Květnové oslavy

Květnové oslavy

3. 5. 2019

Na vrchu Kuřidle nad Strakonicemi byla vyvěšena československá vlajka již 4.května 1945. O den později vypuklo protiněmecké povstání, v čele stála odbojová organizace NIVA. Povstání mělo klidný průběh, Němci nekladli velký odpor, přesto v posledních dnech padlo několik mladých mužů. 6. května přijela od Vimperka 94. divize XII. sboru 3.armády US a válka zde skončila. George Smith Patton osvobodil Strakonice. Nedostal se jako první generál do Normandie, Paříže, Berlína a Vídně. Chtěl osvobodit Prahu. Bylo mu nařízeno ji neobsazovat.
"...měli jsme postupovat až k Vltavě, a kdyby se to Rusům nelíbilo,měli jsme je poslat k čertu..."

Slavnostní shromáždění u příležitosti 74. výročí ukončení II. světové války se bude konat ve Strakonicích 6. května .


Klub 3. armády Plzeň se svou americkou válečnou technikou navštívil město při příležitosti oslav osvobození jihozápadních Čech už dnes. A bylo se na co dívat.

 

 

Hodnocení:
(5 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Velká škoda, že generála Pattona zastavili!
Alena Vávrová
Tak tohle my u nás neuvidíme. Díky za sdílení, Hanči.
Dana Puchalská
Moc hezké video.
Jitka Hašková
Hanko, díky moc zajímavé, jak článek tak video.
Zuzana Pivcová
Je to pro mě velmi zajímavé, o to víc, že ve vojenském archivu, kde jsem pracovala, se z oblastí, které osvobozovali Američané, nedochovala žádná dokumentace. Pravděpodobně si ji vzala armáda zpět do vlasti. Na název odbojové skupiny se nepamatuji, škoda, že už nejsem v archivu.
Anna Čípová
Hanko, pěkná prezentace.