Mladým vadí, že senioři pracují
Ilustrační foto: ingimage.com

Mladým vadí, že senioři pracují

30. 9. 2019

Jsou pomalí a nevýkonní. Kdyby šli do penze, mladí by měl více pracovních příležitostí. Když je člověk starý, nemá pracovat. Tak toto jsou názory mnoha mladých Čechů. Vyplynulo to z několika průzkumů a anket.

Ten se asi do penze nechystá nikdy. Tuto věty vyslechl sedmašedesátiletý Miroslav, když prošel kolem kuchyňky, kde si vařili kafe dva výrazně mladší kolegové. „Nějakou dobu mi trvalo, než mi došlo, že mluví o mně. Byl to šok. Chovají se ke mně korektně, nijak se v práci s nikým nedružím. Prostě udělám svoje a jdu domů,“ vypráví. Pracuje, přestože by už mohl být v penzi. Firma patří synovi jeho kamaráda a ten má o Miroslavovy služby zájem, protože na rozdíl od mladých zaměstnanců výborně ovládá technickou němčinu. „Ti mladí se sice domluví, ale když přijde na řešení odborných detailů s našimi německými partnery, nastupuji já. Myslím, že by si mě tady majitel nedržel, kdybych nepodával výkon. Jenže mi nenapadlo, že mladí to berou jinak. Mají asi zálusk na moje místo, připadám jim jako důchodce. My ale taky za mlada používali výraz prduch, tedy pracující důchodce. Vlastně jsme si ze starých lidí, kteří chodili do práce, taky dělali legraci,“ říká.

Průzkum statistického úřadu Evropské unie Eurobarometr se snažil zmapovat postoje mladých lidí ke generaci ve věku padesát pět plus. Až dvě třetiny mladých Čechů lidí zmínily nějakou věc, která jim na starších lidech vadí. Nejčastěji to, že pracují a tím takzvaně zabírají místo mladým. Dále zmiňovali, že na penze je vynakládáno hodně peněz z daní všech. Padaly i výrazy, že staří lidé jsou svým způsobem pro společnost přítěž. Když byly odpovědi mladých Čechů porovnány s odpověďmi v průměru Evropské unie, nevyšli z toho dobře. Zatímco v České republice vnímá populaci padesát pět plus spíše negativně více než padesát procent mladých lidí, v Evropské unii je to v průměru dvacet osm procent.

„Z našich údajů vyplývá, že se každý desátý senior někdy setkal s diskriminujícím chování. Senioři velmi často cítí, že je mladí lidé vnímají jen jako někoho, kdo je pomalý, zabírá místo v tramvaji a stojí peníze. Lidé se tak cítí ztraceni, sami a nepotřební,“ uvedl Jakub Carda z obecně prospěšné společnosti Společně, která provozuje Senior pointy, tedy místa určená k setkávání starších lidí.

Došlo k naprosto paradoxní situaci. Z jedněch průzkumů vyplývá, že lidem vadí, když si senioři k důchodům přivydělávají a neuvolňují pracovní místa mladých, ale z dalších průzkumů je jasné, že firmy mají o seniory čím dál větší zájem. Ještě nikdy pro ně nebylo tolik pracovních nabídek jako nyní.

„Moje vnučka pořád skuhrá, že nemůže najít práci. Já sedím na recepci v jednom rodinném penzionu, v rámci práce tam i uklízím. Není to nic náročného, většinou se tady ubytovávají slušní lidé na služebních cestách. Takže mám na recepci čas si číst, koukat na televizi, pak jednou denně poklidím společné prostory, společné toalety v přízemí. Pokoje ne, na ty je pokojská,“ vypráví devětašedesátiletá Marie z malého severomoravského města. Nabídla své pracovní místo své vnučce. „Myslela jsem si, že bude ráda, že má práci. Když se dozvěděla, že má i uklízet, urazila se a řekla, že s maturitou přece nebude dělat hajzlbábu. No to je pak těžké. Majitelka penzionu o mě stojí, chová se ke mně velmi slušně a říká, že nikoho jiného na mé místo nechce. Takže asi budu recepční a hajzlbába v jednom až do smrti,“ dodává Marie.

Loni pracovalo přes tři sta čtyřicet tisíc českých penzistů. To je podle Českého statistického úřadu ve srovnání s rokem 2017 o téměř třicet tisíc více. Statistici tvrdí, že je za tím nejen vyšší počet volných míst na pracovním trhu, ale i to, že senioři žijí aktivně a chtějí si přivydělat, aby si mohli dopřát určitý životní standard.

Výsledek? Když pracovnice Domova pro seniory v Sokolnicích Eva Stiborová dělala průzkum na téma, co si žáci středních a vysokých škol myslí o seniorech, dopracovala se k těmto údajům: Padesát procent středoškoláků si myslí, že je špatně, že senioři pracují. A čtyřicet osm procent ví, že se penze vyplácejí z daní nás všech, tudíž, až budou pracovat, budou muset také přispívat na penze. Zmiňovali to jako něco, co jim připadá dosti nepříjemné.

