Moji předkové v Americe
FOTO: archiv autora

Moji předkové v Americe

22. 9. 2019

Při pátrání po předcích jsem narazil na informaci, že někteří z mých předků prodali svá hospodářství a počátkem minulého století, v letech 1900 -1911, odejeli "za velkou louži" do USA za prací.

Původně jsem hledal úmrtí svého prapradědy, a jelikož jsem jeho úmrtí nenašel v matrice místa, kde hospodařil, začal jsem hledat v okolních vesnicích. Štěstí mně přálo. Na zápis o jeho skonu jsem narazil v matrice zemřelých obce Zbraslav u Brna. Vrtalo mně hlavou, proč zemřel zrovna tam? Co tam dělal?Jelikož v matrice byla zmínka i o čísle domu, kde zemřel, učinil jsem dotaz na tamnější matriku s prosbou o sdělení, kdo že na tomto čísle v době úmrtí prapradědy žil. Ochotná pani matrikářka mně sdělila, že v té době tam žil Karel Matoušek. Potom už pátrání dostalo spád.

Sehnal jsem si údaje o Karlovi a zjistil, že byl synem výše zmíněného mého prapradědy. Bádáním v matrice obce Zbraslav jsem shledal, že v obci žil ještě druhý syn mého prapradědy, František. V matrice narozených jsem našel děti obou bratrů. František jich měl 11 a Karel 13. Pátral jsem tedy po osudech těchto dětí. Paní matrikářka opět pomohla, neboť mně napsala, že ve vsi se říká, že Matouškovi odjeli počátkem 20. století do Ameriky.

Začal jsem tedy hledat. Nejprve v loďařských společnostech, které vozily tyto emigranty do Spojených států amerických. Propátral jsem seznamy emigrantů na lodích, které v té době odjížděly z přístavů Brémy, Hamburg, Liverpool a Rotterdam. Malé, počáteční úspěchy, kdy jsem narazil na jména některých svých předků v seznamu na lodi Kaiser Wilhelm der Grosse, která odplula z Brém 16.6.1909. Touto lodí odjížděla za manželem i se svým 5-tiletým synem Bedřichem, Anna Matoušková, provdaná Stromská. Její manžel Bedřich Stromský odjel již 3. listopadu 1906 lodí Brandenburg z přístavu Brémy.

Lodě tehdy mířily do přístavu New York. Rodina Stromských se usadila v Chicagu. Spolu s Annou tehdy jela ještě Františka, dcera Karla Matouška, Zbraslav u Brna č.46, tehdy jí bylo 22 let. Usadila se ve státu Illinois a provdala se za Čecha Josefa Severu. Její sestra Marie, ve Státech řečená Mary, odjela v r. 1905 lodí Virginian z Livepoolu. V r. 1930 jsem dle sčítacích archů USA zjistil, že žila v městě Omaha, stát Nebraska, kde se také vdala. Z rodiny Františka, z domu č.5 odjela dcera Marie. Provdala se za Čecha J. Prokopa a žila v Chicagu, stát Illinois. Její nejmladší sestra Anna odjela do USA jako malé dítě v r.1905, bylo jí tehdy 7 let. Provdala se později za Franka Krula, občana polské národnosti, měli spolu 3 syny. Pohřbena je, stejně jako její nejstarší bratr Frank, na hřbitově v Hemingfordu, stát Nebraska.

Do USA odejeli také Jan a František Matouškovi, oba synové Františka Matouška, Zbraslav u Brna č.5. O Janovi podrobnější zprávy nemám, ale o osudu Františka jsem se dozvěděl přímo od jeho pravnuka Bruce Foleye, který se mi ozval mailem, když jsem v novinách v městečku Alliance, stát Nebraska, uveřejnil inzerát o hledání Franka Matouska. Inzerát v novinách tehdy zachytil jeho přítel, který dosud žije v Hemingfordu, na tento jej upozornil a věci se daly do pohybu.

