Karel Gott
FOTO: Karel Sedlecký, commons.wikimedia.org

Karel Gott

14. 7. 2019

Seděla jsem na dřevěné lavici vedle táty v letním kině. Bylo mi nějak kolem deseti let a estráda k výročí osvobození, která zrovna běžela na pódiu, mě nesmírně nudila. Rozhlížela jsem se po okolí, jestli neuvidím někoho z kamarádů, když mě táta vzal za rameno.

"Dobře poslouchej a tohohle kluka si zapamatuj. Ještě o něm hodně uslyšíme." Zbystřila jsem pozornost a opravdu. Hubený kluk na podiu zpíval způsobem, který jsem nikdy předtím neslyšela. Měl neobvyklý přednes a nádherný hlas. Co tehdy zpíval, už si nepamatuji.

Mohla to být třeba tato píseň:

 

Sedmdesátá a osmdesátá léta nám představují Karla Gotta jako hotového profesionála. Kombinací neobyčejného talentu, pracovitosti, osobního kouzla a velkého pracovního nasazení se napevno usadil na vrcholu naší hudební scény a setrvává tam prakticky dodnes. Jeho koncerty u nás i ve světě jsou vyprodané a Karel sklízí úspěchy na všech frontách. V hudbě, muzikálu, filmu. Z jeho největších hitů tohoto období mě vždy zahřeje u srdce píseň "Když jsem já byl tenkrát kluk" - krásný text , melodie a procítěný přednes.

 

< p> 

V těchto dnech Karel Gott slaví své jubileum. Bez nadsázky mohu říci, že je to náš nejvýznamnější zpěvák dvacátého století, a možná naši následovníci za dvěstě - třista let na otázku, kdo byl nejvýznamnějším umělcem dvacátého století, budou odpovídat "Karel Gott". Nebo třeba jako devatenácté století bylo nazýváno stoletím páry, dvacáté století bude nazýváno stoleletím Karla Gotta.

Už nyní pro cizince jsou symbolem Prahy Vltava a Karel Gott. To spojení se mi tak zalíbilo, že jsem je zařadila jako závěrečnou dnešní nahrávku.

 

 

Karlu Gottovi přeji k narozeninám hlavně zdraví, hodně energie, láskyplné publikum a ještě hodně zajímavých hudebních počinů.

 

