Sléz potěší oko, tělo i duši
Ilustrační foto: pinterest.com

Sléz potěší oko, tělo i duši

5. 3. 2019

Občas se kocháme krásou jejich květů, obdivujeme rostliny z mnoha různých důvodů a vůbec nás v souvislosti s nimi nenapadne, že máme na zahrádce učiněný poklad. Sléz je jednou z nich.

V podobě slézu topolovky se vyskytoval ve většině venkovských zahrádek, kde obvykle zkrášloval ploty. Známe ho i pod názvy proskurník topolovka či slézová růže (Alcea rosea). I on se dříve pěstoval jako léčivka, ale kvůli častějšímu napadení rzí slézovou zůstal spíše okrasnou květinou. K léčebným účelům dnes používáme především následující druhy:

Sléz lesní, maurský a přehlížený
(Malva sylvestris, mauritiana, neglecta)

Přestože se u nás nejčastěji vyskytují tři druhy slézu (lesní, maurský a přehlížený), není nutné je rozlišovat, neboť k léčebným účelům se hodí všechny. Většina lidí zná sléz maurský, protože ten se nejvíce pěstuje na zahrádkách, další dva druhy rostou ve volné přírodě. Lesní na pasekách a loukách, přehlížený na rumištích a u cest. Ale i on se opět vrací do našich zahrad. Je odolný vůči rzi, nadchne fialovými kvítky, zakryje nevyužitá volná místa dlouhými poléhavými výhony a navíc přinese velký užitek. Vzhledem ke značné výšce či délce nelze tyto rostliny přehlédnout.

Zbavuje tělo škodlivin
Sléz se jako léčivka používá již od antiky. Sbírá se nať s listy a květy v době, kdy květy začínají rozkvétat, obvykle začátkem července. Činíme tak jen za pěkného počasí, nejlépe kolem poledne, aby při sušení nezplesnivěly. Droga obsahuje slizové látky, které chrání před drážděním sliznice trávicího ústrojí i dýchacích cest, přičemž urychluje i jejich hojení. Tiší dráždivý kašel, pomáhá při zánětu průdušek a angíně, při průjmech, vředové chorobě žaludku a dvanácterníku či onemocnění močových cest, umožňuje tělu zbavovat se škodlivých látek. Doporučuje se i jako prevence před poškozením sliznic při podávání agresivních léčiv.

Nálev, který pijeme obvykle čtyřikrát denně, si připravíme tak, že jednu polévkovou lžíci drogy zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme čtvrt hodiny ustát. Drogu můžeme také večer přelít třemi čtvrtinami litru studené vody a pod pokličkou luhovat až do rána, kdy ji necháme jen na okamžik přejít varem a ustát, scedíme a nalačno vypijeme první čtvrtinu litru čaje, zbylý uchováme v termosce a pijeme po doušcích v průběhu celého dne.

Vně se bylina aplikuje ve formě kloktadla nebo obkladu. Oba způsoby se uplatní při problémech s ústní dutinou. Kloktání uleví také namáhaným hlasivkám. Na zanícený krk, pro zjemnění zatvrdlých míst či na bolavé končetiny při dně se zase přikládají teplé spařené listy. Omývání silným odvarem se doporučuje při kožních onemocněních jako jsou hnisavé rány, bércové vředy, silné akné, růže a mokvavé ekzémy. Pro lepší výsledky se vnější aplikace podporuje pitím čaje.

Pomáhá i s kosmetickými problémy
Sléz se uplatňuje i jako kosmetický prostředek. K uklidnění podrážděné pokožky přispívá slézová koupel, kterou si dopřejeme jednou až dvakrát týdně. Pokud máme vysušenou pokožku, popíjíme každý večer po dobu čtyř až šesti týdnů šálek čaje ze tří dílů rozmarýnu, dvou dílů slézu a jednoho dílu lipového květu. Máme-li opačný problém, kdy se nám příliš mastí obličejové partie, postupujeme následovně: Připravíme si směs, která obsahuje tři díly slézu, dva díly tymiánu a jeden díl rozmarýnu. Dvě polévkové lžíce směsi spaříme půl litrem vroucí vody, necháme půl hodiny luhovat a scedíme, přidáme tři lžíce alkoholu a nalijeme do sklenice, kterou uchováváme v chladu a temnu. Obličej omýváme teplou vodou obsahující tři polévkové lžíce výluhu.

Čajová směs na zánět žlučníku
Hlavní složky: květ slézu a heřmánku, nať bazalky. Vedlejší složky: nať řebříčku a třezalky, květ měsíčku. Dvě lžíce směsi zalijeme půl litrem vroucí vody a přikryté necháme 15 minut luhovat. Poté scedíme. Pijeme dvakrát až třikrát denně půl hodiny před jídlem.

Nepříznivé účinky při dlouhodobém užívání nebyly u slézu zjištěny. Lze ho běžně koupit i v lékárně. Patří k častým složkám léčivých čajů.

Až půjdete nakupovat semínka, vzpomeňte si na sléz. I sléz lesní lze pěstovat jako letničku na záhonech, kam jde slunce. V dubnu se vysévá přímo na zvolené místo.

Hodnocení:
(5 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Bílá
Na slezy mám vzpomínku z dětství, děda se zasloužil o to, aby v zahradě bylo jak do bříška, tak na okrasu.Když jsem na naší zahradě začínala s bylinkama, tak slez nechyběl.V době minulé má tchýně z ničeho nic nemohla mluvit, jen neznatelně šeptala, v nemocnici si nevěděli rady.Pak ji známá doporučila sléz a naše babi, která dřív dala jen na léky od dr. a mudr., začla pít čaj.Měla nastoupit na ozařování a těsně před tím začla opět normálně mluvit.
Věra Lišková
Malva neglecta, sléz přehlížený, tak ten si pamatuji. Jako děti jsme jedly jeho malé, kulaté plody, říkaly jsme jim "chlebíčky." Rostl na vesnici u cesty, že je to léčivý, jsem nevěděla.
Eva Mužíková
Mně roste na paloučku růžový a červený. Nádherné silné rostliny, vysoké až dva metry. Jsem na ně pyšná.
Věra Ježková
Oko potěší. Ale bylinky téměř nepoužívám, ač mi jsou sympatické.
Jana Šenbergerová
Díky dědečkovi, který poradil sléz na úporný bolavý vřed na bradě, jsem kdysi dávno nemusela podstoupit jeho chirurgické odstranění. Paní doktorka nad výsledkem kroutila nevěřícně hlavou, že měla bylinka takovou léčivou sílu. Nezůstala po něm ani žádná jizva. A navíc je sléz opravdu krásný.
Dana Puchalská
Vím že je to krásná a ještě léčivá rostlina. Už loni v létě jsem o ní psala 2 články. A mimochodem je to nádherná rostlina - ozdoba předzahrádek u chalup a i v městské zahradě vypadá moc pěkně.
Elena Valeriánová
Pěkný a inspirující článek, takové mám ráda. Děkuji.