Takže na jedné straně mladým lidem senioři připadají jako přítěž, na druhé straně jim vadí, když jsou aktivní a přivydělávají si. Je to vlastně krásná ukázka toho, že dokud je člověk mladý, nedovede si vůbec život ve vyšším věku přestavit. Netuší totiž, že se i jemu může stát, že za jeho zády jednou někdo řekne: Co ten tady ještě dělá?

Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Charvát
Paní Hofmanová, znovu potvrdím, že i s tímto Vaším článkem souhlasím. Má to ale jednu obecnou chybu, čteme to my, senioři a seniorky. Asi vůbec nebo velmi málo to čtou mladí lidé. Takže Vaše slova padají jen k nám starším. Je jedno jestli budu mluvit o dělnických profesí, nebo o tzv. pracující inteligenci - jak se tomu dříve říkalo. Senioři pracují jednak proto, že potřebují peníze a důchod jim nestačí, jednak proto, že ta či ona práce je baví nebo se dokonce stala jejich koníčkem, ale také někteří proto (muži i ženy), že musí na chvíli vypadnout z domu, že trvalý pobyt 24 hod. denně se svoji polovičkou, je už nesnesitelný, je ve stavu ponorková nemoc a musí na chvíli někam vypadnout, apod., apod. Všechny důvody jsou důležité. Např. v Holandsku je pro důchodce, kteří chtějí být aktivní, velmi rozšířená charitativní činnost, není placená, pomáhá se nemocným, nebo ještě starším, donese nákup, vyvenčí se pes, zajde se třeba do prádelny, atd., atd. ALE JE TO ZADARMO! To u nás nejde, Holanďané mají cca 5x až 10x větší důchod než my, takže prakticky nepotřebují další výdělek. Mám také pocit, že v Rakousku, Německu či Holandsku je větší úcta mladých k nám starším. Je to ale jen můj pocit - moje zkušenost.
Danuše Stočesová
Mně je to osobně jedno, co si kdo o mne myslí. Je mi 63 let, jsem průvodkyně a budu pracovat třeba až do stovky. Také jsem se setkala s diskriminací, ale jen nepatrnou. Neustále se učím, napsala jsem malou knížku pro děti a připravuji další. Žiji úplně stejným životem, jako když mi bylo 40 let a cítím se dobře. Je mi ovšem líto, když čtu některé informace o diskriminaci starších lidí. Mnohdy tito lidé nemají peníze na oblečení, nemají dost energie......takže je mladší kritizují...Přála bych všem lidem, aby měli své koníčky, práci a vydělali si peníze na dobré žití a bytí. Každý člověk má ale svůj osud, každy člověk má v životě určité poslání. Od toho se poté odvíjí další "mladé" roky po šedesátce. S přáním všeho dobrého všem mladým a starším "mladým". Jde také o toleranci a úctu k lidem, kteří mají radost z práce, atˇje jim o trošku více než mladým. Přej a bude ti přáno.
Roman Vithous
Věra Lišková
Věra Lišková
A co takhle, když už rozdělovat pracující, tak na ty, kteří vykonávají svou práci dobře a rádi a pak na skupinu, která se ve výběru svého povolání spletla a pracuje špatně, bez ohledu na věk.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pokud je poznámka určena mně "drápat někomu po zádech" musím se opravu pousmát. Pokud si najdete na Google Živnostenský list (myslím můj), který je veřejně přístupný zjistíte z něho, že v současné době pracuji na OVČ v oboru grafik. Což jsem řádně vystudovala. A pokud mám odběratele své práce, oni mi zase platí je jim naprosto jedno kdo práci dělá. Nejdůležitější abych pracovala tak, abych zákazníky měla.
Jitka Caklová
Samozřejmě, že OSVČ (osoba SAMOSTATNĚ výdělečně činná) nikomu nezabírá místo, což má logiku, touto osobou má možnost být každý. Ale není OSVČ jako OSVČ. Když jsem se v roce 1992 stala OSVČ (Výroba pekařských a cukrářských výrobků) a po dvou letech, pro pracovní přetížení, skončila s embolií v nemocnici, tak mi pan primář řekl: "Jóó holka, v dnešní době když chceš úspěšně podnikat, tak na práci si musíš sehnat lidi, jen dirigovat a ne se udřít k smrti, jako tvoji rodiče. Až tato věta mi otevřela oči, abych viděla, co je pro mě v MÉM životě důležité, "NEDRÁPAT SE NAHORU PO CIZÍCH ZÁDECH" a zůstat raději drobným živnostníkem.
Jarmila Komberec Jakubcová
Od roku 2006 pracuji jako OSVČ. Platím si zdravotní i sociální pojištění, odvádím řádně daně do státního rozpočtu. Komu tedy zabírám místo? Pokud si někdo od mně tzv. koupí moji práci je jedno jestli jsem senior či nesenior. A to, že pobírám starobní důchod? Ano pobírám, protože jsem celý život řádně pracovala a platila daně. Co k tomu dodat? Závist či něco jiného ?
