Slavík a Slavík
ilustrační foto: pixabay.com

Slavík a Slavík

3. 10. 2019

Bylo to v roce 1965 a já jsem se vrátila domů ze školního výletu. Na stole mě čekala obálka s fotografií a věnováním - sl. Helence upřímně Karel Gott. Panu Gottovi jsem totiž poslala žádost o fotograffi a moje radost po jejím obdržení neznala mezí.

Fotku jsem vložila do celofánu, aby se nepoškodila, a mám ji dodnes. Samozřejmě je mi líto toho, čím si  zpěvák a jeho rodina prošla. Naděje se střídá se zklamáním a pak přijde chvíle, kdy si uvědomíte, že konec je blízko.

Sama jsem to vše prožila docela nedávno, kdy nás opustil v 64 letech můj manžel. Rakovina. Manžel se vyučil  jako p. Gott elektromontérem. Byl to velice slušný člověk, pracovitý, miloval svou rodinu. A přesto se něčím od pana Gotta lišil. Byl to "obyčejný" člověk. 

Moc bych přála všem nemocným, aby zdravotníci nedělali rozdíly v přístupu ke Zlatým slavíkům a Slavíkům. Můj manžel se jmenoval Z. Slavík. Nikoliv Zlatý, ale Zdeněk. Byl nemocný zhruba ve stejné době jako Karel Gott. V propouštěcí zprávě manžela jsem se dočetla, že na pacientovi nezáleží, je jedno, jakou bude mít péči, protože stejně brzy zemře. Co následovalo, popisovat nebudu.

Ale asi tušíte, co chci napsat na závěr. Prosím, aby zdravotníci nedělali rozdíl mezi pacienty, aby se ke všem chovali se stejnou úctou a empatií. Pacienti a jejich nejbližší doufají, že u nich najdou pomoc a pochopení. Tak jako oba Slavíci a jejich rodiny. Bohužel, ne vždy je v životě vše fér.   

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 10 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Heleno, máte pravdu - život není fér, ale existuje něco jako vyšší spravedlnost, a ta nás dostihne všechny.
František Matoušek
Asi bych měl napsat známé podivení : "Ani se mi nechce věřit". Ale naprosto Vás chápu. Všichni jsme si rovni, ale přeci je někdo ještě rovnější.
Jitka Caklová
Pokud kdokoliv v takovém-to chování spatřuje demokracii, nemám nic proti, každého věc, ale osobně demokracii vidím v úplně jiném světle.
Marie Doušová
Zažila jsem a vím , že rozdíly se dělají a dělat budou. Nic s tím menaděláme, jen můžeme doufat, že je ještě dost slušných a obětavých lékařů. kteří dokáží nerozlišovat.Peníze, popularita a postavení v demokracii,bude stále na prvním místě.
Anna Potůčková
Ano, to víme snad všichni, že to tak chodí snad v každé ordinaci. Moc tomuto článku rozumím a dávám také za pravdu!
Jitka Caklová
"... na svět jsme přišli nazí a také takoví odejdeme." a co zažijeme v mezidobí, pokud to neumíme sami, nám stejně nikdo jiný neodpáře :-)
Zuzana Pivcová
Je pravda, že někde v čekárně, když volají pacienty, ozývá se "Paní inženýrka, paní magistra...". Pro zajímavost, já nikde v takových institucích, ani na dokladech, žádný titul neužívám, protože si na něm "nesedím". Myslím, že zdravotnictví může třeba někomu poskytnout nadstandardní pokoj, nabídnout mu dražší léky a léčbu, která je pro jiné finančně těžko dostupná. Ale, jak je známo, "lékař léčí, příroda uzdravuje". A ta nerozlišuje, na svět jsme přišli nazí a také takoví odejdeme.
Jitka Caklová
... "něco víc" a umí to dát "hezky" najevo :-) ......
Jitka Caklová
"Bohužel lékaři i lépe jednají s člověkem, když má vysokoškolský titul." Je to složité, už právě proto, že sami tito lidé se domnívají, ba jsou dokonce přesvědčeni, že jsou "něco víc". Ale jsou i výjimky, poznala jsem notnou dávku lidskosti u doc. prof. MUDr. Petra Neužila, CSc., FESC, primáře Kardiologického oddělení v Praze Na Homolce, když jsem k němu doprovázela nemocného manžela k léčbě. Ba i mezi přáteli pár výjimek mám. Pravda není jich mnoho a o to víc si jich vážím ♥
Jitka Hašková
Bohužel s arogancí lékařů a jejich hrubostí se setkáváme. Vyzkoušela si to i moje kamarádka lékařka, když na žádance o vyšetření neměla uvedeno Mudr. Potom mi to vyprávěla. Bohužel lékaři i lépe jednají s člověkem, když má vysokoškolský titul.
Alena Vávrová
Ó, jak velice vám rozumím!
Jitka Caklová
Je mi z toho ze všeho smutno. Začátky onemocnění mého manžela nebyly vůbec lehké, obzvláště s přihlédnutím ke skutečnosti, že "pár" let zpět mu na akutní leukemii zemřela partnerka a zbyly mu jen dopisy plné lásky a naděje na život příští.
Zuzana Pivcová
Ano, věřím Vám, Jsou prominentní pacienti s nadstandardní péčí (třeba mezi jinými pan režisér Menzel). Ale v konečné fázi, stejně si život nikdo nekoupí, peníze mu to odcházení trochu možná ulehčí, i když ani tady nevím.
Libuše Křapová
Zdenko, ano, i já jsem to zažila. Souhlasím s vámi i Janou Š.
Jana Šenbergerová
Také jsem to zažila, proto vím, o čem píšete. A souhlasím s vámi.