Nakupování jako zábava, ale i závislost
ilustrační foto: pixabay.com

Nakupování jako zábava, ale i závislost

19. 10. 2019

Patříte k lidem, kteří nejenže denodenně nakupují, ale nakupují rádi a dokonce chodí do obchodů a nákupních center, i když momentálně nic konkrétního nepotřebují?

Zkusili jste se někdy zastavit před zbožím, které vás láká, a říct si: Nepotřebuji to. Nechci to. Nekoupím si to, a jednoduše odejít? Pro někoho je takové uvažování samozřejmé, jiný však lákání snadno a často podlehne a někdy ho to dodatečně mrzí. Jestliže své odmítnutí zvládnete, možná se najednou budete cítit báječně. A jestiže se to u vás stane opakovaným rozhodnutím, pak jste možná udělali první kroky k celkovému odmítnutí konzumního způsobu života.

Dříve lidé nakupovali, když něco potřebovali. Dnes se nakupování stalo do velké míry zábavou, zahnáním nudy, naplněním volného času nebo náplastí na různé smutky a nespokojenost s jinými oblastmi života (což je dost srovnatelné třeba s mlsáním, kterým si chci udělat radost nebo ho beru jako náhradní lásku). Nudím se, půjdu se podívat po nových kabelkách. Jsem v depresi, koupím si novou rtěnku.

Dnes a denně jsme svědky či cílovými objekty reklam, co nutně musíme mít a proč bychom to měli mít. Reklama je koncipována tak, aby vzbudila závist, že jiní, ti lepší, nabízený výrobek mají, aby nás inspirovala k jejich následování. K nabídkám jsou využívány různé celebrity, které ve skutečnosti dané zboží nekupují, maximálně ho za odměnu dostanou zdarma. Mladé lidi pak o správnosti nákupu přesvědčují oblíbení "bloggeři" nebo "influenceři", tedy lidé, kteří mají svým názorem ovlivnit ostatní.

Nutnost nákupu je posilována různými nabídkami, jako je třeba "je to pouze limitovaná edice", na internetu pak "akce bude trvat již jen 48 hodin" nebo "výrobek si zakoupilo již 1850 lidí". K tomu se pak druží pochopitelně různé slevy, které lidi vedou k úvaze, známé humorně jako "no, nekup to za tu cenu".

Celkově lze říci, že zvláště ve velkých městech jsme předávkováni, ba přímo zamořeni nákupními možnostmi. Díky tomu se pak z nakupování stává mnohdy marnotratnost či rozmařilost. Pro řadu lidí není tím nejdůležitějším následné využití zakoupené věci, ale samotný obřad jejího získání, tedy nákup. Marketing dobře ví, že touha i v tomto případě je nekonečná, a proto ji bude stále živit. O manželce někdejšího amerického prezidenta Jackie Kennedyové bylo známo. že trpěla až chorobnou nakupovací vášní. Ovšem běžně se jí to, co si koupila, přestalo líbit už cestou domů a někomu to darovala. U nás by si takový finančně náročný postup až na výjimky mohl opakovaně asi sotva někdo dovolit.

Zkuste si tedy, pokud patříte k těm utrácivým, ušetřit peníze tím, že své emoce spojíte se zdravějším řešením. Přečtěte si místo nicnedělání knihu, pohovořte s přáteli, uvařte si dobré jídlo, vydejte se na výlet nebo napište na portál.

Kupte jen to, co opravdu potřebujete. U každé nabízené věci si udělejte výčet svých Pro a Proti. Užívejte si toho, co už máte. Mějte radost z toho, že jste nepotřebně nevyhodili peníze. Uložte si je na něco jiného, třeba na pěknou oslavu či dovolenou.

Možná, že se tím, že nebudete zbytečně utrácet, budete cítit daleko bohatší než s nakoupenými věcmi.

