Jedupaní

Jedupaní

19. 12. 2019

Jsou všude mezi námi. Nevím, kolik jich je; věřím, že ne moc. Setkáváme se s nimi téměř denně. Jistě jsou taky jedupáni. Ale těch je nejspíš méně než jejich ženských protějšků.

Nevím ani, jak taková jedupaní vypadá. A je mi to vlastně jedno. Může to být elegantní dáma, stejně jako paní, která o sebe příliš nedbá. Vím ale, jaká je uvnitř. Zlostná, závistivá, nepřející, bezohledná … Představuji si, že každý den potřebuje vypustit svou jedovatou slinu, aby se cítila lépe. Vyřkne nebo napíše několik ostrých slov, je bezdůvodně nepříjemná na manžela, pomlouvá své známé, v obchodě se oboří na nevinnou prodavačku, pohádá se ve frontě, v dopravním prostředku se dere neurvale o místo k sezení …

Nejspíš má k tomu, jaká je, své důvody. Jsem přesvědčena, že je také nešťastná, nespokojená se svým životem. Že se jí nesplnil nějaký sen, cítí křivdu, prožila velkou bolest. Ale tak to máme přece všichni. Nikdo neprocházíme životem bez šrámů na duši nebo i na těle. A přesto většina z nás svoji frustraci nedává najevo. Starosti si prožíváme sami se sebou nebo se svými nejbližšími. K lidem obracíme vlídnou tvář, protože takové tváře potřebujeme i vidět. Jednáme s nimi hezky, neboť nám to dělá radost. A od nich se nám to vrací mnohonásobně.

Přeji vám, abyste si z jedupaní a jedupánů mezi námi nic nedělali, abyste je dokázali velkoryse a shovívavě přehlížet. A aby vám bylo dobře s těmi ostatními, kteří se k vám chovají přívětivě. Přeji vám také hezké Vánoce.

 

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/search/jed/, upraveno

 

