačítko + Přidat.
10. Otevře se nové okno Připojit obrázek s výpisem galerií. Klepneme na zelené tlačítko Připojit u vkládaného obrázku. Tlačítko se změní na hnědé. Taky je možno Odpojit, (kdybychom obrázek chtěli odebrat). Křížkem v pravém horním rohu okno zavřeme. Klepneme na zelené tlačítko Uložit.
11. V okně Úpravy článku se objevila hláška: Záznam byl úspěšně změněn. Dáme modré tlačítko Zpět a dostali jsme se do vašeho Profilu, Moje články.
12. Vpravo vedle článku je odkaz Upravit, nebo i Smazat. Upravíme, co třeba, dáme dole Uložit a nahoře pak Zpět.
13. Nakonec dáme Zveřejnit. Tím ztrácíme nad článkem moc a počkáme, až redakce článek zveřejní. Nicméně, před redakčním vyvěšením na íčku je možné dát Náhled a podívat se jak to bude doopravdy vypadat. Je ještě možnost Upravit. Jak to redakce vyvěsí, je už jen Nelze smazat, nebo Nelze upravovat.
14. Pozor!!! Pokud nejste autorem fotky, tak jí tam nevkládejte ani nepište nic do Foto kredit. Redakce má licenci na různé internetové fotoshopy, něco tam vybere a do Foto kredit pak napíše např.: Ilustrační foto: pixabay.com.

Vložení jednotlivého obrázku k článku

1. Na svém profilu vybereme záložku Fotky.
2. Klepneme na zelené tlačítko + Nahrát novou fotku.
3. Vyplníme Titulek a pod tím i Podtitul.
4. Klepneme na šedé tlačítko Vybrat soubor. Ve vašem počítači se objeví dialogové okno Otevřít. Klepneme na obrázek, čímž se vybere (zabarví se mu podklad). Dole v dialogovém okně klepneme na šedé tlačítko Otevřít. Obrázek skočil do galerie íčka. Klepneme na zelené tlačítko Uložit. Fotka je vidět, ale zatím se v galerii jen tak plácá: „Fotka není v žádné galerii“, rozuměj, není v žádném šuplíku, což nevadí. Nahoře v zeleném rámečku je nápis „Obrázek byl úspěšně vložen“.
5. Pokud nechceme obrázek zveřejnit, či strčit do nějakého šuplíku (galerie) klepneme na modré tlačítko Zpět na fotky. Vidíme bezprizorné fotky a dole pod nimi ty už vytvořené galerie, např. Poděbrady 2018.
6. Vytvoříme si šuplík (galerii), aby to bylo časem přehlednější. Dole, nebo u někoho vpravo, pod bezprizornými fotkami je Moje galerie. Klepneme na Všechny moje galerie.
7. Objevily se stávající galerie a pod nimi Přidat/Editovat. Vyplníme Název: např. Poděbrady 2019 a Popis: např. Budoucnost. Zaškrtneme Zveřejnit a klepneme na zelené tlačítko Uložit. Objevila se nová galerie. Klepneme na modré tlačítko Zpět na fotky, čímž se vrátíme zpět na svůj profil na záložku Fotky. Pokud nebude čtvereček u Zveřejnit zafajfkovaný, galerie nebude pro ostatní lidi viditelná.
8. U obrázku, vpravo, klepneme na odkaz Upravit. V části Galerie, do kterých můžete fotku přidat, vyberte galerii a rozbalte jí šipkou dolůvyberte Přidat fotku do galerie. Skočilo to do Úpravy fotky – klepneme na zelené tlačítko Uložit. Nahoře, vidíte zelenou hlášku Obrázek byl úspěšně změněn. Dáme Zpět na fotky a tím se vrátíme na svůj profil na záložku Fotky.
9.Pokud chceme dát do galerií další obrázek, tento postup opakujeme. Každý z obrázků můžeme mít v několika různých galeriích na íčku.