Hodnocení:
(4.9 b. / 27 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helenka Červenka
Škoda, že Bůh poslední větu článku asi nečetl a našeho Boha si povolal, aby zpíval v nebi andělům.
Marie Doušová
Ivo , moc pěkně zpracované povídání a připomenutí Karla Gotta. Máte pro to talent. Dík za ukázky jeho tvorby a ať ještě dlouho užívá života a své šťastné rodiny.**********
Jiřina Votavová
Pamatuji si, jak jsem si v roce 1968 běžela do trafiky pro jeho první knížku "Říkám to písní" za 12 Kčs, kterou mám dodnes. Karel Gott pro mě byl, je a ještě hodně dlouho bude nepřekonatelná "jednička". Do dalších let mu přeji jen to nej... ♥
Zdenka Jírová
Vzpomínám si, jak jsem mu fandila v soutěži Písničky na zítra, ale byl druhý, první byl tehdy slavný Richard Adam s písní Píseň o mušli. Přesto ale všichni mí spolužáci to považovali za křivdu, jeho písnička Oči má sněhem zaváté byla pro nás jednička. Později, po maturitě , když jsem už začala chodit do práce, dávali v dráťáku v 7 hodin ráno písničku na dnešní den, jsem pádila od vrátnice do laboratoře, kde jsem pracovala, abych Karla slyšela právě s písní Oči má sněhem zaváté... Přeji mu všechno nejlepší k jeho narozeninám a ať ho ještě dlouho slyšíme.
Věra Ježková
Díky, Ivanko. Sice jsem měla radši Waldu, ale jeho písničky mám taky ráda. :-)
Eliška Murasová
Ivanko, díky za článek a připomenutí písni, které zůstavají v paměti. Nebyla jsem zcela jeho fanynka, ale on svým zpěvem, talentem, píli i chováním dokáže získávat lidi.
ivana kosťunová
Jano, souhlasím s tebou. Objevuje se spousta talentů, ale talent je jenom základní předpoklad. Ostatní je opravdu už neskutečná dřina hraničící až z fanatismem.
Marie Ženatová
Děkuji moc Ivanko za hezkou a aktuální vzpomínku. Já si včera večer v televizi také dobře užila jeho slavnost k hezkému výročí s mnoha blahopřáními...
Jana Šenbergerová
Hezká vzpomínka, Ivano. Troufnu si tvrdit, měl i že konkurenci, jen nebyla tak cílevědomá jako on. Zatímco Karel Gott zrál jako víno, až se dočkal "archivování", hvězda konkurence pohasla a málem upadla v zapomnění. Jestlipak si na ni ještě někdo vzpomenete? Ale řekněte sami, kdo jiný by se měl stát "pánembohem" hudebního nebe, když ne Gott? Takže Kája je a bude "boží", tak ať mu zdraví a hlas slouží.
Marcela Pivcová
Když Karel jako hubený mladíček začínal v televizi zpívat, vůbec se mi nelíbil. To ale velmi rychle pominulo a jako studentka v Budějovicích jsem pravidelně sháněla jeho malé desky, které vycházely. Pak jsem viděla jeho barevnou fotku na titulní stránce časopisu. Měl světlý svetr s norským vzorem a já jsem zatoužila mít stejný svetr. Tak jsem po dlouhém obkreslování vzoru svetr upletla. "Káju" jsem naposledy viděla v Zoo, kde byl s rodinou. Stál vedle mne, ale odvahu stisknout spoušť foťáku bych neměla. Svetr i ty původní desky mám na chalupě dodnes. A "Kájovi" přeji to nejdůležitější: zdraví.
Jitka Chodorová
Paní Ivano, děkuji za Váš výstižný článek. I já jsem měla to štěstí, že jsem se s Karlem Gottem několikrát potkala, a to nejen na koncertě, nebyl problém ho potkat třeba v plzeňských ulicích, kde jsem já prožila své dětství a mládí. Některé zážitky jsem popsala v mých článcích tady na portále. Přeji Karlovi k jeho významnému jubileu hlavně hodně zdravíčka, životní pohody a spokojenou rodinu.
ivana kosťunová
V mém dnešním článku asi řádí nějaký duch. Já jsem si přidělila dvě hvězdičky( občas se mi to stává, ale to si jich dám rovnou pět !) Píseň ! Když jsem já byl tenkrát kluk" jsem umístila na "videa" a přidala ještě jednu, která by měla být dnes připomenuta " Krev toulavá"
Alena Tollarová
Bezvadné připomenutí dnešního oslavence. Já jsem sice vyložená "gottovka" nebyla, ale přesto ho uznávám jako profesionála s nezaměnitelným hlasem a mnohé písničky jsem si taky pobrukovala.
Zuzana Pivcová
Jsem ráda, že si Karla Gotta pamatuji vlastně takřka od samého začátku jeho kariéry. Protože jsem měla ráda kantilény, v mládí jsem obdivovala jeho lyrické posmutnělé písně. Pak se repertoár i zpěvák sám pozvolna měnil, ale konkurenci u nás opravdu nenašel. Kdysi v raném mládí jsem mu psala a on mi přátelsky a vlastnoručně odpověděl. Také jsme ho viděly se souborem Apollo v Praze, to byl pro nás z maloměsta zážitek. Přeji mu hodně klidu a sil do zbývajícího života a radost z vlastních dětí. Tobě, Ivano, moc děkuji za parádní článek.
Hana Nováková
Děkuji za článek, i já se připojuji s gratulací. Jak řekl Ondřej Soukup: Karel je solitér, který se rodí jednou za 100. A měl svatou pravdu. Jako zpěvák i jako člověk je obdivuhodný.
Elena Valeriánová
I mě jste potěšila. Od školních let jsem Karla Gotta milovala. Byl a je to pro mě hlas č. 1 a opravdová hvězda. Na živo jsem ho viděla 2x. Poprvé když mi bylo asi 16-17 let v letním kině v Jeseníku. Byl to takový "chcípáček hubený", ale když začal zpívat nebylo větší hvězdy. Podruhé jsem na jeho koncertě byla před "pár" lety v Olomouci. Hala vyprodaná, natěšené obecenstvo, které tento úžasný zpěvák nezklamal. Hodně štěstí a zdraví mu přeji.
Ilona Kolářová
Ivanko, proč sis nadělila jen dvě *? Zasloužíš si jich nejméně pět.
Blanka Macháčková
Jako vždy, aktuální a mohu říci že profesionální. Jsi šikulka, článkem si mě potěšila.
Dana Puchalská
Hezký článek Ivano. Ať si každý říká co chce, Gott je prostě jenom jeden. Měla jsem možnost ho poznat osobně - mimo narvané sály. Je to neskonale slušný pán a umí( na rozdíl od těch současných zpívajících rychlokvašek) obyčejně a lidsky poděkovat a pozdravit. A nemá žádné manýry co mají ostatní. A že by na ně nárok určitě měl. Možná je to jen můj subjektivní názor,ale je tomu tak.