Jitka Caklová
2.10.2019 18:24: Tak tomu říkám pohled "pravé intelektuálky". Coby "lopata se základním vzděláním" protože mě soudruzi dál nepustili a skutečně "s vysokou školou života" jsem ráno v půl čtvrté šla do kravína, přes den práce na poli a odpolední opět v kravíně. Po mateřské dovolené jsem změnila zaměstnání a šla k černému řemeslu. Jestli nevíte co to je, tak je to 8,5 hodiny práce u stroje (většinou ve stoje, když jde o těžké kusy), práce s bruskou atd., později jsem přešla do ŽBS a pracovala jako brusička skleněných perlí, kde vám 8 hodin, protože se jednalo o dvousměnný provoz, teče voda jak na ruce, tak pod nohama. Když jsem se "propracovala" do část. inv. důchodu, tak díky tomu, že jsem nebyla úplně blbá, vypracovala jsem se na místo administrativní pracovnice. Mohu tedy srovnávat. Je opravdu velký rozdíl mezi tím, co jsem "žila" dosud a prostředím ve kterém jsem se ocitla. Ráno vstát, ne ve tři, ale v šest, hezky se obléknout, načančat se, v mém případě "odpracovat" 7 hodin a nikdo, kdo přišel ke mně na přepážku, nebyl pro mě "blbá lopata" ani za 4 700.-, které jsem si mohla k ČID vydělat. A věřte, kdybych po pěti letech nemusela na 3 operace páteře, byla bych tam ráda do dnes, tedy, pokud by mě někdo nevyšťouchal. Opravdu nevím, co vás na tak hrozném místě tak dlouho drželo, když je tolik možností jít na lepší.
Mirek Medák
Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy.
Adéla Rybková
Jak tak pročítám příspěvky, většina zde se domnívá, že ve státní správě jsou "teplá místečka". Upřesním: není tomu tak. Zákon se v jednom kuse mění, čili co jednou napíšete, za týden nemusí být pravda. Vláda vám předhodí nedohotovený diletantsky postavený zákon, třeba i bez prováděcích vyhlášek a "úřade, po*er se s tim". Davy lidí předpokládající to, že "úředníci nic nedělají". Nevidí, že v zaměstnání boucháte dvanáctky den co den, že si práci berete i domů, aby byly dodrženy zákonné lhůty. A co se týče dříve narozených v přístupu k úřadu, to by bylo také na kroniku. Přístup "včera jsem to dal na podatelnu, za co vás platíme, že to ještě dneska nemám v ruce?!" + to, že lidé očividně neumí číst a domáhají se svých práv půl roku po uzavření řízení, ač byli řádně obesláni? Normální. Co se týče "starých neomylných struktur" na úřadech, škoda mluvit. Koneckonců, kvůli jedné takovéto (a vyhoření) jsem instituci opustila, ihned po mně chňapla místní firma a jsem spokojena jak želva. Na mé původní místo - jak vy zde míníte "teplé místečko na úřadě" - stále není možné najít dva (jak vidno jsem se neflinkala) pracovníky. Čím ono to asi bude? Tabulkový plat 14 táců pro vysokoškoláka s odborným vzděláním? Vědomí toho, že budete denně ve stresu? Že vám v kanclu bude denně nadávat kdejaká blbá lopata, co má stěží základku, ale "vysokou školu života", jak jste neschopní? Jen do toho, zkuste, pánové a dámy, co sype takovéto "teplé místečko", než o něm něco napíšete. Ještě poznámka: vězte, že za posledních několik let z oné instituce a mého okolí odešli 4 lidé. Lidé to byli na svém místě. Praktici, kteří se zákonem uměli používat i hlavu. Lidé v produktivním věku, kteří mají do důchodu velmi daleko, jen už jim to "teplé místečko" lezlo na nervy. Asi jako mně. Hezký den.
Jana Zahradníková
V prodejně byly zaměstnané 3 důchodkyně , chodila vždy 1 na 3 hodiny denně. Měly tedy za měsíc kolikrát jen 12 hodin. Přišla mladá paní, že by chtěla u nás pracovat místo těch důchodkyň. Když jsem jí řekla, že dobře, ale na 3 hodiny denně, víc že není potřeba a řekla jsem jí, kolik bude mít plat, byla dost překvapená a už důchodkyně - brigádnice- nahradit nechtěla. A to jsem jí nabídla smlouvu na dobu neurčitou. Když jsme jeden čas měli mladší brigádnici, chtěla jen stát za pultem a ostatní práce jí nic neříkala - uklízení, kontrola záruční doby, umytí nářezáku, doplňování , nakonec i umytí WC. Taky u nás dlouho nevydržela,navíc jí dělalo problém na pokladně namarkovat 2 rohlíky a spočítat, kolik stojí třeba 2 ks chleba bez kalkulačky. Neříkám, že všichni byli stejní, za život se u nás vystřídalo mnoho učňů a prodavaček, ale někteří byli opravdu exoti- mistři světa. Tak si myslím,pokud důchodce má možnost "přiměřeně" pracovat ,dělá práci,která ho baví, má dělat,každá práce mladým nevoní, přijdou léta, zdravotní problémy a už to nepůjde. Vždyť i ten důchodce platí daně, z těch se potom vyplácejí podpory i mladým - nezaměstnaným.