Nejprve jsem ale musel vypátrat okolnosti kolem Františka, který se v USA nazýval Frank Matousek, samozřejmě bez háčku! Našel jsem v nedalekém Hemingfordu, na místním hřbitově jeho hrob. Upozorňuji, že těch hřbitovů jsem prohledal pomocí internetu snad stovky. Potom následoval výše uvedený inzerát. Pravnuk mého prastrýce žije t.č. v městečku Livingstone, stát Montana. Potěšilo mě, že jeho babička, tedy dcera Franka, která se jmenovala MaryAnn, provdaná  Prochazka, se dožila téměř 100 let! Zemřela v říjnu 2013!

Jelikož Frank měl tři dcery, tento rod Matoušků tímto zaniká. Přesto si ale říkám, že trochu těch našich genů v každém dalším potomkovi zůstává a že náš rod tu americkou krev trochu naředil.

Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Ilona Kolářová
Zajímavé, Já bych takovou výdrž neměla. Můj děda z maminčiny strany přišel z Kavkazu, ale já bych ani neměla odvahu se něco blíže dozvědět.
Jan Zelenka
Je až neuvěřitelné, co člověk, v tom dobrém smyslu posedlý poznáním, dokáže vyštourat. Máte neuvěřitelnou výdrž. Díky masové migraci na přelomu 19. a 20. století do Ameriky odjelo spoustu rodin, zejména ze Slovenska. Přeji vašemu pátrání další úspěchy. Já mám v USA sestřenku, kterou kdysi v Praze nabalil jakýsi americký milionář. Co se týče předků, bádal jsem po své prababičce, která pocházela z pobělohorské šlechty, ale když jsem se dopátral k faktu, že si vzala jakéhosi chudého hospodského, tak mě další bádání přestalo bavit.
Jana Šenbergerová
Obdivuji vás! S hledáním jsem skončila u svých prarodičů, když jsem narazila na hranice státu. Někteří příbuzní mého otce také skončili v Americe, ale nepátrala jsem po nich.
Libor Farský
Velmi zajímavé !
Růžena Kuželková
Moje sestřenice se rovněž snažila vypátrat naše předky,kteří odešli mezi léty 1900-1910 do Ameriky.Vzhledem k tomu,že žili v jižních Čechách,tak jich bylo více pospolu a odjeli do severní Dakoty,kde založili městečko Písek.Dál se nedostala a moje babička odjela do Vídně,kde se narodil můj otec v r.1908,je to zajímavé čtení a pamatuji se,že když se otec s maminkou vrátili zpět do Čech k rodičům,tak můj otec,když viděl kozu,tak prohlásil "cíge",německy neumím,ale toto slovo mi uvízlo v paměti.Víc bohužel nevím,ale ráda bych se dozvěděla více o svých předcích,bohužel nemám na to trpělivost a proto vzdávám "hold"všem,kteří toto "sondují",hodně štěstí jim přeji.
Věra Ježková
Přítel se také zabýval pátráním po svých předcích. Je zajímavé prohlížet si staré dokumenty a fotografie.
Alena Vávrová
Františku, smekám před vašimi schopnostmi. Mám v Děčíně kamarádku, která umí pátrat po svých předcích zrovna tak usilovně a fundovaně.
Naděžda Špásová
Obdivuji každého, kdo si dá tu práci a hledá své předky. Já jen vím, že mám bratrance v Německu, ale abych pravdu řekla, tak minulost předků radši znát nechci.
Dana Puchalská
K vyhledání mých prapředků se chystám opravdu dlouho. Ale vím, že jeden z předků žil v Bavorsku. Ovšem ta obec zanikla díky válce. Snad se k tomu donutím.
ivana kosťunová
Dobrá práce !! Připomnělo mi to, že bych měla zase pokračovat v pátrání po mých předcích.
Hana Rypáčková
Dobrá práce. V naší rodině také ulehčovaly gruntu některé děti odjezdem do Ameriky. V podobném roce , před válkou. Moc ráda jsem si to přečetla...
Jitka Hašková
Zajímavé a obtížné pátrání.