Máte někdo vindru?
Ilustrační foto: pixabay.com

Máte někdo vindru?

20. 11. 2019

Tuhle jsem někoho slyšela, jak říká, že ho ty vánoce hodně vyšťavily a že už nemá ani vindru. Nevím, proč by měly vánoce někoho vyšťavit, ale zarazilo mě slovo vindra. Slyšela jsem to mockrát, ale co to vlastně ta vindra je?

Honem tedy na chytrý internet a dozvídám se, že vindra je velmi drobný peníz, který se už ani nedá rozměnit  No, asi se opravdu rozměnit nedá, když se vždycky používá v souvislosti "nemám ani vindru", a tak těžko rozměníte něco, co není. Jdu se honem podívat do peněženky a zjišťuji, že také žádnou vindru nemám a dokonce ani flok tu není. Asi jsem chudá jako kostelní myš.

Toto pořekadlo se prý používá nejenom v Čechách, ale také v Americe, v Rumunsku, nebo v Asii. Kostelní myši na tom musejí být opravdu zle, na rozdíl od myší domácích nebo polních. Kostelní myš bude takový chudý příbuzný, a jak je chudý příbuzný, opravdu nevím.Třeba nemá ani  zlámanou grešli nebo floka a možná, že ani prachy. Prachy se mu možná rozprášily.

Někdo je také držgrešle, a tak nějaké grešle ještě má.. Někdy jsou lidé i na mizině a to jim nezávidím ,ale také vlastně nevím, jak mizina vypadá. Možná, že je  dobře, že to nevím, protože to asi není nic příjemného.

No, na mizině ještě nejsem, ale že nemám ani vindru, mě mrzí. Doufám, že mě vánoce nevyšťaví a  ani vám to nepřeji a doufám, že vám nějaké vindry zbydou. Také ty prachy nesmíte rozprášit, ale nebuďte držgrešle. No, a když vám nějaká vindra ještě zbyde, tak mi ji pošlete, ať vidím, jak vypadá..

Hezké vánoce !!!

Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Hano, v knihovně jsem náhodou objevila knížku Co to znamená, když se řekne? K. Foltin, Olomouc, 2017. Opsala jsem vám zní toto: Vindra. Pojmenování staré rakouské drobné mince. Pochází z vídeňského feniku (Wiener Heller) o hodnotě čtvrt krejcaru, tedy asi půl haléře.
Libor Farský
Prima, Haničko, tleskám
Jana Šenbergerová
Tak to mě zajímalo, kde se ten výraz vzal, a našla jsem toto: "Vindra je češtině přizpůsobené německé přídavné jméno Wiener, tedy vídeňský. Zkráceně tak naši předkové říkali vídeňskému feniku neboli haléři, což byla rakouská drobná stříbrná mince, jejíž kvalita se neustále zhoršovala. Až nakonec v 15. století obsahovaly tyto feniky ve své váze třetiny gramu jen 0,01 gramu stříbra. Díky Jiřímu Poděbradskému, který jich jako válečnou kořist z Rakouska přivezl velké množství, se tyto málo hodnotné mince dostaly i k nám a daly vzniknout úsloví nemám ani vindru, tedy vlastně nemám ani ten nejméně hodnotný peníz, jaký může být."
Antonín Nebuželský
Taky bych chtěl mít vindru, měl bych lepší pocit.
Zdenka Jírová
Hezké povídání, které dokresluje fakt, že čeština má neskonale mnoho rovin a je moc vtipná.
Rostislav Mraček
Vtipné! Kdysi mne pobavilo, když jsme při odjezdu na dovolenou dostali otázku: A nezapomněli jste na jásátka?
Jana Kollinová
Zajímavá a vtipná úvaha. Bylo mi milo číst výrazy, které používali i moji prarodiče, než například současné "love" nebo "chechtáky." Nelíbí se mi také pojmenování bankovek, např.: litr, kilo, pětka nebo meloun. Další neznám. :-)
Libor Ptáček
ak zase něco ze života. Jako pokladničku na drobné mince jsem si pořídil litrovku od mléka. Dával jsem tam ale jen barevné kovovky, né hliník. Po naplnění měla 3,5Kg a bylo tam 9600.- Když jsem to na poště chtěl rozměnit za „platnou měnu“ tak si dali podmínku roztřídit to po hodnotách. „Tak se mi rozbilo prasátko“, směníte mi to za papírovky? Vrazili to do mlejnku a bylo to co by dup. Jen za tu službu jsem platil stovku. Chtěl jsem zpátky pětitisícovky abych nespal tak vysoko, ale oni je nemají a několik měsíců je již neviděli.
Soňa Prachfeldová
Tato úvaha nemá chybu.
Eva Mužíková
Hanko, tak to se Ti povedlo....Já jdu kouknout do portmonky, spočítat ty fufníky. Pošlu Ti ty, co mám navíc, a nečekám na díky.....
Marie Faldynová
Naší mamince zase chyběly tintily vantily. Taky nevím,co to bylo za měnu :-) Čeština je prostě úžasná. Jako předvánoční téma to nemá chybu :-)
Dana Puchalská
Hezký článek, pobavila jsem se. Mám doma pár šušlíků, co mi zbyly v šuplíku.
Marie Měchurová
Článek mě hodně pobavil - díky. Přemýšlím o nějakých dalších výrazech oběživa. Napadá mě, že zítra mám důchod - vyberu lupeny a půjdu do ulic.
Naděžda Špásová
Hanko, to je moc pěkný. Tahle rčení samozřejmě znám, párkrát jsem je i použila. Nejhůř je na tom ta kostelní myš, nejen, že je chudá, ale je jí ještě zima, protože v kostelech se většinou netopí. :-)
Libuše Křapová
Já zase hledala v pokladničce aspoň groš nebo prachy - a taky nic :-(
Hana Šimková
Alenko nesmíte tu šrajtofli do průvanu dávat.
Hana Šimková
Asi máš Haničko v těch kapsách díru, jako já s těmi klíči.
Hana Šimková
Lenko na strýčka Příhodu se nespoléhejte.
Hana Rypáčková
Já mám jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. To platí?
Lenka Kočandrlová
Něco mám,ale strýček Příhoda toho má (mít) v záloze víc.....
Alena Vávrová
Velmi vtipné, Haničko, pobavila jsem se také . A vím, co to je, mít občas průvan ve šrajtofli ;-) .
Věra Ježková
Hano, pobavila jste mě. Děkuji. :-)
Hana Šimková
Když jich máte hodně Zdeničko tak máte určitě veselý život.
Zdenka Soukupová
A co chechtáky? Když je člověk má, tak je jistě vysmátej. Hano, hezký článek.
Dana Kolářová
:-) :-) :-) Prima.
Hana Šimková
Na některé lidi je vindry škoda pane Mirku.
Hana Šimková
Zuzanko, ona je asi tak malá, že se zlomit nedá. Raději bych celou. Díky.
Mirek Hahn
Vindra mne nejvíc oslovila v listopadu '89. Už nevím kde ten transparent visel: " Na Aloise Indru, nedám ani vindru".
Zuzana Pivcová
Haničko, nevím, co to bylo za minci. Asi nějaký fufník. Pár šesťáků bylo určitě víc. Kdysi jsem nevěděla, o co jde, když na mě v Londýně vybafli nějací povalující se mladí: A small change, please. Dneska už v Praze běžně zastavují různí drbani a další, jestli bych nedala nějaké "drobáky". Jedna přifetlá dvojice si mi rovnou řekla o 40 Kč, to asi byla ukázka drobáků. Haničko, pobavila jsi mě a jdu hledat vindru. Může být zlámaná?
Hana Šimková
Hlavně, že Vás to Mirku nezlomilo.
Hana Šimková
To je mi ale líto Ivanko. To musí být hodně nepříjemné.
Mirek Hahn
:-) Nostalgicky jsem zavzpomínal na doby, kdy jsem reálně měl velký nedostatek prostředků. A také jsem si vzpomněl, jak jsem se pokoušel objevit aspoň jednu nezlomenou grešli. Marně..., samé zlámané. Oni už to snad jako zlámané vyráběli.
ivana kosťunová
Ráda bych vindru poslala, ale jsem úplně dutá.