Vložení obrázků dovnitř textu článku

Je vhodné hlavně u popisování postupů, třeba kuchařských receptů a různých návodů. V ostatních případech je asi lepší volit nepřerušovaný text, a obrázky s jednoduchými popisky vkládat do galerie pod článkem. ProfilFotkyMoje galerie – rozbalte tu galerii, kde je potřebná fotka – Otevřít galerii – klepneme na obrázek pravou myší a vybereme ze zkratkové nabídky Kopírovat adresu obrázku. Tím vložíme adresu obrázku do schránky uvnitř počítače. Modré tlačítko Zpět na fotkyZpět na Profil. ProfilČlánkyMoje články – v hotovém článku klepněte na odkaz Upravit – jsme v okně Úpravy článku – někde v textu, na konci odstavce, dejte několikrát klávesu Enter (přidání prázdných řádek). Do volného místa, na začátek řádku, dejte kurzor (bliká?). Nad článkem je nástrojová lišta na ní klepneme na ikonu Vložit /Upravit obrázek (druhá zprava, vypadá jako hora se sluncem). Objevil se dialog Vložit/Upravit obrázek - do řádku URL dáme kurzor (bliká?), podržíme klávesu Ctrl a klepneme na klávesu v. Adresa tam skočila.

Do Popis obrázku napište nějaký popisek. Rozměrů si nevšímejte. Potvrďte modrým tlačítkem OK. Dole pod článkem nezapomeňte dát Uložit. Ano obrázek už tam je. Na místě kurzoru se zobrazí modrý obdélník velikosti obrázku. Když klepnete mimo modrý rámec, ukáže se vložený obrázek.  Pokud bude obrys obrázku větší a pravý okraj se do sloupce nevejde, nezoufejte, program sám upraví velikost obrázku tak, aby se vešel do sloupce článku. Proto není nutné obrázky před vložením zmenšovat. Můžeme odebrat pod ním zbytečné řádky klávesou Delete. Znovu Uložit. Dáme modré tlačítko Zpět a jsme zase zpátky v Profilu. Pokračujeme a na vhodných místech umístíme stejným způsobem další obrázky.