Jaroslav Babiš
Záleží co děláte pokud rukama tak se těšíte do duchodu ..pokud máte kancelářskou práci tak mužete dělat do 90..vyjimky ovšem potvrzují pravidla...
Soňa Prachfeldová
To mě vadí, že mladí nechtějí pracovat /značná část/, raději chodí do front na Úřad práce, flákají se a myslí si, že jsou středobod všeho.
Jitka Caklová
Kdo si dnes umí představit, že dovolená do 23 let byla 14 dnů. Dělník bez vyučení musel odpracovat 8 let, dělník s tříletým vyučením 5 let, aby dostal 3 týdny dovolené a za případná "ačka" se tato dovolená ještě krátila. 4 týdny dovolené, pokud si dobře pamatuji byly až po 28 letech věku.
Danuše Onderková
Pamatuji si, kdy člověk 45+, sháněl místo. Problém, tenkrát to nebyl pro firmy nikdo zajímavý. Starý, pomalý, neproduktivní a pod. Po nějaké době ale firmy zjistily, že onen 45+ má více zkušeností je flexibilní, a je pro jeho firmu zajímavý pracovník. Tudíž se začaly vyhledávat starší pracovní síly. Mladí mají školy a představu o svém platu. Málo kdo si ale uvědomí, že zadarmo mu nikdo nic nedá a podřadnou prací přece nebude dělat. My si museli své mzdy zasloužit a z věkem a zkušenostmi se nám mzda zvedala. Toto by měli mladí vyzkoušet a potom mohou seniory kritizovat ať sedí doma. Myslím, že kdyby všichni senioři přestali pracovat, tak mladí budou reptat stále a nezaměstnaných moc neubude.
olga skopanova
Rychlost není ta největší ctnost důchodci v práci mohou nabídnout víc, zkušenosti, pracovitost loajalitu škoda, že si to mnozí zaměstnavatelé neuvědomují.
Milan Mikeš
Jen ať se nám klidně pošklebují. I oni budou jednou staří, pomalí a nevýkonní. Pokud se toho ovšem dožijí...
Jitka Caklová
Při čtení článku a diskuzních příspěvků jsem si vzpomněla na hru mladoboleslavského divadla Král Lear: "Kdybyste do obrovské papírové plachty začali vpisovat postavy všech Shakespearových her a pomocí čar zachytili vlastnosti a vztahy mezi nimi, získali byste neuvěřitelně hustou síť, v níž je zachycena veškerá zkušenost lidstva. Shakespeare opravdu nevynechal téměř nic. Uprostřed tohoto vesmíru ční Král Lear. Mezi divadelníky se říká, že "Lear je hora, na kterou ještě nikdo nevylezl". MDMB se o to 400 let po smrti Williama Shakespeara pokusí. Hra, jež začíná jako pohádka a končí apokalyptickým obrazem světa, který by nás mohl potkat, pokud by nás definitivně ovládla touha po moci a zahodili bychom lidskost."
Jitka Caklová
Záleží na úhlu pohledu. Na danou problematiku je jiný od kancelářského stolu a naprosto odlišný od pásu montovny, či od pokladny v supermarketu. S přihlédnutím ke generaci ke které patřím, si neumím představit, jak se někdo v důchodovém věku dere se o místo krmičky hospodářského zvířectva, pracovnice na poli, či v jiné výrobní sféře. Vidím velký rozdíl mezi člověkem, za kterým jsou vidět stohy zbytečného papíru, či dat ve virtuálním prostoru a člověkem, za kterým jsou vidět skutečné hodnoty.
Libuše Křapová
Dokaž, chlapče, firmě, co všechno umíš a jaký jsi pro ni přínosem. Pak ti sama zvedne plat, jen aby si tě udržela a nepřešel jsi jinam. A nesváděj svou neschopnost na senirory.
Vojta Šebek
Tak senioři se tu bijí do prsou jak jsou pracovití a ještě třeba uklidí. To je přesně důvod proč se nedaří zvednout mzdy,l když senior za mizerný plat ještě uklidí aby se cítil potřebný. Já chci plast za práci na kterou jsem uzavřel smlouvu. Osud firmy je mi u zadku a mazaní medu kolem pusy od pana majitele mi taky složenky nezaplatí. Tak holt budou všude makat důchodci s pocitem jak jsou užiteční a zřejmě udrží tenhle zadluženej stát v chodu. A ještě by měli začít rodit děti.
olga skopanova
Myslím, že paní marie napsala pravdu, která se stoupajícím deficitem na penzijním účtu bude stále aktuálnější bohužel.
