Nezaberu a nezaberu. Nespavostí trpí stále více lidí po šedesátce
Ilustrační foto: ingimage.com

Nezaberu a nezaberu. Nespavostí trpí stále více lidí po šedesátce

24. 10. 2019

Vypadá to jako nezávažný problém. Senior nemůže v noci spát, no tak co, prospí se pak jindy, vždyť nemusí do práce. Kéž by to bylo tak snadné.

Nepravidelný spánek je příčinou mnoha dalších zdravotních obtíží a hlavně, nevyspaný člověk je mrzutý, bez nálady, bez schopnosti si život užívat.
"Moje sedmdesátiletá maminka poslední dobou očividně chřadla a my nedokázali přijít na to proč," vypráví pětačtyřicetiletá Dana. "Pak z ní vylezlo, že v noci spí nejvýše dvě až tři hodiny denně. Jde spát o půlnoci, do dvou se převaluje, pak na krátký čas usne, zase se vzbudí. Ráno bývala malátná a dvakrát dokonce v poledne omdlela. Když o svém problému řekla obvodní lékařce, ta jen pokrčila rameny a řekla jí, že tím trpí hodně starých lidí. A pak se jí zeptala, zda chce prášky na spaní. Máma odmítla a trápí se dál."

Chcete prášek? To je častá věta, kterou lékaři na problém nespavost reagují. Jenže pozor, když ji uslyšíme, je dobré zapřemýšlet.
"Hypnotika jsou vhodná pouze pro krátkodobou léčbu nespavosti, protože jejich denní užívání může vést k návyku už po třech až čtyřech týdnech," upozorňuje lékařka Ev a Topinková z geriatrické kliniky Vinohradské fakultní nemocnice. A čím je člověk starší, tím hůře se závislosti zbavuje.
Podle lékařských statistik trpí nespavostí až pětadvacet procent starší populace trvale a více než polovina se s tímto problémem setkala aspoň někdy.

"Připadá mi nevhodné otravovat mého lékaře, který má každý den plnou čekárnu vážně nemocných starých lidí a s takovou prkotinou, jako je špatný spánek," říká šestašedesátiletá Marta z Ostravska. Celý život nevěděla, co je to probdělá noc, ale poslední dva roky trpí. Celé noci se dívá na televizi, čte, usíná kolem čtvrté hodiny ráno. V sedm ráno vstávala třikrát týdně na brigádu v blízké trafice, ale musela s touto prací skončit. Důvod? Únava z nedostatku spánku. "Mrzí mě to, chodila jsem tam ráda. Ale kvůli nevyspání jsem byla tak neschopná, že jsem dokonce jednou usnula v práci a jednou špatně vydala zákazníkovi peníze. Ta nespavost mě zničí," vypráví.

Poslechla rady kamarádky a začala užívat hypnotika. Vyzkoušela různé druhy. Dodává jí je ona zmíněná kamarádka. "Má nějaký dobrý zdroj, neptám se odkud. Neptám se ani, co to přesně je, podstatné je, že spím," vysvětluje Marta.

Na internetu se s prášky na spaní a na uklidnění obchoduje čile a bezstarostně jako by to byly neškodné bonbónky. Ale nejsou. Lékaři se však čím dál častěji setkávají s tím, že senioři žádají předpis klasického rychle působícího hypnotika jako je Stilnox nebo rychle účinkujících lékřů proti úzkosti jako je Neurol, Lexaurin či Diazepam. Mnohdy jsou lidé značně poučení, vědí, jak léky účinkují a jejich předpisu se poměrně rázně dožadují. Je na lékaři, jestli chce mít klid a napíše je nebo je zodpovědný a pacientovi se snaží takové rychlé a často nebezpečné řešení rozmluvit a hledat jiné cesty.
"Dlouhodobá nespavost by se měla léčit nejprve bez pomocí léků," uvádí lékařka Eva Topinková. "Jde především o změnu denního režimu, to znamená, že senior by neměl spát přes den, měl by vykonávat dostatek fyzické aktivity, aby se přirozeně unavil. Také by se měl dostatečně vystavovat dennímu světlu. V neposlední řadě je důležitá pravidelnost pri vstávání a uléhání," vysvětluje.

Jinými slovy, kdo řeší to, že v noci nemůže spát, tím, že prospí celé odpoledne, dostane se do začarovaného kruhu.

Lékaři doporučují zkusit místo denního pospávání a ládování se chemií takové zdánlivě jednoduché věci jako je teplá koupel, klidná hudba či sklenka teplého mléka s medem.

