Sama v domě. Častý problém seniorek
Ilustrační foto: ingimage.com

Sama v domě. Častý problém seniorek

8. 7. 2019

Ovdověla. Její dospělé děti mají své životy, vlastní bydlení. Zůstala sama v rodinném domě. Nezvládá jeho údržbu, náklady na život v něm jsou vysoké, cítí se osamělá, někdy má i strach. Do takové pozice se dostává hodně žen ve vyšším věku. A je to pozice značně stresující.

Pro mnoho lidí je rodinný dům splněním snu. Zejména příslušníci starší generace na něj často dlouho šetřili, budovali ho svépomocí, hodně se při tom nadřeli. Zkrátka, takzvaně postavit barák bylo pro mnoho lidí významnou věcí v jejich životě. Mnozí z nich pak ve vyšším věku zjišťují, že si vybudovali přítěž, která jim komplikuje život.

„Byli jsme typickými představiteli generace, která stavěla domy tak, že každé patro tvořil samostatný byt. Mysleli jsme, že v něm zůstane dcera, až se vdá. Jenže ona si našla muže z jiného města, postavili si vlastní domek. My jsme s manželem zůstali sami ve velkém baráku. Táhli jsme ho sedm let. Vytopit celý dům byl problém, udržovat ho taky. Manželovi ubývaly síly, tak jsme si občas zaplatili kluka od sousedů, který posekal zahradu a podobně. Se dvěma důchody to přesto šlo, žili jsme si pěkně, normálně. Před dvěma lety manžel zemřel a já jsem bezradná. Z jedné penze barák ve slušném stavu neudržím. Pořád je třeba něco opravovat, investovat. Teď začal zlobit okap, netěsní mi okno, kotel mele z posledního. Děsím se, co zase budu muset koupit, zaplatit. Navíc se tady cítím opuštěná, někdy se v noci i bojím,“ vypráví pětasedmdesátiletá Zuzana.

Uvažovala o tom, že dům prodá, jenže neví, kam by se odstěhovala. Dům není v příliš dobrém stavu ani na atraktivním místě, takže se obává, že by za utržené peníze žádný pěkný byt nenašla. Navíc je zvyklá na svou zahrádku, na sousedy. Nedovede si představit, že by se z malé obce na Jesenicku přestěhovala ve svém věku jinam, když nikdy jinde nebydlela. Jedná se v podstatě o prekérní situaci, kterou však hodně lidí nechápe. Mají pocit, že paní se přece má dobře, vždyť má svůj dům. Jenže to, že jí penze nestačí na jeho vytopení a drobnou údržbu, už nikdo nevidí. „Do jednoho patra vůbec nechodím, s topením a elektřinou šetřím, jak se dá. Ještě že mám zahrádku, to aspoň ušetřím dost na  jídle, protože v ní mám hodně zeleniny,“ říká Zuzana.

Architekti mají zkušenost, že současná mladá generace, která se rozhoduje stavět si rodinné domy, postupuje jinak než generace jejich rodičů a prarodičů. „Téměř se už nestaví domy pro více generací. Lidé už nepočítají s tím, že by bydleli společně se stárnoucími rodiči,“ říká architekt Jan Rampich.

Ovšem lidé, kteří jsou nyní v důchodovém věku, měli v mládí přesně opačné sny. Stavěli především domy vícegenerační. Zejména na venkově bylo běžné stavět domy dvoupatrové s tím, že v jednom patře budou takzvaně mladí a v jednom takzvaně staří. Ale nyní? Stačí se rozhlédnout po vznikajících novostavbách. Většinou jde o domy nízké, typu bungalov, tedy pro jednu rodinu. A ta počítá s tím, že až děti dospějí, pořídí si vlastní domy či byty. Starší generace však na své sny z mládí nyní doplácí.

„Soužití více generací v jednom domě bývá velmi náročnou zatěžkávací zkouškou vztahů. Mladí lidé často raději volí samostatný život a tak senioři zůstávají mnohdy sami ve velkých domech, které původně stavěli se záměrem, že v nich budou žít s dětmi a vnoučaty. Pokud zůstane ve velkém domě žena, která ovdověla, je to pro ni často problém,“ potvrzuje psychiatrička Tamara Tošnerová.

Podobný případ nyní řeší jedna ostravská rodina. Osmdesátiletá Eva ovdověla a zůstala sama ve velkém domě na Hlučínsku. Její syn žije v Ostravě v bytě, dcera v Praze. „Pořád mámě říkáme, ať dům prodá a nastěhuje se do Ostravy, že pro ni seženeme malý byt. Budu k ní mít blíže, nebude mít starosti. Není schopna dům udržet, i když jí jezdím pomáhat. Poslední roky tam žije v dost velkém nepořádku,“ vypráví syn. Jenže Eva to vidí takto: „Dovedete si představit, že v osmdesáti změníte život? Že z domu, ve kterém jste padesát let, půjdete do jiného města, do malého bytu? Nikdy. Já nic nepotřebuju, je mi dobře. Syn mi tady pořád chce uklízet, něco měnit, pořád mi nadává, že tady mám binec. Já ale opravdu nic nepotřebuju, nechám už ten barák spadnout. Jen doufám, že spadne až poté, co už tady nebudu a nezřítí se mi přímo na hlavu. Ale co, třeba by se tím vyřešil problém,“ říká Eva se smíchem pokaždé, když přijde řeč na to, že je sama ve vile, která chátrá. Bere život s humorem, ale na to, aby dům aspoň částečně vytopila a zaplatila nákladu, padá celá její penze. Syn jí sice pomáhá občas něco financovat, ale Eva žije velmi skromně, ve srovnání s životním stylem mnoha mladých rodin, přímo v chudobě.