Vrozkrokkop Kopalsson
Nové koště dobře mete, ale to staré ví, kde je špína. Po plyšáku, když šla pod kytky Tesla kam jsem nastoupil po škole jsem získal zaměstnání v konstrukci jiné firmy. ještě jsem tam zažil staré zaměstnance co by pro firmu dýchali. Ale ti postupně odcházeli, mladí co je měli nahradit se neměli od koho učil. Tak jsem jednou byl u obchodníků, zrovna se tam bavili o nějakém problému, že by to měla být záležitost konstrukce. Opáčil jsem: "O jaké konstrukci je řeč? Tady už žádná konstrukce není."
Zuzana Pivcová
Nemyslím si, že bychom se my senioři rvali s mladými o tatáž místa, která vyhovují jim. Všude, kam se podívám, visí na obchodech cedule, že hledají pracovníky i na brigádu. Tak proč nejsou ta místa obsazena? Jasně, není to práce "ajťáka" za čtyřicet a výše. Když si chce starší člověk přivydělat a skutečně nezabírá místo nějakému mladšímu odborníkovi, tak proč by nepracoval? A jaký má k tomu důvod, do toho nikomu nic není. Hlavní je, jaký podává výkon.
Roman Leity
Mlady lidi nechteji pracovat tak nastupuje stara garda je mi 45.let a makam 6.dni v tydnu do firmy nastoupil mlady 23.let a hned po prvni smene mu vse bolelo a prej za 160kc na hodinu tu nebudr hakovat tak co by chtely v teto firme maka. 16.let a uz vim jak zlata mlades maka.
Eva Kopecká
Mladým vadí asi všechno. I důchodce v MHD, co jede zadarmo. Jsme v práci v těchto časech napůl. Napůl mladí, napůl my, co máme nějaký ten růček do důchodu. Když se to vezme zleva a zprava, my staří, co jsme tam nějakých ...cet let, jsme to vlastně tak nějak zbudovali. Oni přišli takříkajíc k hotovému. Do zaběhnutého. Kdybychom udělali průzkum, marodí víc ti mladí a my staří víc vydržíme. Tu mladí už k pěknému platu přišli, my si na něj museli sakra počkat. Ti mladí neudělají víc práce, zatímco my staří klidně zaskočíme i za úklid. Jo. Určitě nebudu přesluhovat na svém pracovišti. Ovšem klidně si najdu nějakou tu hodinku úklidu, nebo něco jiného, naprosto odlišného od práce, kterou dělám celý život. Na druhou stranu - abych byla objektivní - znám pár lidí, co se zuby nehty drželi na svém postu pár let přes. Dneska nemůže nikdo důchodci říct, aby skončil, má právo pracovat dál. Kdyby nebyla nezaměstnanost, nic proti, ale takhle, pokud ten člověk zabírá místo mladému a SCHOPNÉMU, je to škoda. Na stranu druhou, už takhle chodíme do důchodu později o pár let! Proč si ukracovat zdraví a život neustálou prací pořád dokola? Ty prachy zato nestojí!
Fero Jebel
Mladým vadí důchodci co pracují, já jel před důchodem pracovat do zahraničí a pracuji ještě dnes, sice už doma ale to není o důchodcích i v zahraničí vědí,že mladý mu v pátek zavolá, že je nemocný a nebo v pondělí , že ho bolí hlava. Mně tady z nouze přijala mladá dívka. ptala se mne jak často marodím a kdy to bylo naposled? když jsem ji řekl, že to bylo v době kdy ještě nebyla na světě myslela, že si dělám legraci a už tam pracuji 5 let. Já ještě nemarodil a on už aspoň 10krát. Ale vzkaz pro mladé, 45 let jsem platil sociálku a dával peníze do rozpočtu a teď by bylo dobré aby ti důchodci natáhli kopita co? Tak až si ti mladí odpracijí tolik let taky si můžou říct o důchod tak těch jedenáct tisíc a pak předvedou svoje myslitelské umění. V Anglii mi řekl šéf, já potřebuji lidi na práci ne na keci, protože natom stojí moje fabrika. A proč berou šéfové staré lidi když je těch superpracantů tolik? až se propracujete k tomu místu onoho šéfa pak to pochopíte. Já už jim byl.