A teď to podstatné. Průzkumy týkající se nespavosti ukazují, že lidé, kteří špatně spí, trpí třikrát častěji silnými bolestmi hlavy a mají čtyřikrát více úrazů a dopravních nehod než dobří spáči. Navíc u seniorů se tyto důsledky projevují výrazněji než u mladých lidí. Když v noci bloumají po bytě, často zakopnou, upadnou a zraní se. Když pak přes den podřimují, ztrácejí sociální kontakty. Zkrátka, nespavost je velký problém a není radno ho podceňovat ani řešit pojídáním prášků. Ideální je zkusit najít její příčinu. Není to snadné, ale často jí je to, že nedokážeme přestat přemýšlet. Lékaři se shodují, že tento problém stojí za většinou případů nespavosti. Prostě neumíme takzvaně vypnout. V hlavách nám stále něco šrotuje. Jestli vnuk už konečně dodělá maturitu, jestli budeme mít dost peněz na dárek pro dceru, jestli jsme neprotopili za zimu moc peněz, jestli se máme vypravit do Chorvatska s přáteli autem nebo autobusem, jestli máme jít k lékaři zítra či pozítří, jestli zvládneme sami pokosit trávu na chalupě, jestli nás po tom nechytnou plotýnky, jestli, jestli, jestli....

Špatné spaní se šíří lidstvem jako epidemie a přesné příčiny jsou samozřejmě u každého trochu jiné. Ale  zásady, že večer nebudeme nad ničím přemýšlet, přestaneme jíst před spaním těžká jídla, pít kávu a budeme se snažit jít do postele s trochou fyzické únavy, ty by se mohl naučit dodržovat každý.

