Jak se připravit na bezpečnostní kontrolu na letišti
Ilustrační foto: Letiště Praha

Jak se připravit na bezpečnostní kontrolu na letišti

25. 5. 2019

Pokud se připravíte na bezpečnostní kontrolu na letištích dopředu, ušetříte si čas a případné stresové situace přímo na místě. Máme pro vás několik tipů, na které byste neměli před průchodem bezpečnostní kontrolou zapomenout.

 Připravte se na bezpečnostní kontrolu již doma při balení příručního zavazadla
Již při balení batohu, kabelky či malého kufříku, který si chcete vzít na palubu, si zjistěte, jaké předměty v něm můžete mít. Základem je například:

  • Tekutiny či gely mohou do příručního zavazadla pouze v nádobách do 100 ml (není možné si vzít nádobu větší než 100 ml a v ní méně tekutiny). Za tekutinu je považována také například řasenka nebo zubní pasta. Tekutiny musí být navíc uloženy do maximálně jednoho uzavíratelného a průhledného sáčku. Pořiďte si tedy takový sáček o objemu maximálně 1 litr (rozměry cca 10 x 20 cm) a vše potřebné do něj umístěte už při balení doma. Ušetříte si tím drahocenný čas na letišti.
  • Elektroniku a náhradní baterie mějte vždy v příručním zavazadle. To se týká také powerbank a nejrůznějších kabelů či nabíjecích stanic.
  • Nemějte u sebe zakázané předměty jako nožíky nebo hořlavé látky.

Tekutiny a elektroniku si dejte na vrch zavazadla
J
ak sáček s tekutinami, tak elektroniku či powerbanku si zabalte pokud možno na vrch zavazadla, abyste se k nim snadno dostali. Budete je totiž muset na letišti opět vytáhnout a předložit ke kontrole zvlášť. Pokud si průhledný sáček zapomenete, dostanete jej přímo na pražském letišti. Mělo by se však jednat o poslední záchranu.

Z kapes všechno ven
Na letišti je nutné ke kontrole odevzdat všechny osobní věci, které máte u sebe, zejména všechny kovové předměty. Myslete proto na pásky, hodinky, šperky, mince ale také například boty, které mohou mít v sobě kov. Odložit bude nutné také svrchní oděv a pokrývku hlavy.

Všechny informace najdete detailně také na tomto videu:

 

 

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(4 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Pamatuji si, že po září 2001 to bylo obzvlášť velmi přísné. Letěla jsem na zasedání archivního výboru do Bruselu a v kosmetické taštičce v kabelce jsem měla malé nůžtičky na manikúru. Samozřejmě mě hned vyhmátli, tak jsem prosila, ať je vyhodí, že je nemusím mít. Ale ne, s průvodním listem je poslali ve velké obálce a v Bruselu jsem si je musela osobně vyzvednout, až jsem se styděla. Jindy mi vyhodili jogurt nebo nedopitou minerálku, neměla jsem ještě takový přehled, co se nesmí. Dnes už nemám v kabelce ani tu řasenku. Nejpřísnější to bylo v Singapuru cestou do Austrálie 1992. To nám rozdali před přistáním lístky, že při objevení drog nás čeká trest smrti.
Jiřina Votavová
Video je výstižné a připravit si zavazadla na cestu letadlem není žádný problém. Kontrola na drogy se provádí namátkově každému x-tému pasažérovi. I my jsme už byli kontrolováni.
Jitka Hašková
Je důležité mít sebou lékařské potvrzení, pokud máte kovové klouby nebo stimulátor srdce, možná ještě něco jiného, co váš zdravotní stav vyžaduje a může to spustit pískání v bezpečnostním rámu.
Jarmila Komberec Jakubcová
Omluva: vynechaná písmenka jsou způsobena tím, že jsem nepozorná.
Jarmila Komberec Jakubcová
Bezpečnostní kontrolou jsem proházela před 2 dny na letišti v Las Palmas (Gando) a musela jsem jít i na test na drogy. Provdou se stěry z rukou a pak z příručního zavazadla, papírek pak byl vložen do nějakého přístroje a protože nejsem narkomanka, mohla jsem jít ke gate. Pokud létám s izraelkou společností ELAL je nutné projít před výdejem palubního lístku bezpečnostním pohovorem v Terminálu č.1 pracovníky izraelské bezpečnosti. A při zpětném návratu zase můžete mít sebou jakékoliv gely či tekutiny. Tento zákaz totiž platí jen v zemích EU. A poslední perlička: v Amstr.. na letišti Schipol pokud letíte např. z Maroka musíte projít bezpečnostním rámem, kde vás prohlížející pracovník uvidí docela nahého.