František Hanečka
Je mně 73 let a pořád pracuji. Majitel firmy mne bral před 12 lety na zkoušku a jak sám přiznal, tak na zkoušku. Nyní mu firmu držím sám. A mám zkušenost z pohovorů s mladými absolventy VŠ. Je to asi 6 let zpět a byl jsem nucen vypsat výběrové řízení na specializovaného obchodníka. Pozvaných bylo 83 vysokoškoláků. Část jsem odmítl hned při příchodu, protože neuměli ani pozdravit a oblečení tak k vodě. Další nezvládli buď odbornou angličtinu, nebo vizuelně určit, jaký je problém s motherboardem (spálené konektrory byly viditelné). Protože se jednalo o post obchodníka, tak někteří nechtěli pracovat po 16 hodině, nebo večer, či přes víkend komunikovat se zákazníkem. Co mne ale nejvíce překvapilo byly jejich požadavky. Mobil, notebook, služební vozidlo k soukromému použití, příspěvek na obědy, tři chtěli asistentku, další chtěli dělat týmového šéfa nejpozději po 3 měsících. Ale všichni věděli, kolik chtějí peněz. Byl to rozptyl mezi 23- 38 tisíci korunami. A co neznají, tak se doučí. Na můj názor, že přece jdou pracovat a zaměstnavatel očekává, že mu přinesou zisk a ne že se za jeho peníze budou učit, tak se velice divili. Nakonec jsem vybral průmyslováka, 52 let, perfektní odborník a praktik. Po bližším seznámení mně řekl, že byl 7 měsíců bez práce a vždycky se ukázalo, že není ten správný mladý, progresivní, s tahem na branku. A ty výběry dělali právě mladí, progresivní, s tahem na branku. Bohužel fabriku viděli z ponorky při kalné vodě, o odbornosti a praxi na těch inzerovaných postech neměli ani ponětí. A současnou bídu s mladými na trhu práce mně potvrzují i obchodní partneři. Dokonce jsem už dostal dvě nabídky, abych změnil zaměstnavatele. S díky jsem odmítl.
Libuše Křapová
Přesně tak, Jano. Z těch hnusných reklam mi nejvíc lezla na nervy ta s pojištěním na pohřeb. Jak se pak děti budou mít, když se pojistíme.
Jana Tulejová
Taková jakési averze vůči seniorům je znát i v médiích. Všimněte si třeba reklam, jak se líčí stáří: lepdlo na umělé zuby, vložky na inkontinenci, prášky na bolavé klouby a důchodkyně, která se třepe na "akci" - v lékárně. Stáří není opravdu nic moc, ale musí to vědět každé dítě, které se kouká na televizi? To nepřipomínám ten hnusný volební spot - "řekněte bábě..." Vzpomeňte si na paní Korandovou v Babičce, ta jistě měla všechny možné neduhy, ale v duších diváků je to navždy milá babička.
Dana Puchalská
Názor Marie Š. mně pěkně hnul žlučí a zvýšil KT. Musela jsem se štípnout jestli se mi to snad nezdá. :-( :-( :-(
Luboš Dočekal
Oni se ti mladí do práce moc nehrnou,tak zalézt do nějaké politické neziskovky,ale jít makat rukama se jim moc nechce.Tak nemusejí nadávat na důchodce,ti v těchto organizacích nepracují.tudíž jim místa nezabírají.
Jana Šenbergerová
-ů- A také mi vadí, když přehlédnu vlastní chybu. Chyby ostatních přehlížím. :-)
Jana Šenbergerová
Mně, duchodkyni, vadí, že nepracují mladí. Neříkám, že všichni, ale mnozí, kteří by mohli, kdyby chtěli. Staří většinou až do důchodu pracovali.
Věra Halátová
Ještě bych chtěla "ctěné veřejnosti" připomenout knihu Žil jsem na Čukotce - Tichon Zacharovič Semuškin. Kde staré lidi škrtili, aby jim zbytečně neujídali potravu. Inteligentní a vyspělá společnost se pozná podle toho, jak se chová ke starým lidem.
Věra Halátová
Zajímal by mne inteligenční průměr těch mladých dotazovaných v anketě. Nedávno jsem takový "názor" slyšela od jednoho, co nepracuje, není v evidenci ÚP a bere nějakou sociální dávku - nebyl to rázovitý občan města, ale inteligence nohy od židle. Když pročítáte články na internetu, je tam spousta diskusí, kde se neustále diskutuje o starobních důchodcích. Kdysi, v padesátých letech, bylo takové jakési heslo: Dědeček a babička, nám ujídají chlebíčka. Ty články na internetu jsou v tomto duchu. Poživatel starobního důchodu, at už OSVČ nebo v závislé činnosti, přispívá do důchodového systému, protože odvádí daně, zdravotní pojištění a také sociální pojištění. Sociální pojištění je: důchodové pojištění, nemocenské pojištění a příspěvek na státní politiku nezaměstnanosti. Poživatelé starobního důchodu, když pracují, nečerpají nemocenské dávky. Zajímalo by mne, co si pod výrazem "teplé místečko v kanceláři" představuje Jarmila Fialová. Že by to byla starobní důchodkyně z řad dělnické třídy, kdy se na kancelářské pracovníky pohlíželo kriticky? Žádný zaměstnavatel si nenechá na žádném místě nikoho zbytečně. Každý zaměstnanec mu musí přinést nějaký užitek a výkon. Pro zaměstnavatele je hrubá mzda zaměstnance plus 34 procent zákonných odvodů nákladem, který musí zaplatit a na který musí vydělat. Takže každý zaměstnanec si na sebe musí vydělat. "Teplá místečka" neexistují.
