Líčení ve zralém věku. Jak na to?
Ilustrační foto: ingimage.com

Líčení ve zralém věku. Jak na to?

18. 2. 2019

Má v líčení dlouholetou velice úspěšnou praxi. Díky ní se ženy při líčení odnaučily dělat chyby. Vizážistka Zuzana Hainallová radí, jak by se měly líčit ženy ve zralém věku.

Ze své praxe Zuzana Hainallová ví, že největší chybou, které nejen zralé, ale i zcela mladé ženy při líčení dělají, je preference zvýraznění očí na úkor celku a vynechávání líčení tváří a rtů.

Co bychom měly dělat nejdříve?
Začínáme vždy pečlivou úpravou podkladu (malíř plátno také nejdříve šepsuje, než začne nanášet barvy). Ze všeho nejdůležitější považuji barevnou sladěnost pleti, tedy nanesení podkladové báze (tzv. make-upu). Poté můžeme použít korektor k zakrytí např. kruhů pod očima či různých pupínků. Nakonec podklad zafixujeme pudrem (např. minerální v odstínu raději světlejším, než naše pleť, nebo transparentní). Můžeme použít i pudry „korekční“, např. na vytvarování obličeje. Nikdy nezapomínáme na „zdravíčka“, tedy tvářenku – obličej vypadá plastičtější a přirozenější.

A co obočí? Spousta zralých žen si je kdysi, hlavně v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, drasticky vytrhávala – a nastaly tím nenapravitelné změny tvaru…
V posledních létech přišlo do módy širší obočí přirozeného vzhledu. Pokud nám značně prořídlo, určitě zvýrazníme tužkou na obočí, nebo tmavším stínem, ale s citem!

A oči? Říká se: Oko, do duše okno!
Líčení očí začínáme světlým stínem (já používám zásadně lesklý) do vnitřního očního koutku a poté na celé pohyblivé víčko. Pozor na barvy. Shoduje-li se základní stín s barvou duhovky, jiskrnost oka zanikne a naopak. Proto na modré oko rozhodně ne světlemodrý stín. Nikdy neuděláme chybu volbou stínu v barvě smetany či nazlátlé broskve – ta sluší každé ženě. Dále vytvarujeme oko tmavším stínem. Není-li již oční okolí dokonale pevné, nebo toužíme-li po přirozeném líčení, použijeme matný hnědý (opět sluší každému typu ženy), případně tmavomodrý, zelený či šedý stín. Následuje oční kontura. Zásadně silnější linku směřujeme do vnějšího koutku oka (já vnitřní část vynechávám úplně). Takže vytvoříme takové ležící písmeno „V“. Můžeme i lehce protáhnout horní linku k uchu. Poté můžeme i nemusíme „rozmazat“ lehce štětečkem. Troufnout si samozřejmě můžeme i na tekutou oční linku, ovšem na den doporučuji pouze v případě, že stíny jsou takřka neznatelné a linka patří pouze na horní oční víčko. Existuje spousta tvarů očí a každý z nich vyžaduje trošku jiné líčení. Důležitá je samozřejmě řasenka. Profesionální podoby dosáhnete poradou se zkušenou a erudovanou odbornicí. Potřebujeme-li, aby líčení vydrželo opravdu dlouho, nebo trpíme slzením, doporučuji různé fixační přípravky. Já sama používám pro jistotu všechny, které existují.

Přejdeme na rty.
Tady začínáme konturovací tužkou, nejlépe v barvě rtěnky. Chceme-li rty zvětšit, vedeme linku po horním obvodu rtů, v touze po zmenšení naopak po vnitřní straně. Dále nejlépe štětečkem naneseme rtěnku a chceme-li dosáhnout „šťavnatého efektu“, přejedeme ještě leskem (starším rtům lesk svědčí – zakryje vrásky). V současné době zůstává v módě červená rtěnka, což je dobře, neboť správně zvolená barva umí obličej dokonale rozsvítit a omladit! Současně se vrací rtěnka perleťová, ale tam pozor, sluší pouze opravdu mladým obličejům!

To by určitě chtělo názornou ukázku!
Ráda bych co nejdříve natočila video, jak se líčím opravdu „krok za krokem“, detailně, i s komentářem. Umístila bych ho na facebook, nebo raději na youtube. Kolegyně z bývalé redakce si před časem totiž postěžovala, že na internetu nenalezla postup líčení pro naše ročníky. Postupně bych natočila ještě video, jak nalíčit jiný barvový typ ženy ve svém věku.

A co ty zralé ženy, které se nelíčí – znáte nějaké „fígle“ i pro ně?
Existují ideálně krásné ženy, které opravdu make-up (tím je myšleno líčení, nikoliv barevný krycí krém, nebo-li správně „podkladová báze“) nepotřebují, ale odhaduji v populaci tak jedno procento, možná i méně. Ostatní si musí vybrat, zda vypadat alespoň trošku upraveně, nebo prostě „in natura“, což podle mě není ideál v jakémkoliv věku. Mladé ženy chtějí uspět na trhu práce a zralé ženy zas nechtějí vypadat jako důchodkyně, ne? 