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Hyndrák
Ilono, výhodou Wordu je, že hned ukazuje chyby a překlepy. Je tam i větší zbraň: Menu: Revize - Pravopis a gramatika. Je možné přepnout i na jiný jazyk, např. angličtina (to používám, když píšu do Ameriky, Bóže těch chyb!).
Ilona Kolářová
Přiznám se, že se návody moc neřídím, jsem takový samorost a dělám si to podle svého. Všechno vyzkouším, někdy sice na to doplatím, ale beru to jako zkušenost a příště si dávám pozor. Ve wordu si nic nepíšu, píšu rovnou do článku a pak ho klidně i několik dní upravuji. Ale Karle, návod je dobrý a může některým lidem pomoci.
Jana Šenbergerová
Karle, proč hned házet flintu do žita? Mně jste pomohl. Ještě jednou dík. :-)
Karel Hyndrák
Jitko díky za hezká slova. "Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly". Zdraví Tě i moje Jitka.
Jitka Caklová
Karle, to Tě nemusí mrzet, přece jsi to napsal s dobrým úmyslem pomoci a to je důležité. Mám-li být upřímná, tak ještě že se ani podle Radkových návodů nemusím učit, když "na to mám doma lidi". Kdybych "je" neměla také bych se ráda "chytala každého stébla". Každá snaha se cení, tak to nevzdávej :-)
Karel Hyndrák
Ty reakce mně trochu mrzí. Jasně jsem napsal, že Radovan má lepší návody, m.j. i na hromadné nahrávání. Text jsem napsal pro záložku "Jste tady poprvé?" a byl určen spíš pro začátečníky na íčku a ne pro zkušené klikací borce. Článek ani nemám na svém profilu. Příště budu raději zticha.
Jana Šenbergerová
Nakonec se mi to povedlo, ale ty nervy ... :-) Dík!
Alena Tollarová
Radku, asi jsem se vyjádřila nepřesně. Já jinak než přes hromadné nahrávání fotky nepřipojuji. A právě proto, že je to tak rychlé a jednoduché, tak mi uvedení tohoto způsobu v tomto článku chybí.
Eva Mužíková
Každá snaha se hodnotí. Já ale postupuji vždy podle rad Radka v jeho profilu. Ty se mi zdají lehce pochopitelné, takže vy, kteří jste se " vyděsili " nakoukněte na jeho profil a určitě to zvládnete.
Radovan Cakl
Álo, na co máš mě??? ?-) Hromadné vkládání fotek do galerií a ke článku je, jako řada dalších návodů, od listopadu 2015 na mém profilu: https://www.i60.cz/clanek/detail/13663/muj-navod-hromadne-nahravani-vasich-obrazku-do-galerie-a-ke-clankum :-) Ať se daří tobě i ostatním. :-)
Alena Tollarová
Abych pravdu řekla, kdybych byla nováčkem a měla se prokousávat tímto návodem, tak bych nejspíš utekla. Mně to připadá ve skutečnosti mnohem jednodušší. Chybí mi návod na jednoduché připojení fotek přes hromadné nahrávání.
Dana Kolářová
Proč to dělat jednoduše když to jde dělat složitě...
Jana Šenbergerová
Teprve teď vidím, že toho moc kolem počítačů neumím. Když před sebou nemám, co dělám, většinou nevím, o čem čtu. Zrovna dnes bych moc potřebovala to, co je v posledním odstavci. Jdu na to. Buď se podaří, nebo to vyřeším jinak. Dík!
Věra Ježková
Karle, úctyhodná práce. Pokusím se časem využít poslední odstavec. První dva jsem postupně zvládla metodou pokus – chyba, trochu mi pomohli v diskusi Helenka a Radek, později i Jitka H.
Jitka Caklová
Klikat, klikat, klikat, ale musím vědět kam. Víte kolik lidí se proklikalo do "pěkného" průšvihu? Raději "Dvakrát měř a jednou řež". Opatrnosti nikdy nezbývá. Je to jako se řízením auta, čím víc se cítím pevná v kramflekách, tím více škody udělám, přesto že se říká "Odvážnému štěstí přeje" :-)
Jiřina Votavová
Pan Věro, přihlašte se a na svém profilu čtěte a klikejte. Určitě nějaký článek s fotkami dáte dohromady. Když se Vám to nebude líbit, ještě před zveřejněním můžete článek opravit nebo vymazat. Uvidíte, že to není zase tak složité, jak to vypadá. ☺
Jiřina Votavová
Pane Karle, obdivuji Vaši snahu, ale myslím si, že tento způsob je náročný nejen pro nováčky. Ať se to někomu líbí nebo ne, já stále trvám na tom, že se má klikat,... Proklikání stránek od A do Z určitě pomůže. Několik lidí, nejen seniorů, jsem do práce na počítači zasvěcovala, tak vím, s jakým strachem k PC přistupují. Seznámení se s obsahem stránek jejich proklikáním jim pomohlo a dodalo odvahy.
Věra Zajíčková
Tak to nemám šanci dát nějaký článek.Myslela jsem ,že je to jednoduché asi tak,jako když přidám příspěvek do diskuze,max.přidat fotku,ale tohle nezvládnu.Takže budu čerpat inspirace z vašich článků,ale bohužel žádnou nepřidám.
Karel Hyndrák
Ano, je to otupný návod a já jsem otupný lektor. Napsal jsem to tak, abych tomu i já rozuměl, bez domácího odborného poradce. Kuchařská kniha typu "Dita vaří". Nejlépe je si to vytisknout, jet levou rukou po textu a pravou rukou to dělat. Je to jen poprvé. Text vedle obrázku nelze. Radovan Cakl má na íčku mnohem odbornější návody. Na titulní fotce má paní rozepnutý poklopec.
Vladislava Dejmková
Děkuji, snad jsem se tím prokousala sama. Pouze nevím, jak umístit text napravo nebo nalevo vedle menší fotografie. V tomto editoru jsem zatím tuto funkci nenašla. Ve svém blogu ji normálně používám.
Zuzana Pivcová
Díky, Karle. Je to fundované a propracované do detailu. Ale abych řekla pravdu, nechtěla bych teď být nováčkem a muset se tím vším prokousávat, zvlášť bez nějakého domácího odborného poradce.