Danka Rotyková
Paní Marie, zákonodárci toto bohužel nikdy neschválí, protože by šli proti svému zájmu. Až oni začnou pobírat starobní důchod, chtějí být stále zaměstnanci. Je to pro ně finančně výhodné a ve většině případů na tom nejsou fyzicky tak špatně, aby nemohli dále duševně pracovat. Peníze (a ne zrovna malé) se scházejí ze 2 stran, to není špatné. Proč by tedy měli cokoli měnit.
Libuše Křapová
Ivano, když jsem ten názor četla já, jako prvním ne napadlo, že to paní odsuzuje, protože ona sama to tak nemá. Prostě když mně chcípla koza...
ivana kosťunová
Ve státních institucích se tomu nedivím. Kdo by se chtěl připravit o teplé místečko ? Termíny žádné, odpovědnost žádná, plat tabulkový - tedy v případě seniorů ten nejvyšší základ. V soukromém sektoru je to jiné. Myslíte si, že by si zaměstnavatel platil neproduktivního člověka ? Tam to asi pravdu bude o těch znalostech, zkušenostech a chuti do práce, nemyslíte ? Buď jste hodně mladá, nebo pracovnice státní správy. Nebo obojí. Vaše vnímání zaměstnávání seniorů je dost zjednodušené, bohužel i hodně asociální.
Marie Švengrová
Já jsem důchodce, ale nesouhlasím s tím, že by důchodce měl brát důchod a dále normálně pracovat na svém místě. Takovýchto důchodců je plná státní správa. Ve státních institucích je důchodců nadbytek, se zákonem, který říká, že odchod do důchodu není důvodem k rozvázání pracovního poměru s nimi bohužel nikdo nic nedělá. Jestli chtějí pracovat a stačí pracovnímu tempu, tak ať pracují, ale bez důchodu. Důchod by se měl vyplácet pouze těm, kteří si opravdu již po odpracovaných letech chtějí užít poslední část života. Mělo by to být tak na všech pracovních pozicích, když nechceš do důchodu, tak pracuj třeba do 80, ale důchod vyplácet až opravdu ukončíš pracovní poměr. Důchodci si mohou klidně přivydělávat na základě dodody o pracovní činnosti, na nějaké krácené úvazky, případně zástupy za dlouhodobé nemoci.
Ladislav Hnyk
Ti mladí hlavně nechtějí pracovat rukama, jen sedět u počítače a mačkat čudlíky.Jsem též důchodce a vypomáhám ve firmě jako soustružník (frézaž...co je zrovna potřeba).Když přijdou mladí a JEDEN DEN tam jsou, druhý den už nepřijdou, protože stát 8 hodin u mašiny se jim nechce.A tak v této firmě je věkový průměr 58 let.Majitel říkal jak přestaneme dělat, my důchodci, tak firmu může zavřít, protože mladého soustružníka či frézaře nesežene.
Zdenka Soukupová
Marcelo, ten nápad "zkouška pro mladé s důchodem" je dobrý. Ale mám obavy, že se neujme. Já mám taky nepěknou zkušenost při odchodu do důchodu, už jsem to tu před časem někde psala. Do důchodu jsem ještě jít nechtěla .Tehdy mi můj šéf (ve věku mého syna) řekl, že strategií firmy je zbavovat se důchodců. Takhle jsem si odchod do důchodu po 20 letech práce ve firmě nepředstavovala a bolí to ještě dnes.
Evženie Fejtková
jsem taky v důchodu a pracuji.prodávám v jednom řetězci a práce mě baví.je to krásná práce ale dost náročná ,jsem tu rok a půl a za tu dobu přišlo a za krátkou dobu odešlo nejmíň 30 žen .Vidím to tak že mladším generacím se spíše nechce pracovat. když zrovna nejsou fronty tak buď povídají a stojí a nebo mají mobil v ruce .a on obchod není jen o prodávání ale taky o uklízení umývání atd.a to už se jim nechce. tak nenadávejte na lidi v důchodu ale raději jim ukažte že tu práci zvládate alespoň tak jako ti důchodci. a to ještě důchodce dělá tu samou práci a za méně peněz,tedy jsem tam jako brigádník.
Marcela Pivcová
Možná, že by bylo pro ty mladé, kterým vadí pracující důchodci, dobré, kdyby si vyzkoušeli na pár měsíců žít s financemi rovnajícími se průměrnému důchodu. Měli by necelou polovinu průměrného platu zaměstnanců u nás, z toho by si museli hradit veškeré náklady na bydlení, stravování, na většinu léků... (mnoho seniorů musí zvládnout platit toto všechno z jednoho důchodu). Třeba by pak na pracující seniory trochu změnili svůj pohled. Vedle finančních důvodů asi málokdo z mladých také uvažoval, že tito senioři chtějí a potřebují být mezi lidmi, třeba i mladšími, že jejich práce jim stále přináší uspokojení. (Pracuji stále s dětmi - dvě odpoledne v týdnu - vím tedy "o čem mluvím" - a daně samozřejmě platím).