 

Natalie Kšajtová Faitlová pro portál i60

 

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Pokud jsem oblečená do kanceláře ( byznys styl), lehké denní nalíčení k tomu patří. BB krém, řasy, rty, zdravíčko, lehké přepudrování. Zabere to maximálně 10 minut. Větší problém je, že se zhoršujícím zrakem jde líčení výrazně pomaleji. S brýlemi se nalíčit nemohu a bez brýlí na to špatně vidím :))
Alena Várošová
Příliš výrazné lčení na stárnoucí pleti nevypadá zrovna vábně,ať se jedná o vrstvu makeupu,či výrazné líčení v jiných partiích obličeje.Lesky a výrazné rudé rtěnky bych vypustila..
Soňa Prachfeldová
Vždyť Petra Janů se také přešlechtila. Paní Halátová, Vy mě Vašimi výroky bavíte , ale opravdu :-)
Dana Puchalská
Moje bývalá kolegyně v nejlepších letech se rozhodla, že půjde k vizážistce. Našetřila si na tu změnu nemalý peníz (cca 2 000.-). A když měla přijít do práce, tak záhadně onemocněla. Po 5 dnech nás navštívila s vizáží, která se dala přirovnat jak Pandě, tak i boxerovi středního věku. Neustále chodila v černých brýlích, až se pan ředitel slitoval a dal jí další týden na zotavenou. Kdo neviděl - ten neuvěřil. A pusu měla chudák jak Kačer Donald. P. S. Bylo jí sladkých 60 let.
Věra Halátová
Lehká úprava gexichtu na obličej, dobře. Ale na starší oční víčka stíny? Linku? Nebo na řasy líčidlo? No možná pro tu ženu, která má šedý zákal a nemá zrcadlo. Viděla jsem jednu známou herečku (starou paní) "in natura". Nalíčenou, napudrovanou. Nebudu komentovat. Na svrasklé staré tváře "barvíčko". To už ta Marfuša vypadala líp.
judita lišková
Nevím, ale moc nesouhlasím s používáním pudru na stárnoucí pleť...i některý make up už neudělá dobrou službu - stejně jako pudr zvýrazní vrásky. Použití korekturu na drobné nedostatky je něco jiného. Stejně tak moc dobře nevypadají příliš výrazné rtěnky ani lesky. To všechno poutá pozornost ke stavu pleti a jeho vadám .
Soňa Prachfeldová
Líčení má být takové , že to nekřičí na dálku a přesto nám to sluší. Nesnáším velké pajcování, oči po operaci nesnáší řasenku, tak trochu tužku, pěknou rtěnku a jde se do světa :-)
Dagmar Bartušková
Líčení považuji za běžný úkon dne. A červená rtěnka patří k mým nejoblíbenějším.
Elena Valeriánová
Děkuji za návod, jak strávit velký čas dopoledne. I když výsledek je nejistý a někdy bohužel smutně směšný. V minulých dnech jsem potkala bývalou spolužačku, byla nalíčená, tak, že v každé vrásce to bylo znát. Ne touto cestou se na stará kolena nevydám. A rada malovat si rty v našem věku křiklavě červenou rtěnkou? To snad ne. Ano, někdy méně je více.
Anna Dudková
Tak nevím, hnědý odstín sluší prý všem. Stejně jako odstín nazlátlé broskve. Mám zelenomodré oči, světlou pleť, a přesně tyto dva odstíny u mě vytvoří efekt "dostala pěstí do oka", takže díky za radu, ale ne. To samé s leskem, lesk na starých rtech, ono i na mladších, vypadá děsně, stačí se podívat na Evu Pilarovou nebo Světlanu Nálepkovou. O umělém zvětšování rtů ani nemluvě, každá vypadá po chvíli jak dítě upatlané od zmrzliny.
Danka Rotyková
Zase jste mne všechny pobavily víc, než autorka článku. Přiznávám, i já jsem se za mlada líčila pravidelně, ale stačilo mi na to 5 minut. Dneska jsem ráda, že už je to jen výjimečně.
Slávka Kobylková
Tak úplně s paní nesouhlasím, stíny jako takové nenosím, ale jasně modrou měkkou kajalovou tužku používám, v té samé jasně modré i řasenku,mám modré oči a vyhovují mi tyto barvy,naopak hnědá,béžová či šedá, nedejbože černá, by mě zabily. Takže každý musí sám si rozhodnout. Jinak paní vizážistaka má malé oči, a s těmi jsou při líčení problémy,stejně tak s pokleslými víčky,to pak asi méně znamená více.
Věra Ježková
To mě pobavilo. Obličej na ksicht si maluju celý život, ale nikdy jsem z toho nedělala vědu. Na stará kolena nezačnu. Stačí mi na to pět minut.
Jana Šenbergerová
Pěkný rozhovor, ale já přesto dávám přednost přírodě. Skrývat cokoliv je lidstvu vlastní odjakživa, tak kdo to potřebuje, jen ať skrývá. To neznamená, že o svou pleť nepečuji, jen nemám potřebu schovávat se pod nánosem líčidel. Raději "vybarvuji" papír.
Alena Tollarová
Díky za rozhovor. Jsem důchodkyně a roky nevrátím, kdybych se na hlavu stavěla. Svůj současný stav si užívám včetně toho, že bych nevyšla z domu s "nahatým" obličejem. Jestli ho oblékám dobře nebo špatně, bůh a kolemjdoucí suď.