Výstava Retrospektiva Bořka Šípka v Tančícím domě
FOTO: autorka

Výstava Retrospektiva Bořka Šípka v Tančícím domě

24. 11. 2019

Zaujalo nás obě, mě a Věru, oznámení o retrospektivní výstavě Bořka Šípka v Tančícím domě. Tak jsme se tam spolu vydaly a udělalo nám to velkou radost. Výstava byla otevřena 13. listopadu a potrvá až do 22. března 2020. Otevřeno je každý den včetně všech svátků od 9:00 do 20:00. Je umístěna v přízemí a ve dvou podzemních patrech. Vstupné pro seniory je 110 Kč a stojí to za to.

Výstava byla uspořádána ve spolupráci s jeho rodinou a soukromými sběrateli. V televizi uvedli, že se na přípravě podílel starší syn Bořka Šípka, který pokračuje v jeho tradici. Na výstavě je představeno téměř 300 objektů, které umělec vlastnoručně vyrobil. Je známo, že nevyráběl jenom skleněné předměty, ale i nábytek, navrhoval celé pokoje, ale i stavby. Velká část skleněných váz, mís a různých objektů je umístěna na zrcadlech, což se mi moc líbí, např. štíhlá vysoká váza vypadá ještě vyšší, a chvilku mi trvalo, než jsem si uvědomila, co je skutečnost a co zrcadlení. V nižších patrech jsou černé zdi a stropy, je tam málo světla a tím více tam vynikly lustry. Také je tam malá promítací místnost, kde můžete zhlédnout film o životě Bořka Šípka. Některé vystavené předměty jsou zapůjčené od majitelů, některé je možné koupit, je to zároveň poslední prodejní výstava. Jsou tam i prototypy váz a nikdy nevystavené předměty.

Všem milovníkům umění, nejen skla, doporučuji se na výstavu vypravit, je to opravdu unikát.

Informace jsem čerpala z letáčku, který jsem dostala na výstavě. 

Hodnocení:
(5.2 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie
TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Tak to je nádhera
Libor Farský
Krása nesmírná ...
Alena Tollarová
Jeden kousek krásnější než druhý. Mám cíl k návštěvě Prahy i za škaredého počasí
Eva Mužíková
Díky Jitko, dala jsi si s článkem i fotkami práci.
Jitka Hašková
Děkuji všem za ohlasy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Dík za přiblížení zajímavé výstavy. Až pojedu v lednu do Prahy tak se půjdu podívat. Krásné fotky.
Zuzana Pivcová
Moc zajímavá výstava, děkuji, určitě se tam s Marcelou vydáme.
Eliška Murasová
Jitko, děkuju za sdílení, moc by se mi líbilo výstavu navštívit, krásné kousky pro oko.
ivana kosťunová
Možná bych finančně dosáhla na nějaké hodně malé skleněné těžítko :))
Věra Ježková
Jitko, výstavu jsi přiblížila moc hezky. Ráda jsem si ji prohlédla znovu. Ostatním můžu doporučit. Sklo je krásné vždy, nezávisle na tom, kdo ho umělecky ztvárnil.
Dana Puchalská
Nebudu psát koho ráda mám a koho nemám. To sem podle mne nepatří. (Nemám ráda spojení politiky s kumštem. ) Ale některé objekty jsou víc než krásné. Děkuji Jitko za perfektní fotodokumentaci zajímavé výstavy.
Jitka Hašková
Ivano, ta první zelená váza měla u sebe cenu 70 tisíc.
ivana kosťunová
Děkuji alespoň za zprostředkování výtvorů Bořka Šípka. Ještě bych ráda doplnila, že velkou většinu z nich vytvořili mistři skláři ze sklárny Ajeto v nedaleké Lindavě :)) Můj favorit - stolek se zeleným čtyřlístkem uprostřed a skleněnými opěrami a bílý porcelánový set. Možná je to snobismus, ale nějaký malý kousek vytvořený Šípkem bych ráda vlastnila, jenom pro to, že bych se každý den mohla potěšit pohledem na něco krásného. I když na židli podle jeho návrhu bych se asi dobře necítila.
Jana Šenbergerová
Také jsem Bořka Šípka jako člověka nezařadila ke svým oblíbencům, ale "jeho sklo" je nádherně poetické, a já mám takové ráda. Ta zelená váza na prvních dvou snímcích je nádherná, a nejen ta. Jitko, díky.
Hana Nováková
Doplnění - líbil se mi lustr - nazvala bych ho lístečkový a je na foto předposlední.
Hana Nováková
Bořek Šípek má nezapomenutelný a nezaměnitelný rukopis svých prací. Obdivuji všechny, kdož jeho nápady proměnili v krásné výtvory, jistě to nebylo jednoduché. Pro praktický život se mi nezdají vůbec vhodné, určeny jsou zejména k uložení peněz a k dekoraci a to hlavně do výstavních interiérů honosných vil. Jedině mě zaujal lustr, ale kdo to bude udržovat? Prostě pro někoho: mít doma Šípka, to je punc luxusu a takto to já nemám. I když výstava pro obdivovatele a zájemce o jeho umění má určitě své kouzlo.
Marie Novotná
Tančí i sklo.Hezky zdokumentováno.
Marie Doušová
Miluji sklo a výstava je nádherně zdokumentovaná. Dík.**********
Naděžda Špásová
Výstava je krásná. B. Šípka jsem nemusela.