Eliška Tondlová
Také bych už ráda přestala pracovat, ale….Jsem vyučená v oboru + absolventka SPŠO a to s vyznamenáním+druhý výuční list v jiném oboru.Vychovala jsem dvě děti a odpracovala úředně spočítaných 40 let + 7 dnů.Jsem ročník 49 a můj důchod činí 8,974.-Kč.Bydlím ve vl.bytě,inkaso měs.cca6,000.-Kč.Dá se z toho normálně žít?.A tak ještě pořád dělám krejčovinu a děsím se co bude až ruce a oči doslouží.Vím mám děti,ty mne na holičkách nenechají,ale proč mám šidit je a jejich dětijen proto,že mi stát po tolika létech práce hodil okousanou kost? A také jsem už zaslechla za zády,že budu hrabat až do smrti,a to šiji doma.
Petr Maurer
To ,že firmy zaměstnávají seniory, je dáno tím, že mladí lidé se nechtějí zpotit u práce. Chtějí studovat a dobrá polovina na to nemá. K zamyšlení je, že jim nevadí studovat za peníze z daní zaměstnanců , kteří přirozeně stárnou a kerým by měli přispívat na penze. Po skončení studií většinou nemají zaměstnavatelům co nabídnout, protože prakticky nic neumí. A učit se od starších je pro ně ponižující. jako zaměstnavatel ve stavebnictví nevidím východisko, až nám starší zaměstnanci opravdu odejdou do penze, protože mladí prostě pracovat nechtějí.
Daniel Dvořák
Paní Jarmilo Fialová, copak by si je firmy na těch "teplých místečkách držely, kdyby za ně měly náhradu perspektivních, výkonných, pracně zdatných mladých? Dneska není problém, že by nebyla práce, ale že na práci nejsou lidi.
Anna Potůčková
Pro nedostatek našich lidí v závodě, kde jsem pracovala musí zaměstnávat lidi z Ukrajiny. Práce je opravdu v současné době dost. Otázkou ale je jak se zaměstnavatelé k pracujícím chovají, že mnohde z firmy houfně utíkají. Je to bohužel případ i tohoto závodu. Spíše stály fronty zájemců o práci v tomto závodě před branami závodu, ted bohužel stojí fronty odcházejících zaměstnanců na opačné straně. I kdyby po mně chtěli výpomoc, nešla bych. Benefity v tomto případě nelákají vůbec i když jsou!
Pavla Žídková
Hana Nová: I kdyby měli mladí o jeho místo zájem - copak musí mít vždycky hned všechno? Na druhou stranu, oni starší kritizují mladší za jejich ukvapenost, namyšlenost, neznalost a nezkušenost. Obě strany mají kus pravdy. Chce to více tolerance na obou stranách.
Hana Nová
Proč by si penzista nemohl přivydělat ,pokud to jeho zdravotní stav dovolí a pracovnī místo nezabírá mladým , protože o něj nemají zájem ?
Danka Rotyková
Souhlasím s Vámi a ať je doba jakákoli, vždy všechno začíná výchovou v rodině. Co ale s tím, když se mladým rodičům nedostává rozumu. Co mu mohou do života dát?
Libuše Křapová
Bydlím na vesnici a v místě, kde není velký průmysl. A při tom nám každou chvíli místní rozhlas hlásí nabídky firem na volná místa. Hledají dělníky, řemeslníky, účetní či IT pracovníky. Nabízejí různé benefity. V dnešní době ten, kdo chce pracovat, opravdu práci sežene.
Hana Rypáčková
Jak to s budoucími důchodci dopadne? Mladí možná žehrají na vyplácení důchodu, ale když mají svou babičku a dědu rádi, přejí jim hezký život i ve stáří..
Libuše Křapová
jarmilo, nesouhlasím s Vámi. Nyní je v ČR nedostatek pracovníků, pracovních míst je dost. Není to spíše proto, že ti mladí po maturitě bez zkušeností těch starších chtějí jejich plat? Nebo jsou líní si hledat místo mimo bydliště a podobně?
Jana Kollinová
Některým mladým vadí, že stát vyplácí důchodcům důchody. Nepřeháním. Zaslechla jsem takové námitky u studentů.
Jarmila Fialová
Bohužel ale znám i dost důchodců,kteří ze ze svého teplého místečka v kanceláři hnout nechtějí a mladí po maturitě shání místo těžko.
Dana Puchalská
Ano, souhlas s Ivanou. A z mé zkušenosti vím, že i důchodkyně je v terciární sféře občas potřeba.
ivana kosťunová
Jako OSVČ nikomu místo nezabírám. A platím daně a odvody OSSZ a ZP. Málokdo asi ví, že prduch platí v rámci jednotné částky OSSZ i příspěvek na sociální politiku zaměstnanosti i ldyž on nemá na podporu v nezaměstnanosti nárok ? Ono by bylo spíše potřeba podávat veřejnosti relevantní informace a ne prezentovat seniory buď jako přítěž státního rozpočtu, nebo neschopné řidiče.