Hodnocení:
(5.1 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

TÉMATA
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Věra Ježková
Děkuji vám ještě jednou. Jsem ráda, že jsme převážně ve shodě. Citát MH je výborný. O frustraci v textu píšu. Se sílou osobnosti slušné chování jistě souvisí.
Irena Mertová
No ano, teď jste asi Jene trefil hřebík na hlavičku: ne každý na to má, chovat se slušně. Je to o síle osobnosti, nebo ne?
Soňa Prachfeldová
Ano Honzo, správný výraz frustrace, která negativně ovlivňuje jejich vztah k ostatním.
Jan Zelenka
Ještě bych k tomuto tématu připomněl jednu myšlenku pana Miroslava Horníčka. „Moudrost nepřichází vždy s věkem. Někdy věk přichází sám.“ Asi ne každý má na to, aby se k ostatním choval normálně a nevybíjel si svoji frustraci na jiných.
Jitka Caklová
Ireno historie se opakuje. Když to bylo minule aktuální, také jsme s Radkem Ále doporučili blokaci a odpověděla nám, že to neudělá, že se takhle alespoň dozví, co se o ní povídá. Tak teď to ví. Nevím co si pomůže když to takto zveřejnila. My jsme také emaily podobného charakteru dostávali a po zablokování máme klid. Každý se může rozhodnout, možnosti jsou. Ale je to opravdu každého věc.
Irena Mertová
Álo, já si naopak myslím, že bych udělala to samé - taky bych ty invektivy hodila "do pléna". Pokud si to nechává člověk pro sebe, vlastně se stává bezmocnou"obětí" šikany, to není dobré. Nevím, kdo ti takové věci píše, nevím, proč si tu osobu nezablokuješ... Naše čtyřletá Kačka by ti poradila: "kdo to říká ten to je, tomu se to šikuje" :-)) Ty jsi ale mocnější čarodějka, jdeš dál a dál a pindy necháváš za sebou.... ohlédneš se - a kde je jim konec... :-)
Danka Rotyková
Věrko, to máte pravdu. Tu utajenou jsem poznala před měsícem a ještě teď mi její kousek leží v žaludku. A tu, kterou jsem poznala na první pohled včera u pokladny v Lidlu, tu už jsem dávno vypustila. Ale i tak byla vzpruzelá, přímo děsná. Za paní pokladní jsem nastavila záda a ona na to skočila. Horší než ona byl jedudědek u vedlejší pokladny, který seřval i vedoucího. Tak mám předvánoční scénky už za sebou.
Věra Lišková
Hlavní je, že jedubaby zároveň otravují sebe. Ty u kterých to poznáte na první pohled, nejsou tolik nebezpečné, dáte si pozor. Horší jsou ty utajené, na ústech med a v duši jed.
Jitka Caklová
Álo, řekla bych ani jedno, ani druhé, ona to tak prostě má a Tebe nenapadlo nic jiného, než to tady takhle hezky "rozmáznout", tím jí udělat radost a ještě k tomu posílit smysl jejího konání. Také jsem to tady ve svých začátcích a dokonce ještě před nedávnem neměla jednoduché a dnes je mi úplně jedno, co kde jedna paní druhé napsala/povídala. Pro mě je důležité vědět, že to není o mně :-)
Alena Tollarová
Než jsem se rozhoupala s příspěvkem k tomuto článku, s nímž se plně ztotožňuji, byla na mě plivnuta jedovatá slina tohoto znění: Pro Boha Tollarko , pořád se nikam necpi, ta tvoje červěná palice a pokřivený úsměv a drby a drby a drby ..... fota s tebou mi ze srandy posílají, hned to mažu. Všici ví, co jsem řekla : zákeřná závistivá baba. Vulgarity a k tomu ...ová , nestydatost ! Autory jsem vymazala, zvědavost tvá je nekonečná. Co myslíte, je autorkou jedupaní nebo jedubaba? :)
Věra Ježková
Děkuji vám za další názory. Na úvodním fotu mě zaujalo právě to, že nabízí možnost k zamyšlení.
Jana Kollinová
Jano, život je podle mě jednou ze správných odpovědí. :-)
Jana Šenbergerová
Jano, to je hezky těžká hádanka. Těžko se hledá rovnocennost u Lásky a Jedu. Napadlo zaměnit otazníky slovem Zdraví. Někoho uzdraví láska, jiného jed (léky). A jako druhou možnost vidím Život, ve kterém nechybí ani Láska, ani Jed (zloba). Jsem zvědavá na další nápady, přestože by mě mělo spíše zajímat, jak všechno stihnu, když se pořád někde rozptyluji. :-)
Jana Kollinová
Skvělé :-) Bez ohledu na níže uvedené komentáře vnímám příspěvek nikoliv jako zaměření na prudiče, ale zaujala mě lahvička s otazníky a zde se nabízí otázka: "Vyjádřete to, co podle vás je přinejmenším rovnocenné obsahu dalších dvou lahviček."
Jitka Caklová
Hano, mám to podobně, už jsem se to naučila a tudíž nemám potřebu psát o negativismu druhých :-)
Hana Rypáčková
Jestli se s nějakou " jedubabou" setkávám, sklouzne to po po mně jako po mýdle...Jsem zřejmě splachovací .Když se ovšem zamyslím, něco je špatně, nemocná nebo utrápená? Může to být i muž.
Marcela Pivcová
Vaše zamyšlení nad jistou skupinou lidí mi připomnělo včerejší cestu tramvají do práce. Na zastávce při nastupování mne ta paní - přibližně mého věku - navzdory tomu, že přišla později než já, odsunula ode dveří, ihned ze sedadla u dveří nepříliš zdvořile zvedla sedícího chlapce (pravda, mladí občas potřebují upozornění na chování vůči starším lidem - ale také slušnou formou!). Pak z tašky vylovila chytrý telefon a spokojeně si v něm "listovala".
