Roman Šmucler: Sám sobě zubařem
FOTO: archiv

Roman Šmucler: Sám sobě zubařem

10. 5. 2019

Uznávaný stomatolog, vysokoškolský pedagog, prezident České stomatologické komory. A kdysi i moderátor televizní soutěže Nejchytřejší Čech. Zaměřuje se na laserovou a estetickou medicínu, a tak už v roce 1996 založil zdravotnické zařízení Asklepion.

Kdybych pořádně vydezinfikovala nůžky, byla bych schopná vyndat si sama stehy z dásně?
To dělají všichni moji pacienti, nezvu je zbytečně na kontroly. Ale už dvacet let používám jen stehy, které samy vymizí, takže pacienti odstraňují, jen když jim něco vadí. A problém s tím neměl v posledních letech nikdo. Je zbytečné chodit k lékaři s každou hloupostí. Pokud na Západě vyjímají stehy ve zdravotnictví, vykonávají tuto činnost specializované zdravotní sestry.

Jak často chodíte k zubaři na preventivní prohlídku?
Jednou do roka. U člověka s dobrou zubní hygienou a bez obtíží zcela optimální.

Co byste si jako stomatolog uměl se zuby udělat sám?
Cokoli, na co dosáhnu. Ale není to vždy ideální. Zhotovil jsem si například výplň a sám sobě poskytl injekční anestezii. Jenže s přibývajícím věkem člověk hůř vidí, takže je lepší přenechat péči kolegům. Zkouším sám na sobě i věci, které ani nepotřebuju, jenom abych věděl, jak je to nepříjemné.

Jaký nejtěžší zákrok jste dělal nějakému pacientovi?
To se těžko vyhodnocuje, ale určitě to byly komplikované výkony u nádorů. V blízkosti velkých cév. Tam jsou velká rizika a všechno musí být naprosto přesné.

Jak o zuby pečovat? Co byste doporučil?
Pořádně si je čistit a hlavně používat mezizubní kartáčky. Techniku dnes učíme už i děti a kazů ubývá. Ještě to musí dohnat starší generace.

Že říkáte starší generace. Podepsalo se hodně na jejím chrupu, že dřív nebyly mezizubní kartáčky, nitě a zubní hygiena?
Ano, starší lidé přišli zbytečně o zuby. Ale i při dobré péči můžete o zub přijít prakticky jen úrazem.

Kolikrát denně si máme čistit zuby? Je správné a nutné to dělat po každém jídle, jak to kolikrát slýcháme?
Fakticky stačí jednou denně, ale pořádně. Jiná čištění jsou kvůli estetice.

Záleží, jakou pastu používáme, nebo je to jedno?
Není to klíčová věc, ale já třeba nesnáším některá pěnidla. Dívám se, aby v pastě nebylo, co mě dráždí. Osobně chci dostatečný obsah fluoridu. Někdo naopak bělící složky. Záleží, co je vaše priorita.

Co si myslíte o elektrických kartáčcích? Jsou skutečně o tolik výkonnější než manuální? Má smysl je používat?
Pro mnoho lidí je čištění klasickým, manuálním kartáčkem složité, jde o lidi staré, s poruchou motoriky... My doma používáme jen elektrické zubní kartáčky. Podle mnoha studií i vlastního pocitu je považuju za účinnější.

Čím byste byl, kdybyste nebyl lékař?
Za socialismu bych asi psal scénáře nebo články a učil. V době svobody bych podnikal, to je u nás dlouhá tradice. Vlastně to všechno dělám i teď. Je fajn kombinovat v životě profese, protože život je jen jeden.

U čeho si nejvíc odpočinete?
Při sportu – golf, tenis, lyže. Snažím se hýbat každý den a sportovat výrazněji aspoň dvakrát týdně. A pak odpočívám, když trávím čas s rodinou. Což jsou jen chvilky.

Kdy naposledy jste běžel Jizerskou padesátku?
Letos. Kolikátý jsem skončil, vůbec neřeším. Navíc jsem si špatně připravil lyže, ale aspoň jsem si trasu déle vychutnal!

Jak jste se cítil druhý den?
Kupodivu v pohodě. Jizerská padesátka je pro mě důvod trénovat. Letos jsem asi trénoval dost, i když to mohlo být ještě intenzivnější. Ale dobrou náladu mi to nepokazilo, tu mám skoro pořád.

Je nějaké místo, kam se rád vracíte?
Jsem velký cestovatel. V naší zemi je to Morava, Karlovy Vary, jinak Mnichov, Londýn, Andalusie. Pokud musím letět do ciziny, tak nejraději do USA, Koreje nebo do Japonska, ale ještě jsem nenašel místo, kde by se mi nelíbilo.

 

Hodnocení:
(5 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Nováková
Je to sympaťák a k tomu hodně vzdělaný. Jeho chování není povýšené což mu značně zvyšuje prestiž. Když je s ním rozhovor, nebo čtu nějaké články, vždy to má hlavu a patu a je vidět, že je odborník každým coulem. Jednou jsem byla u něj v Asclepionu v Praze a chvíli jsem nabyla dojmu, že jsem na nějaké klinice v Německu. Škoda, že to tak není i jinde... možná snad někdy.
Zdenka Jírová
Pan doktor je velmi sympatický, poznala jsem ho, když moderoval v televizi Milionáře, které jsem se před lety účastnila.
Věra Ježková
Je mi sympatický. Děkuji za rozhovor.
Jana Šenbergerová
Dobrý zubař, to je učiněné požehnání. Dobrý pacient jakbysmet. Nejsem ani jedno z toho. Svému zubaři bych mohla leccos vytknout, na druhou stranu mu ovšem vděčím za to, že ještě nějaké zuby mám. Kybych se mohla zeptat, zajímalo by mě, co si pan doktor myslí o amalgámových plombách.
Eva Stoklasová
Velice by mě zajímal jeho názor na zubní hygienisty, ke kterým vás dnes stále posílají. Opravdu mohou u starých lidí ještě něco zachránit??? Nebo jen je "obrat" o dost velké sumy peněz? Co vy na to, jakou máte zkušenost vy? Poradíte?
Zdenka Soukupová
Myslím, že dnešní mladí zubaři jsou většinou dobří. Vždyť zubařina se od našich mladých let daleko posunula. Ale mělo by jich být víc. Pana Šmuclera mám ráda.
Marie Doušová
Zajímavý článek. Né každý si může za špatné zuby,ale někdy k tomu přispějí špatní zubaři,kteří udělají ve vašich ústech úplnou pohromu.Kdybych mohla, tak si zuby opravím sama,ale nemám k tomu pomůcky ani kvalifikaci a tak jsem nucena vložit svoje ústa zubaři. Než zjistíte , že Vám více škodí ,než pomůže ,tak už je pro některé zuby pozdě. škoda, že máme tolik zubařů a málo odborníků.