Časté nemoci a zdravotní problémy psů. Jak je poznat?
Ilustrační foto: pixabay.com

Časté nemoci a zdravotní problémy psů. Jak je poznat?

26. 12. 2018

Stejně jako lidi tak i psy často trápí nemoci. Bohužel nám ale o svých trápeních nemohou říct a je proto dobré umět rozpoznat první příznaky špatného zdravotního stavu.

Mohou je ohrožovat nemoci či zdravotní potíže, které jsou nejen nepříjemné, ale často i životu nebezpečné, jako je například torze žaludku.

Velkým zdravotním nebezpečím u psů je právě zákeřná torze žaludku neboli přetočení či jeho zauzlení. Postihuje především starší psy a velká psí plemena. Torze žaludku je velmi závažná, a pokud se rychle neoperuje, může znamenat i smrtelné nebezpečí. Příznaky jsou často: zrychlené dýchaní, ztuhlé a na dotyk citlivé břicho, pěna u tlamy, nesúpěšné pokusy o zvracení. Pes také mnohdy spočívá v nezvyklých polohách v sedě i v leže. I když si nejste úplně jistí, vždy je dobré vyhledat veterináře, protože u torze žaludku je nejdůležitější včasná a rychlá operace. Abychom torzi předešli, je důležité dodržovat několik pravidel tykající se správného krmení.

„Psům dávejte kvalitní granule bohaté na bílkoviny. Dobré je také jídlo rozdělit do tří denních dávek, tím předejdete, že pes bude mít příliš plný žaludek,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

Jak poznat příznaky artrózy?
Začal se váš pes špatně pohybovat? Nevyskočí na gauč? Nebo mu dělá problém chodit do schodů? Pak je pravděpodobné, že trpí artrózou. Ta patří k nečastějším nemocem kloubů u starších či obézních psů. Artróza se nedá vyléčit, lze ji pouze zmírnit. Důležité je tedy proti ní aktivně i preventivně bojovat, například vhodnými doplňky stravy. Pokud má pes nadváhu, tak je dobré v rámci prevence snížit jeho hmotnost. Podávejte mu například krmiva tipu Light.  Pokud má již pes problémy s klouby je důležité ho udržovat v aktivitě, ale přitom ho nepřetěžovat. Vhodné jsou časté, ale kratší nenáročné procházky.

Cukrovka
Počet psů s cukrovkou stále roste a postihuje především nekastrované fenky středního a staršího věku, které mají díky hárání narušenou hormonální rovnováhu. Z plemen jsou náchylní na cukrovku teriéři, jezevčíci či němečtí ovčáci. Jak vypadají příznaky cukrovky? V začátku má pes často žízeň, více jí a díky tomu i tloustne. Nebo je naopak hubený, i když hodně jí.  Je unavený, díky nadměrné konzumaci vody nadměrně močí, a může tím pádem nechávat doma loužičky.

Psi také mohou začít mít problém se srstí. Občas též může být psovi cítit z tlamy po ovoci. K doktorovi je nutné zajít co nejdříve, aby se cukrovka nedostala do pokročilejšího stádia, kdy pes začíná ztrácet zrak. Cukrovku lze odhalit testem na obsah cukru v krvi či moči. Při včasném odhalení nemoci a správné léčbě i životosprávě se může i pes s cukrovkou dožít normálního věku. „Jídelníček nemocného psa by měl obsahovat lipidy, glycidy, proteiny i vlákninu. Je důležité podávat granule, které mají suroviny s nízkým glykemickým indexem - vhodné jsou třeba i sladké brambory. Nedoporučuje se dávat domácí strava, protože ta mnohdy neobsahuje dostatečné dávky minerálů a vitamínů, které pes potřebuje,“ dodává Martin Pučálka.

Není alergie jako alergie
Lidé si velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se může jednat o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená. Statistka ukazuje, že touto alergií trpí každý sedmý pes. Projevuje se svěděním, padáním srsti a citlivějším zažíváním. Důvodem potravinové alergie je citlivost na některou ze složek granulí například obiloviny, které obsahují lepek jako je pšenice nebo sója, nebo na chemické konzervanty.

Důležité je také vědět, že alergie se začnou projevovat až po dvou letech od konzumace nevhodných granulí. Podstatné je proto mít kvalitní hypoalergenní granule. Ty neobsahují suroviny, které spouštějí časté alergie. Zároveň se většinou jedná o "jednodušší" receptury, které jsou postaveny na jednom druhu bílkovin. Určitě je dobré vybírat granule, kde je jehněčí maso, losos, případně krůta nebo zvěřina. V případě problémových psů je lepší se vyhnout kuřecímu masu.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
pes
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jana Kollinová
Šťastná to žena! 13:09
Jitka Caklová
Nemám dilema. Není v moji moci, ani v moci někoho jiného, zabránit všem nepravostem Světa. Napsala jsem pouze svůj pohled na daný "problém" a nemohu znát, ani nebudu hledat řešení něčeho, co jsem nezpůsobila. Každý musí začít u sebe a sám za své chování a konání nést zodpovědnost.
Jana Kollinová
Mám podobné dilema jako J. Caklová, ale co s tím? Ví někdo? Mám psa z útulku, na to jsem si ještě troufla, ale na dlouhodobou pomoc všem potřebným nemám prostředky ani nápad jak to řešit.
Jitka Caklová
Napsala jsem článek Zvířata a já. Naši psi, které jsme postupně měli, nikdy nebyli na řetězu u boudy, vlastně ani žádnou neměli. Když jsme jedli, měl pes svůj kastrol u kamen a spal v síni. Co se dnes děje, také mi nejde na rozum. Na jedné straně psí prodejny se spoustou zbytečností, včetně oblečení a různých módních výstřelků a na straně druhé se dělají sbírky pro děti, které ani nemají na svačiny, obědy, vybavení na hory, aby mohli s bohatými na školní lyžařský výcvik. https://www.youtube.com/watch?v=OlIRMd4aDNw
Hana Rypáčková
Tak nevím.Pes býval u chalupy vždy. Třeba i na řetězu.Dostával zbytky masa nebo polévky s nalámaným chlebem. Kdyź zestárl, vystřídal ho mladý pes.Toho všechno naučil a jen odpočíval a umřel. To, co se vše provádí se zvířaty je scestné. Pustila jsem do domu kocoura Šimona, protože strašně chtěl a mňoukal. Papoušek v kleci protestuje, nechutnq mu proso, chce čistou slunečnici, ořechy ne. Venda má k snídani vařené maso, už má špatné zuby, granule mu někdy namočím a v zoufalém hladu je sní. Přála bych mu, až mu dojdou síly a omrzí ho svět, aby prostě umřel.
Zuzana Pivcová
I slavný Malý princ věděl, že vezme-li si člověk k sobě zvíře, má povinnost se o něj starat. A starat se dnes už bohudík neznamená mu dát k boudě kastrol s vodou a kosti.
Jana Kollinová
I60 nabízí v příspěvcích čtenářů neskutečné paradoxy. Před chvílí jsem četla článek s názvem Kádrový profil a následně článek na Seznamu.cz "Psí hospic pro seniory". Jediný závěr - pomáhejme fauně i flóře tak jak to považujeme za nejlepší.