Velmi častým průvodním jevem života žen, které zůstaly samy ve domech, je i pocit osamělosti, ba přímo strachu. Je velký rozdíl, jestli žena žije v rodinném domě s mužem nebo úplně sama. „Když jsme stavěli dům za vsí, tak trochu na samotě, těšili jsme se, jak si tady v penzi budeme užívat klidu a ticha. Muž zemřel a já se tady bojím. K sousedům je to deset minut chůze, cesta tady končí, za mnou je les. Vůbec se tady necítím bezpečně, večer už ani nesedávám na zahradě, ale zamykám se v domě,“ popisuje své pocity jedna vdova, která žije na Valašsku.

Podobné pocity a trápení zažívá i nemálo mužů, kteří zůstali ve vysokém věku sami v rodinných domech. Pokud ovdověli a zdravotní stav jim už nedovoluje dům udržovat, jsou v naprosto stejné pozici jako dámy.

Uvažování o tom, zda dům, ve kterém žijeme, zvládneme udržovat a zda nám bude vyhovovat i ve vysokém věku, bývá označováno za jeden z bodů, který by si člověk měl zahrnout do svého plánu příprav na stáří. Člověk by si měl promyslet, zda bude schopen dům utáhnout, kdyby zůstal sám. Týká se to zejména žen, které mají malé penze, případně nemají nic moc naspořeno. Mnozí si totiž o nich myslí, že jde o spokojené zabezpečené dámy, protože vlastní nemovitost. Skutečnost je však podstatně jiná a tyto ženy prožívají velmi těžké období.

Hodnocení:
(4.9 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Nováková
Dámy, berte s rezervou to, že váš dům chátrá. Udržujte ho v chátrání tak, aby byl obyvatelný, nemusí vypadat na 100%. Tak vám nevysaje všechny peníze a síly. Abyste se ohřály, je dobré zařídit si malou místnost poblíž koupelny na zimní bydlení. Tu není těžké vyhřát. Když mají přijít hosté, zatopíte v obývacím pokoji. A že nejezdíte autem? v podtatě každá vesnice má autobusové spojení s městem, pokud bydlíte ve městě, není o čem mluvit. Nákupy nemusíte tahat v ruce, kupte si tašku na kolečkách. Do ní se vám bohatě vejde nákup na týden - i pro pejska a kočičku. Zarostlá zahrada? Vždyť to je nejmodernější trend - to je přece tzv. přírodní zahrada. Děti nezatěžujte prací při návštěvách, mají svou práci a jsou většinou vytíženější, než jsme byly my. Je mi 72 let, mám podprůměrný důchod a jezdím každý rok na (skromnou) "dovolenou" do zahraničí. Jinak žiju finančně nenáročný život. Jde to.
Jitka Caklová
Problémem by to byl, kdybych si ho z toho udělala. Jak se říká, "Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.", ale, jak tak čtu, ono to platí spíše naopak. Proto se až nyní umím radovat ze všeho, co jsem v životě vytvořila, z každé rostlinky a prvního jejího květu, kterou jsem si ze semínka, nebo z oplégru vypěstovala. Hlavně nejsem závislá na chvále, či bohapustém pochlebování těch, kteří ani nemají tušení, co všechno to obnáší. Díky tomu jsem se dokázala z 95ti % odpoutat od íčka, nebýt na nikom závislá a dělat si drobné radosti na svůj účet. O tom je můj život.
Eva Mužíková
Také jsem ráda, že tento problém nemám. Přestože jsem celý život byla velkou chovatelkou a pěstitelkou, což k domku jaksi patří. Zdalipak má někdo z vás zkušenost s tím novým trendem - prodat dům společnost, která zaplatí a nechá dožít... asi jste o tom slyšeli, není nutné rozepisovat.
Jana Šenbergerová
Dodnes jsem moc ráda, že jsem nepodlehla trendu postavit si dům. Dcery mají svůj život jinde a nám je v paneláku dobře. Kdyby bylo nejhůř, je možné zažádat si o bydlení v domě s pečovatelskou službou nebo v domově důchodců nedaleko domu, ve kterém bydlíme.
Danka Rotyková
Nedávno jsme se již o tom bavili a je moc dobře, že tohle téma nezapadlo. Třeba to někomu z nás pomůže uvědomit si tvrdou realitu dnešního života a rozhodne se včas pro zabezpečení sebe na stáří. Viděla jsem u mých rodičů, jak nemysleli na své potřeby ve stáří. Ještě že mám takovou sestru, která mi vše pomáhala vyřešit.
Marie Doušová
Ano, problém to určitě je,ale člověk si ho uvědomí, až když ta situace nastane. Zajímavý a pravdivý článek.
Dana Puchalská
To je v dnešní době velice častý problém. Přítelkyně to vyřešila dost jednoduše. Našla si podnajemniky. Mladou rodinu s dítětem. Obsadili horní patro a ona má zase plný dům a hlavně se přestala bát. Pán pomáhá s údržbou doma paní ji zase pomáhá se zahrádkou a nákupy. A to mrně ji vyloženě vlivo novou energii do těla. Říkala, že tohle byl její nejlepší nápad co mohla uskutečnit. Dcera a syn jsou rádi, že jejich maminka vyloženě omládla.