Fotoreportáž: Výlov rybníka Rožmberk
Foto: autorka

Fotoreportáž: Výlov rybníka Rožmberk

20. 10. 2019

Sezóna podzimních výlovů třeboňských rybníků začíná vždy výlovem Rožmberka. Rybník Rožmberk je největší rybník u nás. Sledování tradičního rybářského řemesla při výlovu je velmi oblíbená zábava.

Během dne bývají dva až tři zátahy, následuje jejich zpracování (třídění, brakování, odvoz). Je na co se dívat a lidé mohou až k rybníku, ke kádím a autům, které ryby odvážejí na sádky. Vyloví se 90 % kapra a zbytek tvoří lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik a okoun. Pod hrází na historických sádkách je možnost zachytat si s udicí, prohlídnout si druhy ryb a hlavně bílé sumce, které zase vracejí do rybníka. Ze spousty stánků voní rybí polévky, filety z ryb, kapří hranolky, vyhlášené řízky Třeboňských baštýřek a  další pochoutky. Rybí speciality zde vařil i mistr kuchař Petr Stupka. Pivo, víno i nealko nápoje na každém kroku. Však ryba potřebuje plavat. Pro děti je zde spousta zábavných programů. Nechybí ani hudba, prostě slavnost, jak má být.

Pokud si chcete vychutnat atmosféru výlovu od pátku do neděle, ubytujte se v Třeboni s předstihem. Pak je lepší vyjet k rybníku vlakem do stanice Lužnice a dva km dojít pěšky. Aspoň můžete ochutnávat třeboňské pivo. Pivovar Regent byl v Třeboni založen roku 1379. Až do konce války byl pivovar schwarzenberským vlastnictvím. V současnosti je vlastníkem akciová společnost Bohemia Regent. Město je významnou památkovou a přírodní rezervací. Leží mezi rybníky Rožmberk a Svět. Je hojně navštěvováno turisty. Ve městě jsou dvojí lázně: Bertiny lázně a Lázně Aurora. 

Hodnocení:
(5.1 b. / 13 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jitka Mošovská
"Rybáři jsou správní chlapi"...
Dana Kolářová
Zajímavé podívání.
Soňa Prachfeldová
Prima fotoreportáž, žiješ Hanko v nádherném kraji a všude to máš kousek, na Plzeňsko, na Šumavu, máš se.
Lidmila Nejedlá
Hanko, vlhká, chladná, bohatá a hezká reportáž. Nechyběly hastrmanky, krokodýl ani ponocný.
Jitka Hašková
Je to zajímavý článek. ale mě to neláká.
Eva Mužíková
Tato akce by se mi určitě líbila. Krásně jsi nám jí Hanko přiblížila...
Růžena Kuželková
Letos jsem se chystala,že se podívám na výlov,jenže,když jsem zjistila,že od nádraží v Třeboni je to 7km,tak jsem to vzdala . díky za poznámku,že je lepší jet do zast,Lužnice,příští rok bude o jeden výlet více,
Zuzana Pivcová
Je to určitě velká akce. Jenže já lituji všechny ty ryby. Třeboň jako město se mi ale moc líbí.
Alena Tollarová
U Rožmberku jsem byla, ale v létě. U výlovu rybníka jsem nikdy nebyla, ani tohoto slavného, ani žádného obecního kačáku, přestože vím, že výlovy rybníčků jsou i tady v okolí. Někam mi to vždycky uteče. Tak jsem si pobyla aspoň s Tebou.
Věra Ježková
Hani, na výlovu Rožmberka jsem byla se známými z Pelhřimovska asi rok po VŠ. Říkali mu Rožužerák. Byl to moc pěkný zážitek. Před odjezdem jsem si chtěla koupit pár rybiček domů. Požádala jsem prodavače, aby mi je bacil. Udiveně na mne pohlédl a zeptal se: „Paní, už jste někdy viděla zabíjet xy?“. (Nevím, co to bylo.) A podal mi igelitový pytlík s mrskajícími se stříbrnými rybičkami. Cestou vlakem chudinky pochcípaly. Doma jsem si je udělala na pánvi. Špatně mi po nich nebylo. Hezká reportáž. :-)
Anna Potůčková
Super článek, bezva video a jak píše Elena, super tip a velké lákadlo být u toho
Dana Puchalská
Hanko,moc hezký článek . A hezké video. Děkuji.
Alena Vávrová
Hanči, dík za tu podívanou! Když je výlov Máchova jezera, taky nevynechám, ale tady se teď loví jednou za 6 let.
Elena Valeriánová
Hanko, to je typ na příští rok jako hrom. To by se mi fakt líbilo.
Libuše Křapová
Hanči, hezké :-)
Jitka Caklová
Krásná reportáž. Žabakor už je také vylovený :-)
Naděžda Špásová
Zajímavá fotoreportáž. U Rožmberka jsme se byli podívat, když jsme jeli z Třeboně. :-)