Některé psí pachy mohou signalizovat závažná onemocnění
Ilustrační foto: pixabay.com

Některé psí pachy mohou signalizovat závažná onemocnění

24. 8. 2019

To, že pes nevoní po fialkách, je známo, je to přeci jen zvíře. Velmi intenzivní psí zápach například z tlamy nebo uší, ale může být příznakem i různých onemocnění, jako je ušní infekce, vážná paradentóza nebo ledvinové a jaterní poruchy.

Zápach z tlamy
Nepříjemný zápach z tlamy je častým problémem většiny dospělých psů. Ten je mnohdy zapříčiněn špatnou zubní hygienou, která může přejít až v bolestivý zánět dásní či vypadávání zubů. Varovnými signály u psa jsou nateklé až krvavé dásně, žlutohnědý povlak na zubech, potíže během kousání a zkažený dech. „Nejvíce na zubní problémy trpí malá a střední psí plemena. Dobrou domácí péčí o psí chrup předejdete nepříjemnému odstraňování zubního kamene pod narkózou u veterináře. Samotné čištění ale již zubní kámen neodstraní, působí hlavně preventivně, takže pokud již pejsek trpí na zánět dásní či zubní kámen, je nutné ho co nejdříve odstranit ultrazvukem u specialisty. Vhodnou prevencí proti nemocem dásní a zubů je jejich pravidelné čištění speciálním kartáčkem a podávání funkčních dentálních pamlsků,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka.

Dodržujete-li u psa zubní hygienu a zápach i tak přetrvává, tak je na místě navštívit veterináře, protože nepříjemný odér z tlamy psa může být i předzvěst závažných nemocí, jako jsou onemocnění vnitřních orgánů (žaludku, ledvin či jater).

Nadýmání
„Flatulencí neboli nadýmáním trpí občas každý pes. Ta v častých případech vzniká, když zvíře příliš rychle konzumuje svoji potravu. Pokud váš pes hltá, tak mu podávejte jídlo několikrát denně, aby neměl potřebu vše rychle hladově sníst. Optimální je dávat psům přiměřenou velikost granulí, raději trochu menší, která je lepší pro dobré zažívání. Čím menší kus potravy pes tráví, tím lépe je potrava trávena. Problémy s nadýmáním často znamenají, že vybrané krmivo vašemu psovi nevyhovuje, a proto je dobré se zamyslet nad jeho změnou,“ říká Martin Pučálka. Časté nadýmání může také značit přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě se doporučuje odčervení pejska. Ve vážných případech může nadýmání značit i velice nebezpečnou torzi žaludku.

Infekce v uších
Vnitřní ušní infekce se u psů projevuje především v letním období. Často mohou být také alergickou reakcí na špatné krmivo. Častým příznakem je také nepříjemný zápach z uší. Vnější bakteriální ušní zánět se pak může projevovat i nepřirozeným kýváním hlavy zvířete. Aby k zánětům nedocházelo, je dobré uši preventivně čistit. Rozhodně ale k čistění nepoužívejte vatové tyčinky. Ty mohou pejskovi spíše ublížit. Ideální jsou speciální kapky do uší (nejlépe na přírodní bázi). Dlouhodobé neléčené záněty uší mohou u psa vést až k postupné ztrátě sluchu.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5 b. / 1 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
pes
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rypáčková
Můj pes si nechal otevřít tlamu do 14 , ale v patnácti to je prošení, abych mu na ni sáhla nebo něco kolem očí a uší vyčistila. Taky se veterinář k tomu už nemá ho léčit..Stárnutím je mrzutý a vše mu vadí., co sám nechce...Ale záněty dásní se musí léčit antibiotiky i ve stáří ,jinam smrdí z huby...
Pavla Žídková
Souhlasím s E. Mužíkovou - veterináři přece člověk platí, takže k kdyby si nechala každý úkon zaplatit, je třeba ho provést. Naopak bych očekávala, že 13 let starý pes bude aspoň zčásti naučen nechat si otevřít tlamu, alespoň od paničky, když ne od cizího.
Eva Mužíková
Souhlasím s názorem, že na čistění uší jsou velmi účinné čistící kapky. Po aplikaci a lehkém promnutí okolí ucha si je pejsek třepáním hlavy odstraní a s tím i veškeré nečistoty...Paní Lišková, k takové veterinářce bych už nevkročila.
judita lišková
Zrovna minulý týden jsme byli s naší 13letou fenkou na pravidelné roční kontrole plus očkování. Říkali jsme doktorce, že zvíře trpí silným zápachem z úst...prý je pach spíše z análních žláz! Do úst se jí nechtěla ani podívat...aby ji nekousla (je tedy fakt, že náš pes k tomu sklony má, nesnáší násilné otevírání tlamy). Jsme přesvědčeni, že má problém s dásněmi. Potvrdilo se to třetí den po návštěvě - vypadla jí stolička. Chtěli jsme, zda by se jí nepodívala do uší, trpívá na záněty, ale prý si to máme čistit doma sami. Navíc...měla alergii na injekce, celé dva dny a noci měla průjem a slabou zimnici. Veterinář, který shodou okolností přijel k porodu dvou našich ovcí nám řekl, že je zbytečné, abychom ji v tomto věku nechávali ještě očkovat...nikde nepobíhá volně a ve stáří už by se psi očkovat neměli. Hlavně, že jsme za návštěvu se psem zaplatili 850 korun. Pochopitelně, nečekáme žád né zázraky u starého psa, ale bohužel se veterinární péče zhoršila...je to snad taky jen o penězích, ač jsou určitě veterináři, které zdraví zvířat opravdu zajímá....nikoliv jen to, kolik klient zaplatí