Napište nám, jestli jste také skončili se zbytečným utrácením. Vedl vás k tomu jen nedostatek financí? Dokážete rozpoznat různé triky obchodů a vyhnout se jim? Jak dalece se zabýváte nakupováním a do jaké míry vás to baví? Stává se vám, že věci, které jste si sami koupili, nakonec vůbec nepoužíváte?

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.3 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Charvát
Já musím mít k tomuto článku "tvrdou" výtku. Samozřejmé je, že to myslím nadsazeně. Jinak nakupují většinou ženy a jinak my muži. Já jdu koupit košili, znám velikost, znám rozměr přes prsa, i dopředu vím barvu a tvar a kam ji budu nosit. Má-li kamenný obchod co požaduji v rozumné ceně, vše za několik minut vyřízeno. Když chci dlouhý rukáv, nezajímá mě krátký. Když chci letní kostičku, nezajímají mě bílé svatební košile, atd. Raději mám kamenný obchod než přes internet. Vše tam vidím a je to. Ženy musí vidět a omakat vše, a asi mají i zásadu, nikdy ne v prvním obchodě! Přeji vám všem příjemný den.
Dana Puchalská
Doufám Evo, že ten model co popisuješ doopravdy oblékneš. :-) :-) :-) A někdo Tě i vyfotí, abych nejen já mohla koukat a říkat si:"Je to možný? Je to Eva či někdo úplně jiný?"
Eva Mužíková
Patřím k lidem, kteří netráví v obchodech více času, nežli je potřeba. Píši si seznam věcí které potřebuji, pochopitelně skoro vždy něco navíc přikoupím... Přiznám se, že se mi již někdy stalo, že jsem se nadchla nějakým kouskem oblečení, které mi pak delší dobu leželo nepoužité v skříni. V poslední době jsou to kostkované černobílé šatičky se širší sukní nad kolena. Asi je vytáhnu až obléknu leginy, kozačky a krátkou bundičku do pasu.... :)))
Jarmila Komberec Jakubcová
Přiznávám, že občas si jdu udělat radost nákupem něčeho nového třeba zajímavého parfému, rtěnky nebo třeba bot. Ale to opravdu dělám jen velmi zřídka. Nemám čas běhat po nákupních centrech a max. nakupuji nějaké potraviny. Tak jsem si nedávno koupila krabičku kaviáru.
Věra Ježková
Se zbytečným utrácením jsem neskončila, protože jsem s ním ani nezačala. Většinou nakupuji z nutnosti, pro zábavu nikdy. Občas si koupím něco pro radost. Mám několik věcí, které jsem si koupila a nepoužívám je (např. plastový krouhač na zeleninu).
Danka Rotyková
S nakupováním jsem na tom podobně jako Danuše. Ale ... dříve, když jsem byla v zaměstnání a vedla jsem tým lidí, měla jsem samozřejmě větší potřeby se kvalitně a elegantně oblékat než dnes, když jsem v důchodu. Jsem konečně v klidu, svůj šatník samozřejmě obměňuji, ale už to není tak naléhavé. A když něco nekoupím teď, nevadí. Třeba to příště budou mít ještě lepší nebo za nižší cenu. Ten pocit je osvobozující. A že jsem byla docela velká parádnice!
Danuše Stočesová
Nakupuji zcela náhodně, někdy ve výprodejích, abych si doplnila šatník, někdy koupím věc jak říkala moje kolegyně "i kdyby na chleba nebylo". Podle mého názoru pobyt v obchodě, jak osobně cítím, ubírá energii. Nikdo není dokonalý, tak se mi také stane, že někdy koupím, protože se necítím dobře. Vždy ale věc využiji. Již několikrát jsem odnesla spousty starších věcí do kontejnerů pro bezdomovce nebo pro lidi, kteří si věc ještě užijí. Raději se zajímám o knihy a záliby podobného druhu. V každém případě má každá žena dbát o svůj zevnějšek a tím podporovat svoji ženskou energii. Hezký čas přeje Danuše