Psa nikdy neházejte do vody. Z šoku by se mohl utopit
Ilustrační foto: pixabay.com

Psa nikdy neházejte do vody. Z šoku by se mohl utopit

10. 8. 2019

Horko přináší zdravotní nástrahy nejen lidem, ale i našim čtyřnohým miláčkům. Ti vedro snášejí, kvůli nemožnosti pocení, hůře než lidé. Tady je několik praktických rad, díky kterým bude léto pro pejsky i jejich majitele příjemnější.

Nestříhat
Logicky se může zdát, že ostříhaný pes snáší letní vedra lépe než ten dlouhosrstý. Opak je ale pravdou. Delší chlupy naopak v létě pomáhají pejska ochlazovat, „držet ve stínu“ a udržovat tepelnou regulaci těla. Pokud pejska ostříháte úplně na krátko, může hrozit rychlé přehřátí, úpal nebo dokonce i popálená kůže od sluníčka. Psí naháče natírejte krémy s vysokým UV faktorem.

Vždy plná miska s vodou
„Pokud v létě krmíte psa pouze suchými granulemi, měl by mít opravdu dostatečné zásoby vody, protože samotné granule obsahují málo vody a je pak potřeba speciálně v létě vodu v dostatečné míře dodat. Krmení si vždy rozvrhněte tak, aby byl po něm pes minimálně hodinu v klidu, protože jinak mohou hrozit žaludeční komplikace", říká Martin Pučálka, výrobce a prodejce psích krmiv. Pokud jdete se psem na delší procházku, vezměte mu s sebou speciální cestovní lahve, takže bude mít neustálý příjem vody a nemusí pít z nečistých kaluží. V létě také kontrolujte kvalitu psích konzerv. V horku se mohou rychleji kazit.

Ochrana od přehřátí
Psi nemají potní žlázy, tak se ochlazují tím, že zrychleně dýchají a vyplazují při tom jazyk. V extrémních horkách není dobré chodit se psem na přímé sluníčko. Dopoledne nechte psa jen tak ve stínu rychle proběhnout na krátkých procházkách, delší venčení si nechte k večerním hodinám. Doma psa nechávejte v dobře větraných prostorech s dostatkem čerstvé vody. Vyvarujte se ale ledové vody, která může spíše uškodit než osvěžit. Nemáte-li možnost pejska ochladit pomoci vykoupání ve vodě, umyjte mu vlažnou vodou alespoň tlamu a tlapky. Pro velmi náchylné psy na teplo existují také speciální chladící vesty.

Koupání v přírodě
Oblíbenou letní činností pejska je koupání ve volné přírodě nebo v moři. Psa se nebojte do vody pustit, ale dejte pozor, aby se šel koupat tam, kde je bezpečný vstup do vody. Dejte pozor na kamenité dno. Na tom by si pejsek mohl nebezpečně zaklínit packu. Koupání je lepší v pozdějších odpoledních hodinách, protože samotné plavání je pro psy opravdu vyčerpávající činnost a na přímém sluníčku by se mohli rychle unavit. „Pokud se s pejsky koupete v moři, dejte pozor, aby vodu nepili. Slaná voda má projímavé účinky a pejsek by tak mohl mít nehezké žaludeční problémy,“ dodává Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.

Důležité pravidlo: Psa nikdy neházejte do vody. Z šoku by se mohl utopit.  

Bezpečná jízda autem
Léto je také doba častých výletů autem. Dlouhé cesty mohou být pro psa velmi náročné. Nezapomínejte proto dělat častější zastávky, aby se mohl proběhnout. Před cestou psa důkladně vyvenčete. Klimatizaci v autě nastavte tak, aby nebyl rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou více jak 7°C. Psa nedávejte na přední sedačku. Nejlépe do zadního prostoru ohraničeného mříži nebo na zadní sedačku. Používejte speciální postroje pro psy nebo cestovní fixační přepravky.

 
Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.1 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
pes
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Potůčková
Pes mně životem provází od mého útlého dětství. Nyní mám své 3 pejsky a každý z nich vodu jinak snáší !
Jana Kollinová
Tak ke sdělí Dany se připojím. Kdykoli zatáhnu Čikinu do koupelny, připadám si jako potomek kata Mydláře.
Dana Puchalská
Můj jezevčík miloval všechno, kromě vody. To byl schopný sedět na břehu a trucovat. Plavat odmítal, nikdo a nic ho do vody nedostal/o. Už koupel ve vaně byl pro něj trest nejvyšší. V tom případě měl smůlu. A zbytek dne se mnou ani "nepromluvil".
Eva Mužíková
I mně se článek líbí, protože jsou v něm rady t.zv: " Šité na míru ". Někteří pejsci vodu opravdu milují, jiní jsou spíš opatrní. Nic se nesmí uspěchat, výsledek se určitě časem dostaví. Příkladem je Míša, který na jaře u vody jen postával, nyní aportuje hozený klacek i z míst, kde již musí plavat...
Jana Kollinová
Článek se mi líbí. V seniorském věku jsem si vzala pejska z útulku. Před vlastní adopcí jsem si nastudovala informace pro chovatele, abych se nedopustila chyby. Vhodit psa nečekaně do vody bych nikdy nedokázala, protože si stále uchovávám vzpomínku na šok, který mi způsobil tatínek vhozením do vody a vytažením až na poslední chvíli, když jsem tzv. polykala andělíčky. Bez povšimnutí nenechám jakékoli informace pro chovatele psů, přestože s Čikinou oslavíme osmileté výročí. Připoutala jsem k sobě živého tvora a musím se o něj postarat, stejně jako o všechny bytosti, které jsem milovala a už tu nejsou.
ivana kosťunová
Pobavilo mě zjištění, že bych svého psa měla mazat krémem s UV faktorem. A jak silný, prosím ? 30-nebo rovnou 50 ?
Libor Farský
Výborné rady pro lidi, kteří dříve pejska nemohli mít a teď, na stará kolena, již mohou a plánují si touto radostí zpříjemnit život.
Jitka Hašková
Měli jsme úžasnou fenu, ta nemohla jít kolem vody, aniž by se do ní nevrhla. Bylo jí jedno, jestli bylo léto nebo zima.