Autor: Redakce Zpět na homepage
Hodnocení:
(5.1 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Helena Dohnalová
Tak jako mnozí někdy blbě spím, řeším to čaji. Myslím, že je to lepší způsob než léky.
Eva Kopecká
Jako správná sova v noci sovím. Jsem na to léta zvyklá. Není to ani o tom, že by mě deptalo něco z práce, něco z domova. Je to prostě o tom, že nespím, jako normální lidi. A tak si v noci čtu, něco srovnávám, už jsem i pekla a nebo myla okna. Ostatně...kdo může říct, že je úplně normální...? Když jsem unavená, natáhnu se přes den. Spolehlivě mě uspává to, co se nedoporučuje, a sice potichu puštěná televize....co se dá dělat. Když je dovča, jsem schopná chodit spát i ve tři. No, až budu v důchodu, snad když nebudu muset vstávat do práce, to dospím ráno....všimli jste si, že nejlíp se spí mezi pátou a sedmou, když většina lidí vstává?
Oldřich Čepelka
prášky - pro mne tabu. Musím si ale číst. většinou 2-3 odstavce a spím. Během dne nečtu. Někdy se ale vzbudím a v hlavě to víří. Když nejde usnout, rozsvítím si a čtu si. někdy krátce, někdy dlouho. četba s lampičkou je jediné uspávadlo a jsem rád, že to ještě takhle funguje.
Alois Kavan
Existuje jedna přirozená látka zvaná serotonin. Je v mozku a je mj. důležitá i pro kvalitní spánek. Získává se z potravy a protože vytěžování vitamínů, minerálů a i toho serotoninu z našeho trávícího traktu s přibývajícím věkem klesá, tak tím dochází i k nespavosti. Řešením je tedy dobrá funkce trávení a vstřebávání potravy. Tady je třeba začít a teprve potom hledat pomoc v jiných směrech - např. v příslušných doplňcích stravy.
Marie Faldynová
Je mi líto kamarádky, která má velkou zahradu, na které se unaví, je na vzduchu a na sluníčku - a nespí. Já trpěla nespavostí, když jsem měla nějaké problémy v práci, ale v důchodu spím, díky Bohu, dobře.
Marie Doušová
Ráda před s paním čtu a tak se mi stává ,že potom dlouho nemohu usnout. Chodím spát velmi pozdě ,jsem sova.Někdy si musím vzít prášek, abych vůbec usnula. Někdy je hodně starostí a myšlenky nejdou zastavit a spaní se proto také nechce dostavit - mozek pořád pracuje a né a né usnout. Je to věčný boj.
Soňa Prachfeldová
Jsem ? sova, chodím spát po půlnoci, dam si sudoku v posteli, někdy se probudím, někdy špatně usínám a pak to zase doženu, tělo si sve musí vybrat a dohnat. Jen se naučit vše pustit z hlavy, u mě to jde těžko.
Danka Rotyková
Musím říci, že nyní v 63 letech spím lépe než zamlada. Asi už se před spaním tolik nezabývám nevyřešenými problémy. Pokud mám nějaký den těžší, jsem ráda, když si na chvíli po obědě odpočinu, pokud ne, obvykle mne spánek přepadne dříve večer. Pak jsem chvíli v noci vzhůru, ale zatím to nepokládám za nic hrozného.
Danuše Stočesová
Oprava prosím- vždy,začátek,neznamená. Děkuji. A přjďte si koupit moji knížku Dětem Dana/ Knihkupectví Franze Kafky a čtěte ji večer...../
Jitka Caklová
V mladém a mladším věku jsem měla dost nocí bezesných a pokud jsem usnula a spala, budila jsem se zpocená hrůzou ze snů, které se mi zdály. Od doby, co jsem se naučila večer si srovnat myšlenky a "vypnout" mozek, usínám a spím dobře a hlavně, budím se odpočatá. Sny mám už zřídka kdy a nebo jsou tak bezvýznamné, že si je ani nepamatuji. Když potřebuji vstávat ráno na určitý čas a nařídím si budík, tak se budím pět minut před signálem buzení.
Danuše Stočesová
Já se také probouzím v noci možná tak 2 x či 3x . Beru to jako pozitivum, Poslouchám hudbu, piji třeba i colu a poté jdu meditovat a spát. Je mi 63 let a i v noci se třeba učím. Ráno vstávám brzy, abych měla na své "rituály" dost času. Neustále pracuji a necítím se unavená. Pan M. Ghandí spal tři až čtyři hodiny a stačilo mu to. Výdy záleží na aktivitě člověka a na zájmech člověka. 60 let člověka meznamená vůbec nc . Je to začátel života. Důležité jsou myšlenky, hlavně pozitivní. Hezký večer, Danuše
Zuzana Pivcová
No, buďte šťastni, kdo spíte bez problémů. Prášky na spaní jsem brala dvakrát v životě, a to v životních krizích. Ale mám přírodní prostředky, které mi pomáhají a neničí můj organismus. Je pravda, že mně stačí malý negativní podnět, abych neusnula, a za chvíli by se z toho stal návyk. Když se musí chodit do práce, je to pak zlé.
Jana Šenbergerová
Večeřím nejpozději kolem osmé, spát chodím kolem půlnoci. Usínám dřív než se uvelebím. Občas se v noci probudím, ale sotva se vrátím do postele, usínám. Budím se mezi sedmou a osmou hodinou. Vyhovuje mi to. Dříve mi stačilo spát pět hodin, asi teď doháním, co jsem zameškala. :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
Nemám se spaním problém, jdu si lehnout okolo 22hod. a probudím se v 7 hod. Je ale pravda, že když jedu do zahraničí a spím v různých hotelích či se dostávám do jiného časového pásma tak si vezmu prášek na spaní. Po návratu domů zase žádné prášky neberu. Dělám to tak již 20 let. 1x ročně si nechávám napsat 20 prášků Stilnox.
Anna Potůčková
Se spánkem nyní nemám žádný problém, a to si klidně dám na večer slabou kávu. Přes den nespím vůbec, maximálně 1-2 za měsíc si jdu jen odpočinout, a stane se, že zavřu oči a spím....v noci nanovo! Kupodivu mně nevadí ani chrápání, otočím se na druhou stranu a spím dál :-)
Dana Puchalská
Ano, nespavost u starších lidí je problém,ale mně zatím nehrozí. Aspoň doufám. :-) Jedna moje kolegyně se ve vyšším věku s nespavostí potýkala. Tak začala polykat léky jako lentilky. Když jsem chodila do práce, byla jsem nucena vstávat brzy a slibovala jsem si, že si to v penzi vynahradím. Měla jsem nepravidelné směny a kdo to zažil, ví co to je. Je pravda, že mi nějakou chvíli trvalo, než se s tím můj vnitřní budík srovnal. Jsem takový lidově řečeno mišmaš sovy a skřivana. Občas se mi stane, že nemohu zabrat a převaluji se v posteli. Ale prášky jsem nikdy nechtěla brát. Ta kolegyně byla vyloženě odstrašující případ.
Libuše Křapová
Nepiji večer kávu ani čený čaj, nejím těžká jídla, mám dostatek fyzické aktivity i denního světla. Přesto občas trpím silnou nespavostí. I když mých nespavých atak ubývá, zrovna nyní mne to už asi čtrnáct dní znovu trápí. Vím, čím je to podmíněno - dlouhodobá práce v nepřetržitém provozu a přemíra různých stresů. Co s tím? Prášek si občas vezmu, lámu si jeden na třetinku, (tudíž jedna tableta na 3x), ale to nelze stále, právě kvůli návyku. Tak jsem se teď zaťala a nastavuji si budíka. Prostě ráno (zatím tedy jen dvě) vstanu v určenou dobu, a basta. Nebudu dospávat noční hodiny během dopopledne. Pro jistotu jsem schovala řidičák a jezdím vlakem, protože dnes se už cítím jak "vyoraná myš," ale uvidíme, kdo podlehne první. Já nebo ta nespavost?
Věra Ježková
Jsem sova. Usínám špatně, spím špatně, léky na spaní nejím. Přesto ráno (před šestou) vstávám poměrně odpočinutá. Na rozdíl od doby, kdy jsem chodila do práce. Večer nad ničím nepřemýšlet si nedovedu představit. Po ulehnutí k spánku se myšlenky začínají rojit. Že bych kvůli menší fyzické únavě třeba oběhla blok nebo vyluxovala, mi připadá úsměvné.