Irena Mertová
Naštěstí se v mém okolí žádná jedubaba v současné době nevyskytuje. Ani jedudědek :-). Věrko, hezké Vánoce!!!
Blanka Macháčková
Moc krásný článek a hezké přání. Snad se vyplní. Třeba se nám ty jedulidi jednou úsměvem podaří zlomit!
Jitka Caklová
Ilustrační foto je docela trefné. Někdo z lahvičky života užívá, ani neví co, jiný užívá jed a další lásku. Každý má možnost volby.
Jitka Caklová
Ano Věrko, je to každého věc. Stejně jako já, pod heslem "podle sebe soudím tebe", vnímám druhé, tak oni vnímají mě. Jsem jaká jsem a žádné "jedulidi" neznám. Pokud mě kdokoliv jako jedupaní/babu vnímá, asi k tomu má důvod a je to pouze jeho věc :-)
Soňa Prachfeldová
Tento výraz slysim poprvé a líbí se mi. Asi jsou tihle jedovatí životem nějak skripli, přece se tak nenarodili. Neznám z našeho okolí .
Věra Ježková
Děkuji vám. Mám radost, že se vám mé zamyšlení líbí. Mé zkušenosti samozřejmě sahají za hranice tohoto portálu, text je psán v obecné rovině. Pokud má někdo pocit, že se v něm "poznal", je to pouze jeho věc.
Jitka Caklová
Oprava: ...jsem...
Jitka Caklová
Věrko, článek nehodnotím, neboť z některých reakcí, případně ignorování mé osoby, nejen zde na portálu, vnímám, že do skupiny jedupaní, lépe řečeno jedubab patřím a tak je vnímám úplně normálně a problém s nimi nemám. Dokonce se mi stává, že si s nimi rozumím víc, než s dokonalými, upjatými "anděly". Jsem jaká sem a nikomu nebráním, aby mě vnímal, nebo soudil podle sebe :-) :-) :-)
Jarmila Komberec Jakubcová
S článkem souhlasím, je to tak jak se v něm píše. Hodně zloby a jedu do lidských vztahů přináší závist a netolerance toho druhého. Věrko přeji hodně vánoční pohody
Dana Puchalská
Moc hezký a bohužel i pravdivý článek. Mám taky "čest" jednu paní mít v sousedství. A je to skutečně náročné. Věro i já Ti chci popřát hezké vánoce a pokud možno málo takových jedupaní v Tvém okolí.
Miluše Hasenohrlová
Věrko,krásně napsané.Teď už vím,jak těmto osobám říkat.Naštěstí, ve svém okolí, takovou nemám.Ale dovedla bych si s ní poradit a to velmi rychle.
Eva Mužíková
Také tady máme jednu takovou " milou" paní. S ní se nedá kloudně promluvit, vše kritizuje, neumí se z ničeho radovat. Přesto jsem se jí snažila několikrát oslovit, poznat proč je taková, ale je to hrozně těžké..Věrko, dobrý, moc dobrý článek.
Jana Šenbergerová
Není-li možné jedůvce se vyhnout, je dobré mít po ruce protijed a tím je med. Když pozná vaši reakci, raději se vám příště vyhne ona, protože na medu si příliš nesmlsne.
Marie Novotná
Ano,jsou i mezi námi.Jedu paní.Já mám v příbuzenstvu jednu,ale to je jedubaba.i na své děti.Moc hezky jsi to sepsala a tak Ti přeji,aby jsi měla hezké všechny další dny bez jedupaní.
Marie Seitlová
Věrko, jsou mezi námi, jednu osobně znám a raději se obloukem vyhnout.
Jan Zelenka
Věrko, moc pěkně popsaný jeden rys lidského charakteru. S takovým člověkem nemá cenu se dohadovat, raději ignorovat.
Zuzana Pivcová
Co dodat, ať jich je co nejméně, protože ne každý dokáže jejich slova neslyšet nebo ihned propustit.
ivana kosťunová
Znám- i zde na íčku se občas někdo takový objeví :))
Jitka Hašková
Věro,bezvadně napsáno.
Naděžda Špásová
Věrko, ano jsou mezi námi a zase tak málo jich není. Osobní setkání jsou nepříjemná a někdy dokáží člověka dost vykolejit. Mluvím z vlastní zkušenosti. Taky ti přeji krásné vánoce a spokojený celý příští rok. :-)
Hana Nováková
Věrko, krásný, pravdivý článek. Jedu ženské i mužské ignoruji, nestojí mi za nervy, protože většinou jsou to cholerici, kteří starttují na první dobrou a neznají mezí. Proč si s nimi kazit hezký den, oni zřejmě mají zkažený celý život a myslím si, že jich pořád přibývá, nebo já mám na ně "štěstí"....
Libuše Křapová
Ano, občas takové lidi - paní i pány potkávám. Sekají jazykem jako mečem a otravují své okolí jedovatým dechem. Čověk si je nesmí moc připustit k tělu, brát jejich výroky přespříliš vážně - ale tohle se spíše lépe píše než cítí. Každá taková rána jejich jedujazykem bolí. Ale na rozdíl od nich se naše rány dokáží zhojit, ať je to za pár minut nebo dní. Jejich jedujazyk je většinou neléčitelný a chronický.
Anna Potůčková
Jedupaní - čtu toto slovní spojení prakticky dvou slov poprvé. Napřed jsem si myslela, že to bude o nějaké cestování, neboť jsem počítala s mezerou mezi slovy. Ale význam je docela odlišný, a máš pravdu. Je jich asi okolo nás dost těchto nepřejících, závistivých, pomlouvačných a zlostných paní a paniček. A to snad ve všech společenských vrstvách.