Jak odnaučit psy žebrat o jídlo
Ilustrační foto: ingimage.com

Jak odnaučit psy žebrat o jídlo

23. 2. 2019

Mezi časté nepříjemné zvyky psů patří loudění během vaření či společného stolování. Tento zlozvyk se projevuje častým kňučením, neposlušností, a v neposlední řadě i obtěžováním ostatních lidí - např. v restauraci, kde psi často dokáží úpěnlivě hypnotizovat svým útrpným pohledem ostatní zákazníky. 

Mnoho lidí si myslí, že loudění nejde odnaučit a prostě ke psům patří. Ale není to pravda. Stačí trpělivost a pár zásad, které musíte dodržovat, a váš čtyřnohý miláček se žebrání zbaví.

Pes přesně ví, co dělá. Vyhlídne si „oběť“, která vaří nebo jí něco, co mu voní, stoupne si k ní, a pak už jen kouká a kouká… V závažnějších případech si pes při loudění pomáhá kňučením či šťoucháním.  A zde většina lidí udělá chybu, že prostě pejskovi od stolu či při vaření něco hodí, aby byl od něj klid.

Pozor na „roztomilost“

Mnoha lidem přijde žebrání roztomilé a psa za něj ještě odmění kusem masa. Pejsek si pak zvykne, že pokud bude loudit, vždy mu někdo něco dá. Ideální je začít psa trénovat ve štěněčím věku, kdy se učí své návyky. Zde buďte opravdu přísní a nikdy psovi nedávejte zbytky jídla, ani nic neházejte od stolu. Pouze mu do jeho misky podávejte stravu v pravidelný čas. „Dobré je psům dávat granule nebo konzervy a nevařit jim „lidské jídlo“, pes si tak zvykne, že má své a vy také své,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka.

Vyhněte se očnímu kontaktu

Máte-li již psa staršího, například z útulku, tak i zde se dá žebrání odnaučit. Když pes začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a pošlete ho na jeho místo vždy, když jíte. Také na psa nemluvte laskavým tónem, bude si myslet, že když takto kouká, je to v pořádku a bude v tom nadále pokračovat. Opravdu nikdy mu nic neházejte od stolu. Psoví stačí takto „přilepšit“ dvakrát či třikrát a již si zvykne loudit.  Dodržujte pravidlo, že když jíte, tak pes je na svém místě. Pokud jste v restauraci nebo má pes své místo v kuchyni či jídelně, tak s ním při jídle nenavazujte oční kontakt, ten je pro psa často spouštěč loudění.

Nebojte se být přísní

Zvolit můžete i na první pohled tvrdou metodu a to, že když pes začne loudit, tak ho zavřete po dobu svého jídla do místnosti, kde nemá žádné své hračky. Tato „izolace“ ho naučí, že loudění nepřináší nic dobrého. Psovi také dávejte jeho potravu vždy, až dojíte vy. Naznačíte mu tak, kdo je pánem.

„Zakažte členům rodiny nebo například cizím lidem, kteří často nějakou tu mlsku od jídla hodí, aby psům přilepšovali. Pes má své krmivo a neměl by vůbec konzumovat to lidské,“ dodává Martin Pučálka.

Odnaučit psa loudit může trvat i měsíc, ale pokud vydržíte a opravdu psovi ani jednou nepřilepšíte, tak se žebrat odnaučí.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4.9 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
pes
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Gebauerová
Souhlasím s paní Doušovou. Jsem an tom stejně. A protože můj hafík je mco roztomilý, když jsme na dovče, servírky mu často samy něco přinesou. to jej pak těžké.
Jarmila Komberec Jakubcová
Mám dva kočičáky - Britunka (britská modrá) nejí nic jiného než granule či kapsičky a jinak se ničeho jiného ani nedotkne. Za to kocour Piškot je schopen v okamžiku ukrást maso na řízek. jinak mám tendenci loudit. I když ho neustále učím, že nesmí, pořád to zkouší. Ale jen u mně.Cizích lidí se bojí.
Marie Doušová
Nejsem vzorná a přiznám se ,že loudící oči mě vždy dostanou a pes si vždy něco vyloudí. Vím , že se to nemá,ale nedokážu odolat jeho smutných krásných očí.
Zdenka Jírová
V tomto jsem zásadová, i když mám jen kočku, nikdy jí nedávám nic od stolu. Má svou misku a jen do ní dostane své jídlo. Ona je zvyklá, tak nic jiného než to " své" nejí. Loudění zvířat je nepříjemné zvláště návštěvám.
Zuzana Pivcová
My jsme měly fenku Lesanu, o které jsme tu Marcela i já vyprávěly. Ta doma nijak neloudila, dostala svoje a dala pokoj. O to víc žebrala a dělala psí oči, když jsme s ní přišly na návštěvu ke známým. Asi jí to tam víc vonělo, tak nám "dělala ostudu".
Dana Puchalská
Ano důslednost především. A pak není žádný problém.
Jitka Hašková
Jedině důslednost ve výchově.
Jana Šenbergerová
Nejsem pejskařka, ale vypozorovala jsem, že s pejsky je to jako s dětmi. Když je chcete něco naučit, musíte být nesmlouvaví a vytrvalejší než oni.