Jak bude vypadat můj funus?
Foto: pixabay.com

Jak bude vypadat můj funus?

11. 10. 2019

Nevím, jestli budu na tomto světě rok, tři, pět či více. Na prahu sedmdesátky má člověk tendenci zamýšlet se nad tím, co jej ještě čeká, a také, co bude, až vydechne naposled. Rozloučení s největší českou celebritou mě ale hlavně nutí přemýšlet nad tím, jaký bude můj funus.

Kde se můj pohřeb bude konat? Kolik přijde lidí? Co mi zahrají? Do jakého hrobu mě uloží? A hlavně, mohu mít i já pohřeb se státními poctami?

Když si v rychlosti promítnu svůj život, mohu bez ostychu říci, že jsem nijak zásadně nezhřešil. Byl jsem slušným a poměrně i pilným žákem a studentem, k dívkám a později ženám jsem se choval s úctou.

Nikdy jsem nebyl svazákem a neměl jsem ani rudou knížku, ačkoliv mě lámali o sto šest, a na postup v kariéře jsem tak mohl zapomenout.

Vychoval jsem s milou ženou tři skvělé děti, snažím se vštípit slušné chování a gentlemanství i do svých vnuků. Žiju s pokorou, jím střídmě, třídím odpad, šetřím vodou, zasadil jsem několik stromů, na nákupy nepoužívám plastové obaly.

Na daních, dodavatelům vody a energií, mobilním operátorům, pojišťovnám jsem  odvedl slušnou porci peněz, nikdy jsem se nezadlužil, nezpronevěřil, nic neukradl.

Chodím k volbám, zajímám se o věci veřejné, neudával jsem ba ani nepomlouval sousedy, pomáhám mladým ženám s kočárkem, starším ženám s těžkou taškou, chodím slušně oděn, holím se každý den, po holení myji umyvadlo, při močení zvedám prkénko...

Nikdo mě sice nezná, přesto si myslím, že bych si také zasloužil funus s nějakými těmi poctami. Nebo ne? 

 

Další články autora najdete na jeho blogu Glosář tuctového důchodce.

Hodnocení:
(5 b. / 25 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Pudichová
Těžko se to hodnotí, každý máme jiná kritéria pro život. Líbí se mi toto citát: ,, Když jsi přišel na tento svět, všichni kolem se usmívali, jen ty jsi brečel. Žij tak, aby všichni okolo tebe brečeli a ty aby ses mohl usmívat, až budeš z tohoto světa odcházet..."
Soňa Prachfeldová
Každý hodný člověk, ktery tu na pozemském světě něco dobrého a prospěšného vykonal si zaslouží, aby se s ním zejména rodina rozloučila a poděkovala. Národem sice nebudeme oplakáváni, stejně to nic nezmění na konečné.
Marie Měchurová
Moc povedený článek k zamyšlení nad naším přibližujícím se koncem. Podobu pohřbu nechávám na dětech, ale mám jedno přání, že můj popel nasypou do důlečku nad mojí zahrádkou. Hlavně ať se do nikoho nepřevtělím, chci mít potom svůj klid...
Zuzana Pivcová
Myslím, že můžete být se svým životem spokojen. A to je hlavní.
Jana Šenbergerová
Pro mě bude mnohem důležitější to, co bude po funuse. Ten ať si děti zorganizují, jak jim to bude vyhovovat. Pěkně jste to sepsal. Po sedmdesátce je jistě dobré mít v tom jasno, neboť neznáme dne ani hodiny.
Drahomíra Stínilová
Trefný postřeh. Fakt jsem se zasmála. Tak jako dneska při pročítání zpráv na Seznamu. To jsem zařvala smíchy - SKANDÁL na pohřbu K.G. Ministr Kremlík předběhl frontu. Babiš se zlobí. To je určitě zásadní prohřešek, průšvihy na ministerstvu s dopravou v naší zemi jsou proti tomu jen pouhou maličkostí.
Věra Ježková
Prima.
Alena Tollarová
Usmívám se a v duchu tleskám ...
Jitka Caklová
Já se jen obávám, až toto nevkusné divadlo, "krmené" médii skončí, kolik špíny ze skutečného veřejného života, vyplave na povrch ze zákulisí. Pán Bůh s námi ♥♥♥
Marie Ženatová
Právě v dnešní den mi Váš zveřejněný článek dodal hodně optimismu a snad i mnoha ostatním, že určitě nebudu sama kdo by si ze srdce přál odchod z tohoto světa ve veliké pokoře a tichosti...
Jitka Caklová
Pane Vácho/a?, až na "holím se každý den" a "při močení zvedám prkénko", jste celý Já :-) :-) :-) a příspěvek Mirka H. se mi moc líbí. Oběma díky!
Naděžda Špásová
Antoníne, vy jste přímo ideální muž. Vaše úvaha mě opravdu pobavila, jemná ironie tomu dodala vtip. Čeho je moc, toho je příliš. Já osobně o tomhle nepřemýšlím, je mi to v podstatě jedno, hlavně, když mě nepohodí někam na skládku. Ale vzhledem k tomu, že jsme s manželem vychovávali dvě slušné děti, tak to nehrozí. Myslíte, že by se vám takový humbuk líbil? :-)
Mirek Hahn
Podle toho co píšete, pane Vácha.... si troufám odhadnout, že ve skutečnosti o pohřeb se státními poctami nestojíte (i když podle vypsaných skutků si ho jistě zasloužíte). Soudím, že ke schopnosti napsat tento příjemně satirický text, se připojuje i schopnost srovnat si hodnoty. Myslím, že pohřeb s poctami bude ve Vašem žebříčku hodnot spíš vzadu :-)
Anna Potůčková
Zajímavá úvaha, ale spíše než samotný "funus" se občas zamýšlím kdy to přijde, zda budu umírat ve spánku, nebo zda mně budou trápit bolestivé stavy. Myslím, že naše generace ve většině případů žila a konala dle Vašich řádků - byli jsme tak vedeni našimi rodiči - tzn. k úctě, pokoře, pracovitosti !
Vladislava Dejmková
Podobné duševní pochody asi dnes postihnou více lidí... Je to vtipně napsané.