Na zimu lékárničku doplňte bylinkami
Foto: pixabay.com

Na zimu lékárničku doplňte bylinkami

22. 1. 2019

Velkým pomocníkem v zimě při nachlazení nebo chřipce mohou být i bylinky. Které se vyplatí mít vždy po ruce a na co zaručeně fungují?

 

Bylinky, různá koření a přírodní přípravky dokáží zázraky. Tak například imunitu můžete budovat pomocí zázvorového nebo mátového čaje. 

Na omrzliny olšová mast, spáleniny od slunce zklidní měsíčkový olej

Ve městě i na horách je každý den důležitá ochrana obličeje dostatečnou vrstvou krému. Nejrizikovějšími partiemi ke vzniku omrzlin, ale i spálenin, jsou brada, nos a ušní boltce. Omrzliny dále nejčastěji postihují prsty nohou a rukou. Na zřeteli bychom přitom měli mít, že těsné oblečení a boty zvyšují riziko jejich vzniku. „Pokud už k poškození kůže dojde, k podpoře její rychlé obnovy můžeme použít olšovou mast. Vhodný je také rakytníkový olej,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná. „K ošetření spálenin od slunce lze použít měsíčkový a třezalkový olej, který pomáhá ke zklidnění a regeneraci kůže,“ dodává.

Zánět spojivek pomůže zklidnit bělotrn kulatohlavý
Slunce na horách může být zákeřné. Nezapomínejte na sluneční brýle s UV filtrem a to především u dětí. Právě ve velkých nadmořských výškách, v kombinaci se zasněženými svahy, znamená sluneční záření pro oči největší nebezpečí. Může vyvolat zánětlivý stav projevující se zarudlýma očima, pocity cizího tělesa v oku, bolestivostí a slzením. Ke zlepšení je možné využít několik bylin. Například třezalku a gemmoterapeutikum z olše. K celkové regeneraci oka je ideální gemmoterapeutikum z borůvky, jež je pro oči zásadní, užitečný však může být též bělotrn kulatohlavý.

Uším prospěje olej z grepových semínek
Při dovolené ve vyšších polohách, obzvláště v Alpách, je nutné počítat také se značným převýšením. V důsledku toho dochází mnohdy k zalehnutí uší. Někdy po chvíli přijde samovolné uvolnění, jindy může problém přetrvávat několik dní a přecházet v bolest. „V případě zalehlých uší by mohl ulevit olej z grepových semínek. Stačí jím vytírat vnitřek ucha a boltce. Jako nápomocné se mohou ukázat rovněž třezalkové obklady přikládané na ucho,“ doporučuje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. Ke zmírnění bolesti přispívá též cibulový nebo solný obklad. Při obkladech však pamatujte, že se vždy používá nahřátý šátek.

Anýz je na bolesti v krku
Na náhlé škrábání v krku a kašel lze použít zábal z anýzu a cibule. Dvě středně velké cibule nakrájíme, přidáme čtyři lžíce anýzu, zalijeme trochou vody a podusíme. Připravenou směs vložíme do šátku a ještě vlahou přikládáme na krk. Pomoci může i jitrocel kopinatý nebo mateřídouška obecná. Základem řešení problému je však vyřešení likvidace bakterií a virů v oblasti krku. Zde můžeme kromě grepu využít též lichořeřišnici na likvidaci streptokoků a tinktury z česneku na zlatého stafylokoka. Právě tyto bakterie totiž mohou být původci zánětlivých problémů.

Hodnocení:
(5 b. / 2 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dagmar Bartušková
Jak se říká - před heřmánkem klekni. Ano, je výborný a bylinky též, ale pokud je mi hodně šoufl, jdu k lékaři.
Věra Ježková
Teoreticky mi jsou bylinky sympatické, mám o nich i několik knížek. Prakticky je používám minimálně. Omrzliny a spáleniny mi nehrozí. S ušima a krkem pomůže kamarádka – lékařka ORL. Se zánětem spojivek jdu na oční. (O existenci bělotrnu kulatohlavého jsem doteď netušila.)
Jana Šenbergerová
Je dobře, že jsou, ale budu radši, když je nebudu potřebovat akutně. Je-li přece jen moc zle, sáhnu po česneku a cibuli a čajíčky to jistí.
Karel Boháček
Na uši je výborný Audiron, štáva z psího vína, borová voda.
Dana Puchalská
Bylinky mám ráda.
Dana Kolářová
Bylinky jsou fajn.